Ochrana_verejneho_zdravi
8.3 Předměty běžného užívání
8.3 Předměty běžného užívání
Předměty běžného užívání se pro účely tohoto zákona rozumějí
- materiály a předměty určené pro styk s potravinami
- hračky
- kosmetické prostředky
- výrobky pro děti ve věku do 3 let
Kosmetickým prostředkem je látka nebo prostředek určený pro styk se zevními částmi lidského těla, zuby a sliznicí dutiny ústní s cílem výlučně nebo převážně je čistit, parfémovat, měnit jejich vzhled, chránit je, udržovat je v dobrém stavu nebo korigovat lidské pachy.
Povinnosti výrobce, dovozce, prodávajícího a distributora předmětů běžného užívání
Výrobce nebo dovozce předmětů běžného užívání je povinen zajistit, aby jím vyráběné nebo dovážené předměty běžného užívání byly při uvedení na trh bezpečné, zejména aby
- nezpůsobily poškození zdraví fyzických osob nebo nepříznivé ovlivnění potraviny nebo pokrmu,
- vyhovovaly hygienickým požadavkům na jejich složení, vlastnosti a mikrobiologickou čistotu
- byly baleny, pokud to jejich charakter vyžaduje, do bezpečných obalů
- byly s ohledem na svou povahu a způsob použití značeny a vybaveny písemným prohlášením a návodem k použití, popřípadě obsluze a čištění
Distributor nesmí distribuovat ty předměty běžného užívání, které nejsou vybaveny návodem k použití, popřípadě obsluze a čištění. Pokud nelze výrobce nebo dovozce
předmětu běžného užívání určit, odpovídá za splnění povinností distributor.
Předměty běžného užívání s prošlým datem minimální trvanlivosti je prodávající povinen umístit odděleně a zřetelně označit údajem o skončení doby minimální trvanlivosti a tyto výrobky smí prodávat jen, jsou-li bezpečné.
O přípustnosti a obsahu látek, které nejsou v prováděcím právním předpise uvedeny v seznamech látek povolených v kosmetických prostředcích, rozhoduje na návrh výrobce nebo dovozce kosmetického prostředku příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
Výjimku z hygienických požadavků je možné povolit, jen pokud navrhovaným složením nebude ohroženo zdraví příslušné skupiny spotřebitelů. O povolení výjimky rozhoduje na návrh výrobce nebo dovozce příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
Výrobce nebo dovozce hraček je povinen zabezpečit, aby migrace látek upravených prováděcím právním předpisem nepřekročila stanovené hygienické limity a byly splněny další hygienické požadavky na složení těchto hraček upravené prováděcím právním předpisem.
Hygienické požadavky se vztahují i na předměty běžného užívání nabízené jako použité.
Výrobce nebo dovozce kosmetického prostředku je povinen před uvedením kosmetického prostředku na trh oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví identifikační údaje, datum zahájení výroby nebo dovozu a seznam kosmetických prostředků, které hodlá vyrábět nebo dovážet. Výrobce nebo dovozce je dále povinen oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví pro účely poskytnutí první pomoci informace o látkách obsažených v kosmetickém prostředku, které mohou ohrozit zdraví fyzických osob.
Výrobce nebo dovozce je dále povinen zajistit, aby na obalu kosmetického prostředku byly veřejnosti snadno dostupné údaje o
- kvalitativním složení kosmetického prostředku
- kvantitativním složení, pokud jde o obsah nebezpečných chemických látek
- o nežádoucích účincích kosmetického prostředku na fyzické osoby plynoucích z používání kosmetického prostředku
Výrobce kosmetického prostředku je povinen určit výrobní metodu vyhovující správné
výrobní praxi, která zajistí výrobu bezpečných finálních kosmetických prostředků.
Výrobce nebo dovozce je povinen před uvedením finálního kosmetického prostředku na trh zajistit hodnocení jeho bezpečnosti pro zdraví fyzických osob.
Dále musí provést specifické zhodnocení bezpečnosti finálních kosmetických prostředků určených pro děti ve věku do 3 let a finálních kosmetických prostředků určených výhradně pro vnější intimní hygienu.