Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

5.12 Hlas

5.12 Hlas
 
 
 
Je součást komunikačního procesu a je výrazem anatomického, funkčního stavu, hlasového ústrojí, tělesného zdraví a duševní pohody člověka. Na kvalitu hlasu v dnešní době jsou kladeny vysoké nároky a to nemusíme být hlasoví profesionálové. Je pochopitelné, že této oblasti věnujeme zvýšenou pozornost již od narození jedince.
Fonace – je fyzikální děj, který vede ke vzniku zvuku (interakcí vydechovaného proudu vzduchu a hlasivek, které kmitáním tento proud vzduchu přerušují).
Hlas – je zvuk vznikající průchodem tónu (hrtanového tónu, který vzniká kmitáním hlasivek. U hlasu rozlišujeme 4 základní kvality – výšku, hlasitost, kvalitu, barvu).
Vývoj hlasu – první hlasový projev jedince po narození je novorozenecký křik, je projevem reflexním, jako reakce na podráždění chladem a nedostatkem kyslíku po přerušení pupeční šňůry. V předškolním věku je výška hlasu u chlapců a děvčat stejná. V rámci puberty vznikají u chlapců mutační změny, kdy dochází ke zvýšené produkci testosteronu, který způsobuje zrychlený růst laryngu. Také u děvčat probíhají mutační změny. Za normálních okolností se uskutečňují změny u chlapců mezi 14. a 16. rokem, u děvčat mezi 12. a 14. rokem.
Příznaky hlasové poruchy - základním je chrapot, který vzniká:
změnou hmoty hlasivek (dochází k nepravidelnosti jejich kmitání rozdílná frekvence i amplituda kmitů, výsledkem je drsný, hrubý hlas nebo vlhký chrapot pokud se v hlasové štěrbině vyskytne hlen,
změnou závěru hlasové štěrbiny (nedomykavost, při které uniká vzduch během fonace do supraglotického prostoru, kde se vytvoří vír a výsledkem je hlas s dyšnou příměsí.
Diagnostika – anamnéza RA, OA, ORL, laryngostroboskopie, vyšetření fonační doby, audiometrické, tympanometrické, psychologické vyšetření.