Osetrovatelske_postupy

19.2 Ošetřovatelská péče o rodičku ve IV. době porodní

19.2 Ošetřovatelská péče o rodičku ve IV. době porodní
  
 
Rodička zůstává na porodním sále, pokud je to možné společně s partnerem (pokud byl přítomný na porodním sále) a novorozeným dítětem. Čtvrtá doba porodní má charakter jednotky intenzivní péče. Tímto je míněno intenzivnější sledování rodičky, kontrola krvácení, stavu dělohy, zavinování dělohy, fyziologických funkcí, celkového fyzického i psychického stavu matky.
 
Kontrola krvácení
Důležitá je kontrola krvácení à 15 min, v případě patologií a odchylek i častěji. U anemických žen může fyziologická krevní ztráta činící cca 300 ml přivodit po proběhlé porodní námaze život ohrožující situaci.
Po porodu dochází k odchodu červených očistků – lochia rubra. Krvácení musí být přiměřené, bez přítomnosti většího množství koagul.
Základní příčiny krvácení ve čtvrté době porodní
- Rezidua
- Porodní poranění
- Hypotonie až atonie dělohy
- Poruchy srážlivosti
Algoritmus čtyř T:
1. Tkáň (jedná se o možnosti reziduí)
2. Trauma (porodní poranění, zejména nepoznané)
3. Tonus (jedná se o hypotonii nebo atonii děložní)
4. Trombin (koagulační poruchy)
 
Kontrola stavu dělohy
1. Kontrola výšky děložního fundu
Děloha těsně po porodu může dosahovat 1 prst nad pupek, postupně dochází k involuci, kdy se fundus dělohy nachází v úrovni pupku nebo těsně pod pupkem.
 
 
2. tonus dělohy a její tvar
Tonus na pohmat pevný, děloha tvrdá, tuhá, tvar dělohy kulovitý
- nutné provést opakovaně kontrolu děložního tonu, opakovaně se přesvědčovat o tom, že děloha nepovoluje v tonu a že rodička nekrvácí à 15 min
- podpořit involuci dělohy včasným přiložením novorozence k prsu a kojením a vyprázdněním močového měchýře.
 
-  Kontrola fyziologických funkcí
- krevní tlak à 15 min
- puls à 15 min
- tělesnou teplotu po porodu a při překladu
 
- Hygiena
Zabezpečíme čistotu rodidel, opláchneme dezinfekčním roztokem. Žena, když se vymočí, osprchuje se vlažnou vodou. Rodidla osušíme. Vložka (savá), sterilní je kontrolována a měněna podle potřeby. Před kojením umožníme hygienu rukou.
 
- Zabezpečení klidu, odpočinku, klidové polohy
Maminka je po porodu unavená, většinou odpočívá, spí. Zabezpečíme na pokoji klid a soukromí. Maminka na porodním sále ve společnosti miminka a otce, efektivněji odpočívá. Klidová poloha, je taková, která nejvíc vyhovuje klientce po porodu (na zádech s rukama podél těla). Matku přikryjeme pokrývkou.
 
Vzájemné poznávání se
 
Vyprázdnění močového měchýře
Je dobré se po vymočení přesvědčit pohmatem o vyprázdnění močového měchýře. Pokud je tento plný, potom vytlačuje dělohu nad pupek a brání involuci. Vrchol močového měchýře je při naplnění hmatný nad sponou. Toto je možné někdy vidět po porodu makrosomického plodu, protrahovaném porodu nebo operačním porodu, kdy dochází k otoku v oblasti pod močovým měchýřem nebo částečně k přechodné desenzitizaci močového měchýře, která se projeví nemožností se spontánně vymočit. Pokud žena tvrdí, že močila, jedná se spíše o paradoxní ischurii. V případě, že se žena nevymočí, provedeme jednorázové vycévkování močového měchýře.
 
Rehabilitace
V průběhu 2 hodin maminka vykonává cévní rehabilitaci- kroužení nohama, polohováni z boku na bok, postupná vertikallizace - nohy dolů z lůžka, sedět a dýchat klidně, postavit se, chvíli stát, vykročit. Rodičku je možné vertikalizovat ve čtvrté době porodní podle stavu rodičky.
 
První přiložení novorozence a kojení
Porodní asistentka přikládá novorozence do půl hodiny (maximálně však do jedné hodiny) po porodu, když je matka už v klidu. Matka je většinou na boku, bříško dítěte je přitisklé na břicho matky. Důležitá je správná technika kojení, aby matka nepociťovala bolesti, přiložit k jednomu i druhému prsu. Dítě u prsu by mělo kopírovat tělo matky Dítě bezprostředně po porodu je čilé, připravené sát z prsu. Tato fáze těsně po porodu trvá asi 15–20 minut, srdeční frekvence může dosahovat až 180 tepů/min, tato fáze je vystřídána fází spánku, trvající cca 1–3 hodiny, ve které srdeční frekvence klesá k normálním hodnotám. Spánek je potom opět vystřídán druhou fází reaktivity, ve 2. až 6. hodině života. Dítě je opět bdělé, výrazně reaguje na zevní stimuly, frekvence srdeční akce a dýchání kolísá, většinou odejde první smolka.
 

Zdroj: http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-rodina-deti/173813/jasny-nazor-na-svet-miminko-otci-ukazalo-vztyceny-prostrednicek.html
 

Zdroj: http://www.vasedeti.cz/vyziva/kojeni/zlata-hodina-v-zivote-novorozence-prvni-hodina-po-narozeni
 
Kontrola psychického stavu matky
Kontrolujeme a hodnotíme komunikaci (komunikativní, nekomunikativní), emocionální stav (apatická, afektivní, agresívní, plačlivá, projevy radosti a štěstí), orientaci (orientovaná, neorientovaná), vztah k dítěti, vztah k partnerovi.
 
Podávání stravy a tekutin
Pití se podává bez omezení (teplý sladký čaj). Strava se podává dle stavu ženy a dle zvyklostí na oddělení. Nejčastěji za 1,5-2 hodiny po porodu může žena jíst a pít.
 
Příprava dokumentace na překlad
- připravíme překladovou zprávu
- průběh šestinedělí – napsat iniciály matky i dítěte
- porodopis
- porodní křivka
- dekurz - nebo překladová zpráva obsahuje zapsané měření FF, stav dělohy, výšku fundu děložního, jaké je krvácení a poranění po porodu, je-li rodička vymočená, osprchovaná, čas posledního jídla a pití, jak dlouho byl novorozenec u prsu, jaký je psychický stav rodičky a další informace, které jsou důležité pro předání porodním asistentkám pracujícím na oddělení šestinedělí
- všechny záznamy obsahují čas a podpis PA
 
Příprava ženy na překlad na oddělení šestinedělí
Asi po hodině a půl až po dvou hodinách začne porodní asistentka ženu po porodu připravovat na překlad na poporodní oddělení. Změří ji krevní tlak a puls, znovu kontroluje výšku fundu děložního a poporodní krvácení. Pokud je vše v normě, pokračuje se s vertikalizací. Porodní asistentka ženu nejprve posadí na lůžku, doporučí jí dýchat zhluboka a dívat se nahoru, pokud žena nezbledne, nemá mžitky před očima, pomalu ji postaví a přidržuje u lůžka. Předá ji doprovodu (partner) nebo ji sama doprovodí do sprchy. Tam by se žena měla zkusit po porodu poprvé vymočit, dostane čisté vložky, oblékne se do čisté košile a se sbalenými věcmi a dokumentací je předána na oddělení šestinedělí.
(ČECH, 2006, PAŘÍZEK, 2006, ROZTOČIL, 2001, SLEZÁKOVÁ, 2011, ZWINGER, 2004).