Rehabilitacni_osetrovatelstvi

9.4 Vyšetření reflexů

9.4 Vyšetření reflexů
 
 
Reflex lze definovat jako mimovolní reakci na podnět. Reflexy dělíme na exteroceptivní a proprioceptivní. Reflexy nehodnotíme izolovaně, nýbrž vždy v souvislosti s ostatními nálezy. Při vyšetření reflexů je nutné dbát na správnou vyšetřovací polohu, neboť jejich výbavnost je vázána na posturu.
 
Příklady některých exteroceptivních reflexů:
Tyto reflexy jsou vyvolány drážděním kůže, stimulem může být dotyk, teplo, chlad, bolest. Reflexů se využívá v rehabilitaci k ovlivnění motorických funkcí, k facilitaci aktivace svalů. Jako stimuly se užívají zejména různé typy dotyků: kartáčování, hlazení, poklepávání, míčkování.
- Fyziologické břišní reflexy (lehkým škrábáním na břiše vyvoláme stah břišního svalstva, podle lokalizace určíme postižený segment Th7-Th12). Výsledky vyšetření mohou být zkresleny například u lidí s ochablou břišní stěnou a lidí obézních, u nichž jsou reflexy snížené, hůře vybavitelné.
- Většina vybavitelných kožních reflexů má zejména obrannou funkci, jak lze pozorovat při obranné trojflexi (bolestivý podnět na plosce nohy vyvolá flexi hlezenního, kolenního a kyčelního kloubu, přičemž druhostranná končetina je v extenzi).
- Kremasterový reflex (poškrábáním horní vnitřní strany stehna vyvoláme elevaci stejnostranného varlete, L1-L2),
- Anální reflex (drážděním kůže v okolí anu vyvoláme stah análního svěrače, S2-S4).
 
Příklady proprioceptivních reflexů:
- Bicipitální reflex (poklep na šlachu dvojhlavého svalu v loketní jamce vyvolá flexi předloktí. Tento reflex odpovídá segmentu C5).
- Brachioradiální reflex (C6)
- Tricipitový reflex (C7)
- Patelární reflex (poklep na ligamentum patellae vyvolá extenzi bérce (L4).
- Reflex Achillovy šlachy (poklep na šlachu vyvolá plantární flexi nohy, S1).
 
Při lézi centrálního motoneuronu můžeme vyvolat některé patologické reflexy. Příkladem může být reflex Babinského (podrážděním plosky nohy ostrým předmětem po laterální straně od paty směrem k palci u zdravých lidí vyvoláme pohyb palce směrem k plosce, u jedinců postižených centrální obrnou se palec dostává do extenze).