Verejne_zdravotnictvi

3.1 Národní zdravotní registry

3.1 Národní zdravotní registry
 
 
Národní onkologický registr - NOR
Účelem Národního onkologického registru (dále jen NOR) je registrace onkologických onemocnění a periodické sledování jejich dalšího vývoje, tj. shromažďování dat, jejich verifikace, ukládání, ochrana a zpracování. NOR poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, dále pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum.
Údaje NOR slouží také k podpoře včasné diagnostiky a léčby novotvarů a před nádorových stavů, ke sledování trendů jejich výskytu, příčinných faktorů a společenských důsledků.
Souhrnná data jsou podkladem pro tvorbu, realizaci a vyhodnocování preventivních zdravotnických programů a pro odhady potřebných finančních nákladů na zabezpečení komplexní onkologické péče. Anonymní individuální data mohou být poskytnuta pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum jen v souladu s platnými zákony a se souhlasem Rady NOR.
NOR je členem IACR (Mezinárodní asociace onkologických registrů) v Lyonu, spolupracuje s Evropskou sítí onkologických registrů (ENCR) a udržuje kontakt s registry v zahraničí. NOR je nedílnou součástí komplexní onkologické péče.
NOR je celoplošný populační registr, do něhož jsou vkládána data z hlášení „Incidence a léčba zhoubného novotvaru“. Na vyplňování hlášení se podílejí zdravotnická pracoviště, která stanoví diagnózu (vyplní a předá do 1 měsíce od stanovení diagnózy) a zdravotnická pracoviště, zodpovědná za léčbu (vyplní a předá do 8 měsíců od stanovení diagnózy).
Toto rozdělení umožňuje získat rychlý operativní přehled o incidenci novotvarů v České republice a získat úplnější a přesnější přehled o léčbě těchto novotvarů.
 
Do registru se vkládají
a) údaje související se zdravotním stavem pacienta ve vztahu k jeho onemocnění a léčbě
sociální postavení pacienta, kouření, zaměření na zhoubný novotvar v rodinné anamnéze, v jaké souvislosti bylo onemocnění zjištěno (např. preventivní prohlídka, jiné vyšetření, screening, zaměstnání, studie vlivu životního prostředí na zdraví obyvatel apod.)
b) údaje o sledovaném onemocnění
diagnóza, kód dle Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů ve znění desáté revize (MKN-10), anatomický popis nádoru (rozsah, lokalizace, přítomnost regionálních či vzdálených metastáz)
TNM klasifikace pro popis anatomického rozsahu nemoci
- rozsah primárního nádoru (T)
- nepřítomnost či přítomnost a rozsah metastáz v regionálních mízních uzlinách (N)
- nepřítomnost či přítomnost vzdálených metastáz (M)
c) údaje o způsobu léčby onemocnění
navržený léčebný postup, forma a typ léčby (radioterapie, chemoterapie, hormonální léčba apod.)
d) informace o zdravotnických zařízeních podílejících se na léčbě
e) údaje o úmrtí pacienta
 
Statistickou jednotkou zjišťování jsou všechna onemocnění ze skupiny diagnóz:
zhoubné novotvary (C00-C97),
novotvary in situ (D00-D09),
novotvary nejistého nebo neznámého chování (D37-D48) a
některé nemoci postihující lymforetikulární tkáň a retikulohistiocytární systém (D76.0)
zjištěná u osob, bez ohledu na pohlaví a věk, se státním občanstvím ČR a u cizinců s povolením trvalého pobytu a zjištěná klinicky (i případy histologicky nebo cytologicky neověřené) nebo zjištěná při úmrtí.
Zpravodajskými jednotkami jsou všechna zdravotnická zařízení, ve kterých bylo nádorové onemocnění diagnostikováno, léčeno (tiskopis „Incidence a léčba zhoubného novotvaru“) a dispenzarizováno (tiskopis „Kontrolní hlášení novotvaru“).
V souvislosti s  Národním onkologickým registrem byl vybudován webový portál o epidemiologii nádorů České republiky, který je primárně motivován snahou zpřístupnit tato reprezentativní a velmi cenná data širokému spektru uživatelů a zájemců. Ambicí webového portálu je poskytování relevantních informací o epidemiologii nádorů ČR do zahraničí. Portál o epidemiologii nádorových onemocnění je dostupný na webu http://www.svod.cz.
Správcem portálu projektu SVOD je Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
 
 
Národní registr hospitalizovaných - NRHOSP
Účelem zjišťování požadovaných údajů je získání zdroje informací o zdravotním stavu populace. Národní registr hospitalizovaných poskytuje podklady pro kvalitativní a kvantitativní hodnocení činnosti jednotlivých lůžkových zařízení a jejich oddělení. Data z NRHOSP jsou důležitým nástrojem pro řízení zdravotnictví a stanovení koncepce a realizace zdravotní politiky státu, potřebné k definování optimální sítě lůžkových zdravotnických zařízení. Výsledné informace z NRHOSP se předávají do databáze Světové zdravotnické organizace a dalším mezinárodním organizacím podle smluvních závazků.
V NRHOSP jsou evidovány osoby, které byly hospitalizované na lůžkových odděleních a jejichž hospitalizace byla ve sledovaném období ukončena.
 
Do registru se vkládají
- údaje o lůžkovém zdravotnickém zařízení (zpravodajské jednotce)
- údaje o pacientovi
- údaje týkající se přijetí a pobytu pacienta v zařízení ústavní péče
datum přijetí, čas přijetí, důvod přijetí, diagnóza základního onemocnění, které je příčinou hospitalizace a další diagnózy (MKN-10), operace, datum propuštění, úmrtí, příčina úmrtí apod.
 
Statistickou jednotkou hlášení je ukončený pobyt hospitalizovaného na oddělení.
Do NRHOSP se hlásí i případy jednodenní péče (jednodenní chirurgie), při jejímž poskytnutí se vyžaduje pobyt pacienta na lůžku po dobu kratší než 24 hodin.
Zpravodajskou jednotkou je každé zdravotnické zařízení ústavní péče s výjimkou lázeňských léčeben a ozdravoven, ve kterém došlo k ukončení poskytování ústavní péče pacientovi.
 
Národní registr reprodukčního zdraví
Registr vznikl sloučením Národního registru rodiček, Národního registru novorozenců, Národního registru vrozených vad, Národního registru potratů a Národního registru asistované reprodukce do jednoho systému, který hodnocení kvality poskytované péče v oblasti reprodukčního zdraví.
 
Národní registr kardiovaskulárních operací a intervencí
Účelem registru je vytvoření národní centrálně vedené zdravotnické dokumentace osob se závažnými srdečními chorobami, u kterých byla provedena kardiochirurgická operace. Registr obsahuje informace o počtu provedených srdečních operací a umožnuje přesnější hodnocení a analýzu kvality výkonů včetně mortality, doby hospitalizace a stratifikace rizikových faktorů.
 
Národní registr kloubních náhrad
Registr poskytuje souhrnné údaje o pacientech léčených formou operace s užitím endoprotézy pro statistické přehledy jak na národní úrovni, tak i pro mezinárodní srovnávání, pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum. Poskytuje také informace o vlastnostech použitých implantačních materiálů především z hlediska jejich životnosti a nákladů na tyto materiály.
Souhrnná data jsou podkladem pro tvorbu, realizaci a vyhodnocování preventivních zdravotnických programů a pro odhady potřebných finančních nákladů na zabezpečení komplexní ortopedické péče.
 
Národní registr nemocí z povolání
je veden na Centru pracovního lékařství Státního zdravotního ústavu. Registr je napojen na statistický systém EUROSTATu o nemocech z povolání, zvaný EODS (European Occupational Diseases Statistics). Statistickou jednotkou je každá zjištěná nově vzniklá a uznaná nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání v důsledku výkonu zaměstnání v rámci současného či dřívějšího pracovního poměru k zaměstnavateli se sídlem na území České republiky bez ohledu na státní příslušnost, tj. včetně cizinců.
 
Národní registr léčby uživatelů drog - NRLUD
je registrem zaměřeným na shromažďování údajů o pacientech při vstupu do a výstupu z léčby závislosti včetně kontaktních, poradenských a resocializačních programů pro uživatele drog, tj. shromažďování dat, jejich verifikace, ukládání, ochrana a zpracování. Registr poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, dále pro epidemiologické studie a zdravotnický výzkum. Údaje jsou použity při tvorbě protidrogové politiky a strategie ČR a v mezinárodním kontextu i v EU.
Indikátor žádosti o léčbu je jedním z pěti klíčových indikátorů drogové epidemiologie. Sledování žádostí o léčbu je součástí Drogového informačního systému, jehož realizaci předpokládá řada usnesení vlády k národním strategiím protidrogové politiky a jejich akčním plánům. Léčba spolu se sociální reintegrací a harm reduction, čili snížení negativních důsledků užívání drog, jsou dva ze čtyř pilířů české protidrogové strategie.
Statistickou jednotkou je osoba s problémy způsobenými užíváním návykových látek nebo osoba na nich závislá, která vstoupila nebo byla zařazena do programu zaměřeného na poradenství a léčbu závislosti prováděného léčebnými a poradenskými zařízeními.
Zpravodajskou jednotkou je každý poskytovatel zdravotních služeb poskytující odbornou péči osobám užívajícím návykové látky a osobám na těchto látkách závislým (ambulantní péče, jednodenní péče, lůžková péče, detoxifikace, substituční léčba) a každý poskytovatel sociálních služeb poskytující odbornou péči osobám užívajícím návykové látky a osobám na těchto látkách závislým formou služeb sociální péče, sociální prevence a programů sociálního poradenství.
 
Národní registr úrazů
Účelem zjišťování požadovaných údajů je registrace údajů týkající se úrazů ošetřených při hospitalizaci, údajů související se zdravotním stavem pacienta ve vztahu k úrazu a jeho diagnostice a léčbě, okolností, za kterých se úraz stal, jeho příčiny, podrobný popis místa a času úrazu, rychlost zásahu poskytovatele zdravotnické záchranné služby, údajů o primárním transportu, podrobný záznam o péči na urgentním příjmu a následném poskytování zdravotních služeb, a údajů potřebné pro identifikaci poskytovatele lůžkové zdravotní péče, v jehož zdravotnickém zařízení byl pacient hospitalizován.
Data shromažďována v rámci Národního registru úrazů jsou využívána především pro dosažení vyšší kvality zdravotních služeb v případě úrazů, stanovení optimálních a efektivních léčebných postupů a pro identifikaci rizik vzniku jednotlivých úrazů a stanovení opatření, vedoucích k jejich předcházení. Každý úraz je zaznamenán jednotlivě, z hlediska příčin jeho vzniku a vývoje, charakteru postižení, postupu léčení, výsledků léčby i možných zdravotních komplikací případně ve vazbě na jiné zdravotní problémy nositele. Zaznamenávány jsou závažnější úrazy, které si vyžádají hospitalizaci pacienta.
Sledovaná data odpovídají standardům, slouží ke sledování úrazů a nehod v Evropské unii a jsou základem pro porovnávání situace v jednotlivých členských zemích.
Statistickou jednotkou je každý hospitalizovaný pacient s úrazem a zpravodajskou jednotkou je každý poskytovatel lůžkové zdravotní péče, který hospitalizoval pacienta s úrazem.
Národní registr dětských úrazů
je databází umožňující sběr dat o dětské úrazovosti a jejich následnou analýzu a hodnocení.
 
Národní registr osob trvale vyloučených z dárcovství krve
Účelem sběru dat je registrace osob, u kterých jsou z definovaných důvodů, obvykle pro nosičství závažné krví přenosné infekce, z dárcovství trvale vyloučeny (jde o osoby s hepatitidou B a C, HIV či jinými infekcemi). Cílem registrace je zvýšit bezpečnost transfuzních přípravků určených k léčbě nemocných v ČR a snížit riziko přenosu závažných infekcí. Vzhledem k závažnosti případného přenosu infekce krevní transfuzí je nutné evidovat osoby vyřazené z dárcovství krve i bez jejich souhlasu. Vyřazené osoby je nutné dohledat jmenovitě, registr nelze anonymizovat (s výjimkou statistických výstupů).
Statistickou jednotkou je každá osoba trvale vyloučená z dárcovství krve, a to bezprostředně po ověření pozitivního výsledku konfirmačního vyšetření dané osoby na zjištění trvalého vyloučení z dárcovství krve. Zpravodajskou jednotkou je každý poskytovatel transfuzní služby, který identifikoval osobu trvale vyloučenou z dárcovství krve.
 
Národní registr pitev a toxikologických vyšetření prováděných na oddělení soudního lékařství
Účelem zjišťování požadovaných údajů je registrace údajů získaných z pitev a jejich toxikologických vyšetření na soudnělékařských odděleních. Registr je zdrojem informací o podrobnostech a okolnostech náhlých a násilných úmrtí a o jejich příčinách. Registr bude zároveň zdrojem informací o drogových úmrtích, tj. úmrtích na předávkování návykovými látkami a úmrtích z jiných příčin za jejich přítomnosti.
Statistickou jednotkou je každá provedená pitva včetně výsledků toxikologických vyšetření získaných při pitvě. Zpravodajskou jednotkou je každé pracoviště soudního lékařství, ve kterém byla provedena pitva a toxikologická vyšetření.
 
DPS (Data Presentation System), dynamická prezentace statistických dat ze zdravotnictví za všechny kraje ČR od roku 1996, spravuje ÚZIS.
Prezentované dynamické tabulky, týkající se zdravotní a zdravotnické situace ve 14 krajích České republiky v časové řadě od roku 1995, jsou připraveny na základě programu, který byl vyvinut s WHO. Ukazatele jsou rozčleněny do šesti tematických okruhů (skupin): Demografie, Zdravotní stav, Zdravotnické služby, Výdaje na zdravotnictví, Ekonomická situace, Životní prostředí a Novotvary. http://www.uzis.cz/data-presentation-system
 
Eurobarometer
Série průzkumů veřejného mínění, které od roku 1974 zadává sekce Analýz veřejného mínění Evropské komise. V rámci průzkumů jsou pravidelně vydávány zprávy o veřejném mínění v různých oblastech týkajících se Evropské unie, průzkumy se provádějí ve všech členských i kandidátských zemích EU. Výsledky jsou publikovány Evropskou komisí.