Radiologie_a_nuklearni_medicina

9.1.4 Oční bulbus

9.1.4 Oční bulbus
 
 
Cizí těleso v bulbu. Jelikož se často jedná o feromagnetický materiál, vyšetření MR je kontraindikováno. CT prokáže velikost a lokalizaci cizího tělesa, popřípadě přítomnost vzduchu v bulbu. Dřevo je hypodenzní v obrazu CT.
 
Melanom. Nádor postihující cévnatku v 80 %, řasnaté těleso, lokalizace v duhovce je velmi zřídka. Je relativně častým tumorem u starších jedinců, vzácný u dětí, převážně s jednostranným výskytem. Pozorujeme poruchu zraku, skotomy, bolest, sekundární glaukom, leukokorii (bílý reflex zornice, dilatovaná, nereagující zornice), pozdní diagnostika je příčinou špatné prognózy (obr. 9.9a,b).
 
Odchlípnutí (detachment) sítnice, cévnatky. Odchlípení sítnice je účelné rozdělit na odchlípení sítnice spojené s trhlinou a bez porušení její celistvosti. Odchlípení sítnice je častou komplikací diabetes mellitus, nádorů bulbu, po očních operacích, chronicky při skleritidě a uveitidě.
Odchlípnutí sítnice mívá tvar písmene V (obr. 9.10), cévnatky písmene U (obr. 9.11), lze odlišit ofthalmoskopicky.
Lze říci, že odchlípení sítnice i cévnatky diagnostikuje vcelku snadno oční lékař na základě oftalmologického vyšetření. Úkolem zobrazovacích metod je zobrazit možnou příčinu, např. nádor oka.
 
Retinoblastom. Nejčastější nitrooční tumor u dětí. Patří mezi neuroektodermální nádory, je obvykle jednostranný, ale postižení obou bulbů není vzácné. Často obsahuje kalcifikace, přes malignitu nádoru prognóza při jednostranném postižení a včasné diagnostice je relativně dobrá (obr. 9.12).
  
 
Obr. 9.9a,b MR – melanom cévnatky. Hyposignální ložisko v T2W obrazu, hypersignální v T1W obrazu, což odpovídá obsahu melaninu (šipka).
  
 
Obr. 9.10 MR – odchlípnutí sítnice vlevo (šipka)
  
 
Obr. 9.11 MR – odchlípnutí cévnatky bilaterálně
  
 
Obr. 9.12 MR – retinoblastom: nitrooční nádor u dětí. Obsahuje kalcifikace (šipka).