Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii
5.12.5 Onemocnění hlasových profesionálů
5.12.5 Onemocnění hlasových profesionálů
Organická onemocnění - rhinitis acuta, chronika, allergica, sinusitis acuta, chronik, laryngitis acuta, chronika - haematoma plicae vocalis, hyperaemia plicae vocalis.
Například u akutní rinitidy či sinusitidy příznaky huhňavost, která je způsobena překrvením a edémem sliznic HCD (horních cest dýchacích) s následnou neprůchodností nosní. U zpěváků může být neschopnost hlavové rezonance jako důsledek. Terapie – podle etiologie symptomatická léčba nebo ATB, s využitím dekongescenčních přípravků lokálních i celkových k obnovení průchodnosti nosní a k odstranění edémů sliznic.
Funkční poruchy hlasu u hlasových profesionálů – hiperkinetická dysfonie hlasových profesionálů je přemáhaní hlasu (hlasová námaha, nadměrné zvyšování intenzity hlasu, špatná hlasová technika, nedostatečný odpočinek, nikotinismus patří k nejčastějším příčinám poškození hlasu u 3. a 4. skupiny hlasových profesionálů. Hlas je zastřený, s dušnou příměsí, unavitelný. V laryngostroboskopickém nálezu dominuje zvýšené napětí hlasivek, postupně dochází ke ztluštění, které je lokalizováno ve středné délce hlasivek a mnohdy přechází k vytvoření hlasového uzlíku. Také v případě při nedodržení hlasové hygieny dojde vzniku hematomu, který se v okamžité léčebné intervenci zorganizuje do polypu. Terapie – konzervativní terapie pokud není úspěšná ve většině případů chirurgická (za použití laseru).
Insuficientia m. vocalis – nedomykavost hlasové štěrbiny vzniká přemáháním hlasu. V tomto případě v nálezu dominuje snížené napětí hlasivek, vzniká v důsledku atrofie m. vocalis. Hlas má charakteristickou dyšnou příměs a je zvýšeně unavitelný. Terapie je výhradně konzervativní, (vitamín B), hlasová cvičení zaměřené na správné posazení a používaní hlasu.
Prevence poruch hlasu u hlasových profesionálů
Primární prevence: Správně používat hlas je třeba od dětství. Nezastupitelná je pro dítě rodina její vzor chování. Při poruchách (s hyperkinetickou dysfonií - vzniklou přemáháním hlasu) je třeba upozornit na to, že v rodině není něco v pořádku. Děti se samy na sebe snaží upoutat pozornost překřikováním kolektivu při hře doma i ve škole.
Sekundární prevence: Sanace infektů HCD, hlavně v době virových a chřipkových epidemií, zamezení kombinaci akutních infektů a hlasového přetížení, omezení konzumování chladných nápojů, vyhýbaní se prudkým změnám teploty a eliminování aktivního či pasivního nikotinismu.
V rámci prevence léčebných programů se osvědčilo podávání preparátů systémové enzymoterapie na konci léta nebo na podzim, kdy začíná divadelní a koncertní sezona, která přináší zvýšený výskyt virových infektů horních cest dýchacích. Efektní a včasné zahájení léčby může zabránit přechodu do chronicity, eventuálně vzniku trvalých následků na hlasovém ústrojí.
Psychogenní poruchy hlasu
Psychogenní dysfonie a afonie – příčina v aktuálním či dlouhodobě nepříznivém psychickém stavu jedince vyžadující foniatrickou i psychologickou intervenci.
Prodloužená mutace – vzniká u mladých mužů, kteří používají vyšší chlapeckou polohu hlasu, (tj. nevhodnou výchovou ze strany matky). Terapie foniatrická a eventuálně psychoterapie.
Ventrikulární hlas – psychoemocionální příčiny, hlas je nepřirozeně hluboký, hrubý, při laryngostroboskopickém vyšetření dominuje hypertrofie ventrikulárních řas, které vibrují při fonaci a překrývají pravé vazy hlasové. Terapie je dlouhodobá, jde o obnovení správného posazení hlasu a uvolňování zevního i vnitřního hrtanového svalstva.