Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

24.3.1 Základní vyšetření

24.3.1 Základní vyšetření
 
 
Vyšetření per rectum
Při tomto vyšetření je důležitá správná poloha, kdy pacient leží na levém boku a dolní končetiny má pokrčené s koleny co nejblíž k bradě. Další variantou je genukubitální poloha, kdy pacient klečí na kolenou a opírá se o pokrčené lokty. K samotnému vyšetření je potřeba gumový prst a vazelína. Pacient se před vyšetřením vymočí. Při zavádění prstu, který se zavádí krouživým pohybem, bříškem nahoru, pacient zatlačí jako na stolici. Samotné vyšetření nemusí být pro pacienta příjemné, ale nemělo by být bolestivé. Vyšetřuje se velikost prostaty a její konzistence.
 
Vyšetření prostatického specifického antigenu
Vyšetření prostatického specifického antigenu PSA stanoví hladinu v séru. Krev je nutné odebrat před vyšetřením per rektum, po vyšetření per rectum, biopsii či cévkování, se hladina PSA zvyšuje. Ke zvýšení specificity vyšetření se užívá stanovení volného PSA, sledování PSA v čase a věkově specifických hodnot PSA. Prostatický specifický antigen je bílkovina, která způsobuje tekutost semene. Jeho hladina se zvyšuje při BHP v souvislosti se zvětšující se prostatou. Zvyšuje se i u karcinomu prostaty a prostatitidy. Hodnotu PSA musíme hodnotit s ohledem na věk pacienta, protože s rostoucím věkem se hladina PSA v krvi mění. Do 49 let by hladina měla být do 2,5 ng/ml, mezi lety 50-59 se hladina pohybuje do 3,5 ng/ml, ve věku 60-69 je to již do 4,5 ng/ml a nad 70 let by neměla překročit hladinu 6,5 ng/ml. Odebírá se u všech mužů, kteří mají problémy s LUTS. Ráno před odběrem by pacient neměl jíst a měl by vypít asi čtvrt litr nesladké vody nebo čaje. Nutná je také informace, že by neměl 24 hodin před odběrem krve ejakulovat.
 
Vyšetření moči
Vzorek moči se odebírá sterilně, většinou tak učiní sám pacient, poté co mu sestra vysvětlí správný postup. Odebírá se nejlépe vzorek první ranní moči, a z tohoto důvodu je doporučeno pacientům noc před odběrem nepít velké množství tekutin. Nejprve se omyje genitál, poté následuje stažení předkožky a dezinfekce zevního uretrálního ústí. Do připravené sterilní zkumavky se pak zachytí střední proud moči. Moč se vyšetřuje chemicky i bakteriologicky.
 
IPSS dotazník
IPSS dotazník (International Prostate Symptom Score) nebo také IPSS skóre je dnes nejčastěji používaný mezinárodní dotazník pro určení příčiny potíží s močením. Skládá se z 8 otázek. Prvních 7 se týká problémů s močením. Zaměřují se na noční močení, močení ve dne, na začátek močení, chabý proud moči, přerušované močení, pocit nedokonalého vyprázdnění močového měchýře a nutnost použití břišního lisu. Osmá otázka je otázkou, která se zaměřuje na pocity s těmito problémy spojenými a na další život s nimi, tedy na kvalitu života nemocného. Na tyto otázky se odpovídá pomocí bodové stupnice od nuly do pěti a následné bodové ohodnocení sedmi otázek se sčítá. Otázka 8 je vyhodnocena samostatně. Pokud součet bodů dosáhne 7, hodnotí se dosavadní obtíže jako mírné. Bodové hodnocení v rozmezí 8-19 odpovídá středně závažným obtížím a 20-35 jsou již obtíže těžké.
  
 
 
Obrázek IPSS dotazník