Biofyzika

2.4.2 Voda v organizmu

Voda obsažená v organizmu slouží zčásti k rozpouštění látek (volná voda) a částečně je vázána jako hydratační voda, která je fixována hlavně na hydrofilní koloidy. Tím je i poněkud stlačená a má větší hustotu a menší tlak nasycených par. Tak např. 1 g albuminu a globulinu průměrně váže 1,3 g vody, 1 g škrobu 0,8 g vody. Hydratační voda je v rovnováze s volnou vodou, takže se molekuly hydratační vody neustále vyměňují s molekulami volné vody.
 
Voda je nezbytná pro život a existuje neustálá potřeba její neustálé výměny, například pro odvádění produktů látkové výměny. Čím intenzivnější jsou životní pochody, tím větší je výměna vody. S tím souvisí i rezistence organizmu proti nedostatku vody. Nedostatek potravin vydrží člověk až 60 dní, ale není-li mu dodávána voda, klesne její obsah za 6-7 dní asi o 11 % a nastane smrt. Při nedostatku vody se odčerpává z orgánů, které jsou pro život méně důležité, například z vazivové tkáně, ze svalů nebo z tukové tkáně. Naopak při nadbytku vody se voda v těchto tkáních ukládá.
Kromě výše zmíněné funkce rozpouštědla a disperzního prostředí pro chemické reakce v těle i účasti na těchto reakcích, má voda též význam pro fyzikální transport v těle, termoregulaci, i vytváření struktur, zvláště v interakcích s biopolymery.