Fyziologie

6.17 Poruchy žaludeční motility a sekrece

6.17 Poruchy žaludeční motility a sekrece
 
  
Poruchy motility a vyprazdňování žaludku se vyskytují při některých žaludečních chorobách a rovněž při některých systémových celkových onemocněních. V zásadě jde o příčiny mechanické (organické) či regulační (tzv. funkční změny).
 
Zpomalené vyprazdňování žaludku na základě mechanické překážky může vést k částečnému nebo úplnému omezení vyprazdňování. Příčinou je např. zhoubný nádor v distální části žaludku nebo při chronickém peptickém vředu v oblasti pyloru, při stenóze (zúžení) pyloru a dále na přechodu žaludku do duodena (v těchto oblastech je totiž žaludek již normálně úzký, zatímco v oblasti kardie je velký a proto k příznakům poruchy vyprazdňování nedochází).
 
funkčním změnám dochází po aplikaci některých léků (tlumí např. nervovou stimulaci žaludeční svaloviny), při poranění břicha, podráždění n. vagus (inervuje žaludek), při metabolických či iontových poruchách (např. snížené činnosti štítné žlázy, nedostatku draslíku). V důsledku porušené nervové regulace vede k poruchám vyprazdňování žaludku též cukrovka.
Žaludek se při omezeném vyprazdňování rozšiřuje a zvětšuje, hromadí se v něm potrava, která může být následně vyzvracena.
 
Zrychlené vyprazdňování se může vyskytnout při peptickém vředu duodena, při zvýšené činnosti štítné žlázy a zejména bývalo časté po částečném odstranění žaludku (dnes je tento výkon vzácnější i díky lepší léčbě vředů). Může vést k špatnému trávení.
 
Při poruše funkce vrátníku (pyloru) se může obsah dvanáctníku vracet zpět do žaludku, což je tzv. duodenogastrický reflux. Nežádoucí je především kvůli průniku žlučových kyselin, které poškozují žaludeční sliznici.     
 
Poruchy sekrece nastávají často vlivem věku, poruch sliznice a poruch regulace.
Krátkodobé zvýšení sekrece bývá při akutním zánětu žaludeční sliznice či po jejím podráždění např. některými léky a alkoholem.
 
Déletrvající zvýšení sekrece spojené s hyperaciditou (zvýšenou kyselostí, tj. zvýšeným množstvím HCl) a zvýšením produkce enzymů (pepsinu) může provázet duodenální vřed. Velmi závažné zvýšení je při nadměrné produkci gastrinu (z nádoru gastrinomu, např. ve slinivce břišní). Nadměrnou kyselostí je žaludeční sliznice poškozována, vznikají opakované žaludeční vředy, které se špatně hojí (tzv. Zollingerův-Ellisův syndrom).
 
Snížená sekrece (hyposekrece) se týká:
- jen snížení objemu vytvořené šťávy
- snížení objemu se sníženým množstvmí HCl (hypohydrie) či jejím úplným chyběním (achlorhydrie)
- sníženého množství enzymů proteináz (pepsinu)
 
Tento stav může dlouhodobě vznikat při poškození žaludeční sliznice, zejm. při chronickém zánětu žaludku (chronické gastritidě) na autoimunitním podkladu.
Nedostatečná sekrece zhoršuje trávení, zejm. bílkovin a masa, zhoršuje vstřebávání železa a též vitaminu B12 (je poškozena i produkce vnitřního faktoru), což vede k anemii.