Klinická propedeutika
8.4 Symptomy
Nyní k jednotlivým těmto symptomům podrobněji:
Dysfagie
Dysfagie znamená pocit uváznutí pevného sousta při polykání. Někdy tato porucha polykání je nemocným vnímána jako tlak na hrudi. Podle lokalizace jde o horní nebo dolní typ. U mladších jedinců je může jednat o funkční dysfagii, spojenou často s polykáním tuhé potravy. U starších může být příčinou i karcinom nebo vřed jícnu, nejčastěji refluxní choroba, spazmy. Alarmující je tento příznak pokud vznikne po 50 roce věku a to zcela předchozích obtíží, pak by nemuselo jednat o funkční poruchu, nebo zhoršení refluxní choroby, ale o tumor benigní či maligní v jícnu.
Paradoxní dysfagie představuje potíže při polykání tekutiny. Bývá funkční povahy.
Odynofagie jde o bolest při polykání nutná je vazba na jídlo, i zde jde o možné benigní i maligní nemoci jícnu.
Pyróza
Pyróza je palčivý pocit za dolním sternem vázaný na reflux žaludečního nebo duodenálního obsahu do jícnu. Tento příznak je klasickým příznakem refluxní nemoci jícnu. Charakter obtíží vyžaduje vyloučení anginy pectoris. Teno příznak je klasickým příznakem refluxní nemoci. Jde o důsledek vniknutí žaludečního obsahu a hyperaciditou, ale vyvolá tento příznak i reflux alkalických tekutin s obsahem žluče.
Regurgitace.
Regurgitace je návrat většinou samovolný natráveného žaludečního obsahu zpět do jícnu.
Zvracení
Zvracení (vomitus) je většinou závažnější příznak a má komplexní reflektorickou povahu, vzniká podrážděním centra pro zvracení. Je sice příznak již závažnější, ale zcela není jednoznačný etiologicky původem z trávicího traktu. Proto je důležité hodnotit, v jaké situaci došlo ke zvracení, co bylo jeho obsahem. Za hlavní je vyloučení přítomnosti krve. Zvracení krve (hemateméza) má dvě formy a to jednak barvu zcela čerstvou krev, nebo zvratky mají charakter černé kávové sedliny, což většinou značí zvracení již natrávené krve. Záměna pro laika je možná za střevní tmavou atonickou tekutinu. Proto je vhodné do popisu uvést, kdo hodnotil zvracení, zda jde o popis nemocného nebo rodiny, nebo bylo hodnocení provedeno zdravotníkem, tedy bylo objektivizováno.
Pokud obsahu zvratků zapáchá stolicí, může jít o zvracení při ileózním stavu. Zvláštním případem je zvracení bez prodromů – proudem, kde může být příčina v centrálním nervovém systému, při intoxikacích apod.
Podle příčiny se zvracení dělí na:
a) centrální.
- toxické (acidóza, urémie),
- léky (digoxin, morfin),
- psychogenní (odpor),
- nitrolební hypertenze (zvracení bez nauzey),
b) periferní - u onemocnění gastroduodenálních, biliárních, ale i otogenních a v graviditě.
Správné posouzení zvracení z pohledu diagnostického vyžaduje zhodnocení souvislostí jeho vzniku a posouzení zvratků.
- vznik - závislost na příjmu potravy (časový faktor a druh potravy),
- vzhled - zabarvení, přítomnost potravy (čerstvá, natrávená), event. krve,
- zápach - kyselý znamená přítomnost HCl, fekální souvisí s obstrukcí střevní.
Škytavka (singultus)
Škytavka představuje rytmické drobné křeče bránice. Může jít o příznak chorob organických, nebo jde o nervová podráždění, ale vždy pokud se opakuje a neustupuje, je nutné tento příznak vyšetřit.
Zápach z úst (foetor ex ore)
Jde o příznak vznikající jak špatným stavem chrupu, divertikly v jícnu nebo stagnací jídla, ale také u jaterních chorob je podobný příznak.
Borborygmy
Jde o přelévání žaludečního obsahu, zvukově je možné slyšet na relativně větší vzdálenost distanční zvuky. Jde o příznak u mnoha nemocí, ale nejvíce u dráždivého tračníku.