Klinická propedeutika

8.7 Krvácení do GIT

Hematemeza
Hematemeza je zvracení čerstvé nebo natrávené krve. Zabarvení obsahu zvracení závisí nejen na intenzitě krvácení, ale i na rychlosti evakuace žaludku a přítomnosti kyseliny chlorovodíkové (HCl). Působením HCl vzniká hnědočerné zbarvení, připomínající kávovou sedlinu.
Zdrojem krvácení bývají nejčastěji jícnové varixy, duodenální a žaludeční vředy, hemoragická gastropatie a nádory. Výskyt příměsi krve při delším opakovaném, namáhavém zvracení, které bylo zpočátku světlé (bez známek krvácení) a náhle se objeví příměs krve, svědčí s vysokou pravděpodobností pro Mallory-Weissův syndrom (lacerace - slizniční trhlinky distálního jícnu).
Hodnocení hematemezy vyžaduje vyloučení krvácení z jiného zdroje (epistaxe, hemoptýza), případně záměnu s přijímanou potravou (borůvky, červená řepa) nebo léky (živočišné uhlí).
 
Meléna
Meléna znamená odchod řídké stolice černé barvy, dehtovitého vzhledu i charakteristického zápachu. Vzniká při krvácení nejvíce v horní části trávicí trubice (jícen, žaludek, duodenum). Jde o příznak, který vznikne již při ztrátě 50 až 80 ml krve do GIT, ale i masivním krvácení. Hodnocení černě zbarvené stolice může ale i ovlivnit předchozí požití jídel s obsahem zvířecí krve, některých léků (s obsahem železa nebo vizmutu, živočišné uhlí).
 
Enteroragie
Jde o jasně červenou krev ve stolici nebo na povrchu stolice. Přestože jde nejčastěji o krvácení z dolní části gastrointestinálního traktu, jež se vždy projevuje enteroragií, může se jednat i o krvácení z vyšších částí GIT a následnou rychlou pasáží (krev pak není natrávená). Její nejčastější příčinou bývá kolorektální karcinom, vnitřní hemoroidy a idiopatická proktokolitida, ale v naprosté většině jde o krvácení z vnitřních hemoroidů. Vždy je v anamnéze nutné pátrat, jak nemocný krev pozoroval. Zda byla přimíchána krev ve stolici, nebo na povrchu tuhé stolice či pouze pozoroval krev při následné očistě (na papíře apod.). Ve všech případech jde o příznak vyžadující sledování i kontrolu, u starších nemocných musí být provedena koloskopie k vyloučení tumoru. Na jedné straně jde o vážný příznak, ale často z hlediska prognózy jde o krev z rekta z trhliny, či jak bylo uvedeno z hemorhoidů. Přesto nemocného tento příznak nemocné překvapí, i přestože může být jen drobná krevní ztráta, tak nemocní často takovéto drobnější krvácení popisují jako „plná místa krve…“ a podobně.