Mikrobiologie a imunologie
8.6 Původci ostatních bakteriálních infekcí
8.6 Původci ostatních bakteriálních infekcí
K ostatním bakteriálním infekcím, o kterých v této podkapitole bude zmínka, patří sepse, infekce oka, infekce ran, kostí a měkkých tkání a infekce kůže.
Sepse
Jedním z velmi těžkých stavů u pacienta je zdravotní stav charakterizovaný sepsí, což znamená česky – otrava krve. Z řeckého sepsis - značí hnilobu nebo hnilobný proces. Jedná se o velmi závažný klinický stav pacienta, kdy původcem onemocnění je infekční agens. Sepse představuje generalizovanou infekci, často je sepse vyvolána pyogenními mikroby. Zdrojem může být ložisko v různých lokalizacích, někdy se ani nedá najít. Pyemie (septikemie) - těžký septický toxoinfekční stav, při kterém cirkulují v krvi shluky mikrobů nebo infikované tromby.
Typickým klinickým nálezem u sepse je horečka nebo hypotermie, tachykardie, hypotenze a snížená diuréza. Z hlediska patologické fyziologie se jedná o zvýšený srdeční výdej při sníženém periferním odporu cév. Sepse je definovaná jako závažné systémové onemocnění vyvolané interakcí mikrobiálních produktů s buňkami retikuloendoteliálního systému, s hemodynamickými změnami a výrazně zhoršenou funkcí orgánů.
Toto systémové postižení můžeme označovat jako septický syndrom.
Patogeneze sepse je charakteristická mikrobiálním procesem, který se rozvíjí z lokalizované infekce. Pro vznik sepse musí být splněny tři podmínky: 1. vznik velké populace mikroorganizmů, 2. přítomnost bakteriálních produktů stimulujících uvolňování cytokinů a 3. rozsáhlá disseminace těchto mikrobiálních produktů. Na etiologii sepse se podílí velmi často endotoxiny po rozpadu gramnegativních bakterií a DNA grampozitivních bakterií. Produkty mikroorganizmů působí na makrofágy a jejich zásluhou se uvolňuje TNF - alfa (tumor nekrotizující faktor alfa).
Makrofágy jsou TNF – alfa stimulovány k produkci interleukinu -1. Poškozený endotel kapilár vede ke vzniku mikrovaskulárních trombů, následně pak k disseminované intravaskulární koagulaci. Dále dochází masivně k periferní vazodilataci a i navzdory zvýšenému srdečnímu výdeji je nedostatečné prokrvení orgánů. To vede k dechovým potížím, akutnímu renálnímu selhání, postižení vědomí a metabolické acidóze.
Diagnózu sepse lze určit na základě klinických příznaků – snížení tělesné teploty, zrychlení tepu, nauzea, zmatenost a hypotenze. Důležité jsou laboratorní nálezy – leukocytóza nebo leukopenie, hemokoagulační poruchy, známky metabolicko-respirační acidózy, zvýšené zánětlivé markery.
Příčiny a výskyt bakteriémie:
1. Bakteriémie přechodná se může vyskytovat u mnohých infekcí lokalizovaných v různých orgánech. Může to být pneumonie (Streptococcus pneumoniae), meningitída (Neisseria meningitidis, Streptococcusagalactiae u novorozenců), pyelonefritidy (Escherichia coli), osteomyelitidy a septické artritidy (Staphylococcus aureus), cholecystitidy – enterobakterie i salmonely, peritonitidy (aerobní i anaerobní bakterie), tzv. rané infekce (Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes) a např. dekubity (etiologicky smíšená flóra kůže a střevní flóra aerobní i anaerobní).
2. Bakteriémie kontinuální, kdy se jedná o příznak celkových infekcí, např. břišní tyfus nebo brucelóza.
3. Bakteriémie u flebitid, tromboflebitid, endokarditid nebo endarteritid. Akutní endokarditidu způsobuje Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes i Neisseria gonorrhoeae. Původci subakutních a chronických endokarditid jsou viridující streptokoky, enterokoky, Haemophilus sp. a jiné. Na chlopních se usídlují hlavně koaguláza negativní stafylokoky – Staphylococcus epidermidis a i některá korynebakteria.
4. Bakteriémie jako jeden z příznaků některých maligních procesů, např. Streptococcus bovis v krvi u karcinomu tlustého střeva, kvasinka – Candida krusei a další.
5. Bakteriémie iatrogenní je vyvolaná lékařským zákrokem, např. po extrakci zubů – ústní streptokoky Streptococcus salivarius a Streptococcus mutans. Mohou se pak usazovat na poškozených srdečních chlopních a vyvolávat endokarditidy. Katetrizace močových cest, intravenózní infuse, infikované chlopně a spojky (shunty) jsou místem vstupu infekce, jejichž původci jsou koaguláza negativní stafylokoky.
6. Bakteriémie jako následek intravenózní aplikace drog, zejména nesterilními injekčními soupravami a bez dezinfekce místa vpichu.
Závěrem můžeme říct, že nejčastějšími patogeny podílejícími se na vzniku sepsí jsou gramnegativní tyčky – Escherichia coli, Klebsiella sp., Enterobacter sp. z nefermentujících tyček Pseudomonas aeruginosa, dále sem patří koaguláza negativní stafylokoky - Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus warneri, pak anaerobní bakterie, kvasinky.
Pro optimální diagnostiku je nutné odebírat hemokulturu „lege artis“, aby nedocházelo k falešně negativním a falešně pozitivním výsledkům a abychom nepoškodili pacienta. Nejvhodnější je provést odběr hemokultury 3x v hodinových intervalech před zahájením antibiotické terapie a za dodržení přísných zásad asepse.
Před odběrem je potřeba kůži – místo vpichu pečlivě vydezinfikovat dezinfekčním přípravkem obsahujícím jód a odebrat 10 ml krve. Zátku na hemokultivační nádobce je třeba také vydezinfikovat.
V současnosti se používají dvoufázové systémy pro kultivaci hemokultur – v nádobce je tekuté médium – bujon a šikmý agar (tuhý). Délka kultivace je 7 dnů a každý den je nádobka kontrolována. Automatizované systémy, např. BACTEC využívají detekci oxidu uhličitého produkovaného přítomnými mikroorganizmy. V tomto případě trvá detekce několik hodin.
Interpretace výsledků vyšetření je vždy založena na přítomnosti izolovaných patogenů. Problematická bývá interpretace viridujících streptokoků a koaguláza negativních stafylokoků. Příslušný patogen včetně správného antibiogramu musí být přítomen ve všech třech nádobkách, abychom vyloučili kontaminaci vzorku.
Infekce oka
Oční infekce zahrnují v sobě postižení spojivek, víček, infekce rohovky, bulbu a očnice. Přítomnost slz, účinek častého mrkání a neporušený epitel spojivek jsou dostatečnou ochranou proti mikroorganizmům. Do neporušeného spojivkového vaku a rohovky dovedou proniknout pouze některé mikroorganizmy – např. Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pneumoniae, Listeria monocytogenes, Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitidis. Na infekcích se ostatní bakterie podílejí pouze při porušení celistvosti očních orgánů způsobených traumatem nebo i aplikací a nošením kontaktních čoček. Běžnou fyziologickou flóru oka tvoří koagulázanegativní stafylokoky a difteroidní tyčky.
Infekce očního víčka (blepharitis) a záněty spojivek (konjunctivitis).
Infekce spojivek a očních víček probíhají většinou současně. Původcem je Staphylococcus aureus a koagulázanegativní stafylokoky. Akutní infekce mazových (Zeissových) žlázek, folikulů řas či Mollovy žlázy způsobená mikroorganizmem Staphylococcus aureus se nazývá – hordeolum (ječné zrno).
Obrázek 37 Ječné zrno (hordeolum)
Obrázek 38 Vlčí zrno (chalazion)
Zdroj: http://www.wikiskripta.eu
Zánět Meibomovy žlázky je chalazion. Zánět může progredovat do vzniku abscesu nebo flegmóny víčka, nebo přechází do chronické formy. Infekce způsobené Moraxellou lacunata a dalšími typy moraxel jsou lokalizované v očním koutku. Virová etiologie infekcí je zastoupená zejména herpetickými viry, adenoviry a enteroviry (o těchto infekcích bude podrobnější zmínka v kapitole o virových infekcích).
Na akutních zánětech spojivek se podílejí zejména Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, u dětí také Haemophilus influenzae b, enterobakterie a Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitidis.
Závažným patogenem očních infekcí je Chlamydia trachomatis - způsobuje trachom (sérotypy A až C), konjunktivitidu (sérotypy D až K) – infekce získaná při pohlavním styku. Ostatní chlamydie – Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumoniae se podílejí na infekcích oka výjimečně. Novorozenecká blenorrhoea neonatorum může vzniknout v případě, že se podcení poporodní kredeizace (vykapání obou spojivkových vaků Ophthalmo-Septonexem u novorozenců). Výjimkou nejsou ani mykotické a parazitární infekce oka.
Infekce rohovky
Nejčastějšími původci jsou Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus a Neisseria gonorrhoeae. Dále bakteriální rohovkové vředy způsobují Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Serratia marcescens, Proteus mirabilis, Corynebacterium diphtheriae, moraxely. U detekovaného mikroorganizmu je nutné stanovit citlivost k antibiotikům, v těchto případech se osvědčilo stanovení citlivosti i k lokálním antibiotikům.
Virové keratitidy způsobuje HSV1- herpes simplex virus 1. Častými agens mykotických infekcí jsou kvasinky, parazitární keratitidy způsobují zejména améby.
Infekce očnice, skléry, episkléry a slzného aparátu
Projevem systémového onemocnění (lupus erythematodes nebo revmatoidní artritis) může být skleritis a na takto narušenou tkáň nasedá bakteriální agens a rozvíjí se infekce. Původci jsou opět Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae b, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes. Chronické infekce vyvolávají mykobakteria, nokardie, aktinomycety a některé druhy plísní. Parazitárním původcem je Trichinella spiralis. Zánět slzné žlázy bývá nejčastěji způsobený bakterií Staphylococcus aureus, ojediněle Neisseria gonorrhoeae, virem parotitídy nebo EB – virem. Infekci slzovodu způsobují opět Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae b, Pseudomonas aeruginosa a Proteus mirabilis.
Nitrooční infekce
Nejčastějšími původci nitroočních infekcí jsou stafylokoky, které se dělí podle schopnosti koagulovat plazmu pomocí plazmakoagulázového testu na koaguláza pozitivní (Staphylococcus aureus, Staphylococcus intermedius) a koaguláza negativní (Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus haemolyticus)
Endophthalmitídy způsobují koagulázanegativní stafylokoky, dále Staphylococcus aureus, z anaerobů Propionibacterium acnes, viridující streptokoky a enterokoky. Na virových infekcích se obvykle podílejí herpetické viry – HSV, VZV, CMV. Mykotické infekce způsobuje nejčastěji Candida a Aspergillus a parazitární infekce – Onchocercus, Toxocara a Toxoplasma gondii.
Infekce ran, kostí a měkkých tkání
Povrchová poranění jsou velmi častým místem rozvoje infekcí. Tato místa jsou infikovaná vesměs Staphylococcus aureus a méně často beta-hemolytickými streptokoky – Streptococcus pyogenes, streptokoky skupiny G, F, C a jiné. Poranění způsobená těžkými dopravními nehodami a válečná poranění se infikují anaeroby – Clostridium perfringens, C Clostridium novyi, Clostridium septicum, C Clostridium histolyticum a Clostridium tetani.
Operační rány jsou infikovány hlavně Staphylococcus aureus, koagulázanegativními stafylokoky – Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli a Proteus sp.
Popáleniny se infikují Pseudomonas aeruginosa, enterokoky, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus. Poraněním po pokousání se rozvíjí řada infekcí, na jejichž etiologii se podílí hlavně aerobní a anaerobní flóra ústní dutiny.
Osteomyelitidy
Akutní osteomyelitidy způsobuje nejvíce Staphylococcus aureus, příp. Streptococcus pyogenes, u dětí Haemophilus influenzae b, Salmonella Enteritidis.
Chronické osteomyelitidy se manifestují jako píštěle, z kterých odtéká sekret. Hemokultury v těchto případech nejsou pozitivní. Vhodná antibiotická terapie není dostačující, chirurgické odstranění ložiska je nezbytné.
Artritidy a myositidy
Artritidy akutní – hnisavé u dospělých jsou vyvolány především bakterií Staphylococus aureus, u novorozenců je to Streptococcus agalactiae a gramnegativní bakterie. Na etiologii tohoto onemocnění u malých dětí se podílí Haemophilus influenzae b, enterobakterie i salmonely, u starších dětí to jsou stafylokoky, streptokoky a meningokoky. U dospělých může být původcem Yersinia enterocolitica. Kloubní náhrady často osídlují hlavně mikroorganizmy běžné fyziologické flóry.
Myositidy jako důsledek poranění – pohmoždění jsou nejčastěji způsobené Clostridium perfringens. Obvykle se jedná o gangrenózní polymikrobiální onemocnění, kromě včasné a správné antibiotické terapie je nutné podat u infekce způsobené Clostridium perfringens profylakticky antigangrenózní sérum a provést chirurgický zákrok. Rozsah chirurgického zákroku je odlišný u subfasciální gangrenózní myonekrózy a epifasciální flegmóny.
Hyperbarická komora je život zachraňující u anaerobních procesů v poraněné tkáni.
Infekce kůže
Morfologii kožních lézí rozdělujeme z didaktických důvodů na primární kožní onemocnění, sekundární kožní onemocnění a kožní projevy systémových onemocnění. Podle etiologie infekčních agens rozdělujeme infekce kůže na bakteriální, virové, mykotické a parazitární.
Přehled základních projevů na kůži
Makuly (skvrny) a papuly (pupínky) vytvářejí makulopapulózní exantém u řady kožních infekcí – spalničky, zarděnky nebo spála. Roseola – drobné skvrnky, např. u břišního tyfu.
Erytém (zarudnutí) typický kožní projev pro lymeskou boreliózu (erythema chronicum migrans), u streptokokové a hemofilové celulitis.
Tubery (hrboly) jsou charakteristickým projevem u granulomatózního zánětu – virové bradavice (verrucae) nebo tuberkulózy kůže.
Vesikuly (puchýřky) jsou naplněné čirou nebo nažloutlou tekutinou a jsou typické pro herpes simplex (HSV1), varicellu, herpes zoster (VZV), později se mění v krusty.
Petechie - hemoragické skvrnky na kůži charakteristické pro meningokokovou infekci, ale i u infekčních endokarditid.
Ulcus – vřed je ohraničený defekt kůže či sliznice až rozpad tkáně. Charakteristický je např. ulcus durum u syfilis nebo tularémie.
K sekundárním infekcím patří hlavně hnisavé procesy a nekrózy u běžných poranění – operační rány, rány vzniklé pokousáním. U pacientů s chronickou žilní insuficiencí dochází ke vzniku ulcus cruris a dekubitů (proleženiny) u diabetiků. Tato místa se snadno infikují zejména mikroorganizmy typu Staphylococcus aureus a koaguláza negativními stafylokoky, streptokoky, enterokoky, pseudomonádami a anaerobními bakteriemi.
Infekce kůže bakteriální
Impetigo – smíšená infekce stafylokoková a streptokoková vyskytující se zvlášť u malých dětí v předškolních zařízeních (Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes)
Foliculitis – zánět vlasového folikulu – působí Staphylococcus aureus a Pseudomonas aeruginosa.
Acne vulgaris – zánětlivé onemocnění mazových žlázek – Propionibacterium acnes s jinými bakteriemi.
Furunculosis – stafylokoková infekce folikulu – drobný kožní absces.
Hordeolum – hnisavý zánět žlázky na okraji očního víčka (tzv. ječné zrno).
Erysipelas (růže) – akutní zánět kůže způsobený bakterií Streptococcus pyogenes - beta-hemolytický streptokok skupiny A.
Obrázek 39 Erysipel (růže)
Zdroj: http://www.wikiskripta.eu
Erysipeloid (červenka) je vyvolaná bakterií Erysipelothrix rhusopathiae. Postižení jsou lidé na rukou, kteří manipulují s vepřovým masem nebo s rybami.
Obrázek 40 Erysipeloid (červenka)
Zdroj: http://www.wikiskripta.eu
Intertrigo – opruzenina vzniká třením vlhké pokožky nejvíce v tříslech a v kožních záhybech u kojenců a obézních osob. Snadno se tato místa infikují a původci jsou Staphylococcus aureus, enterobakterie a Candida albicans.
Virová onemocnění kůže se především manifestují jako makulopapulózní exantém (spalničky, zarděnky), exanthema subitum neboli roseola infantum (šestá dětská nemoc) způsobená lidským herpesvirem 6 (HHV 6), megalerythema infectiosum (parvovirus 19) a jiné. Vesikulární exantém je charakteristický pro herpetické infekce na kůži.
Obrázek 41 Exantema subitum (šestá dětská nemoc)
Zdroj: http://www.wikiskripta.eu
Mykotické infekce kůže jsou často způsobovány kvasinkami, ale i dermatofyty – především keratinizované části kůže.
Parazitární infekce kůže u nás jsou méně časté – např. svrab (scabies) způsobený zákožkou svrabovou Sarcoptes scabiei, ale častější jsou parazitární infekce kůže v tropech. Podrobněji budou virové, mykotické a parazitární infekce kůže popsány v následujících kapitolách o virových, mykotických a parazitárních mikroorganizmech.