Ochrana_verejneho_zdravi
4.5 Orgány vlády, dokumenty
4.5 Orgány vlády, dokumenty
Komise pro řešení výskytu závažných infekčních onemocnění v České republice
Komise pro řešení výskytu závažných infekčních onemocnění v České republice (Ústřední epidemiologická komise) je dle usnesení vlády České republiky ze dne 14. září 2011 č. 682 k Pandemickému plánu České republiky stálým orgánem vlády.
Ústřední epidemiologická komise koordinuje zpracování a aktualizaci Pandemického plánu ČR a dále kontroluje a koordinuje v celém rozsahu řízení ochrany veřejného zdraví, akceschopnost resortů včetně jimi stanovených nezbytných veřejných služeb v případě výskytu závažných infekčních onemocnění včetně výskytu chřipky způsobené novou variantou chřipkového viru.
V rámci plnění úkolů v oblasti ochrany veřejného zdraví a zajištění akceschopnosti resortů včetně jejich jimi stanovených nezbytných veřejných služeb v případě výskytu závažných infekčních onemocnění včetně výskytu chřipky způsobené novou variantou chřipkového viru
- informuje vládu o průběhu a důsledcích výskytu závažných infekčních onemocnění včetně výskytu chřipky způsobené novou variantou chřipkového viru v případě vzniku pandemie chřipky
- koordinuje a kontroluje činnost krajských epidemiologických komisí
- vyhodnocuje vývoj epidemiologické situace
- doporučuje vládě v rozsahu stanoveném právními předpisy přijímání příslušných protiepidemických opatření s celostátní působností
- v rámci své činnosti předkládá vládě zprávy o vývoji epidemiologické situace a navrhuje nezbytná opatření na úseku ochrany veřejného zdraví a k zajištění akceschopnosti resortů včetně jimi stanovených nezbytných veřejných služeb.
Ústřední epidemiologická komise je oprávněna podle potřeby žádat prostřednictvím předsedy Ústřední epidemiologické komise podklady od všech ministrů, vedoucích správních úřadů a hejtmanů potřebné pro plnění svých úkolů.
Ústřední epidemiologická komise rozhoduje o rozsahu sběru potřebných údajů ke stanovení protiepidemických opatření na území ČR.
Jestliže vláda vyhlásí nouzový stav, stává se Ústřední epidemiologická komise součástí Ústředního krizového štábu.
Pandemický plán České republiky
Pandemický plán České republiky je dokumentem stanovujícím postupy a základní systém reakce České republiky na chřipkovou pandemii způsobenou novým typem chřipkového viru. Byl schválen usnesením vlády České republiky ze dne 14. září 2011 č. 682 k Pandemickému plánu České republiky.
Hlavním cílem plánu v případě vzniku pandemie chřipky je zmírnit její očekávané zdravotní, sociální a ekonomické následky na zdraví obyvatelstva.
Mezi hlavní cíle Pandemického plánu České republiky patří:
- posílení národního systému rychlého varování pro včasné zachycení možného onemocnění způsobeného pandemickým kmenem chřipky
- rychlá identifikace nové varianty chřipkového viru u drůbeže, ptáků či jiných zvířat
- rychlé zachycení vzniku nového subtypu viru chřipky v populaci
- minimalizování rozšíření nového viru a předejití vzniku pandemie, pokud je to možné
- průběžné vyhodnocování epidemiologické situace, analýza výskytu, přijímání okamžitých protiepidemických opatření
- zabezpečení léčby nemocných a léčba komplikací
- zabezpečení pohřbívání mrtvých
- zabezpečení informovanosti zdravotnických pracovníků a veřejnosti
- kontrola dodržování doporučených opatření
- redukování dopadu pandemie chřipky na společnosti
- minimalizování ekonomických ztrát.
Mezi klíčové principy Pandemického plánu patří v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí postoj, který zdůrazňuje nejen centrální roli zdravotnického sektoru, ale také významné role všech sektorů společnosti.
Vláda České republiky koordinuje pandemickou připravenost a stanovuje opatření napříč sektory.
Zdravotnický sektor včetně poskytovatelů zdravotních služeb, zdravotních pojišťoven a orgánů ochrany veřejného zdraví poskytuje zásadní epidemiologické, klinické a virologické informace a informace o riziku, závažnosti a postupu pandemie, které ovlivňují opatření k redukci šíření pandemického viru a související nemocnosti a úmrtnosti. Ve spolupráci s jinými sektory hraje v koordinaci opatření zdravotnický sektor vedoucí úlohu.
Na Pandemický plán České republiky navazuje vypracování pandemických plánů jednotlivých krajů, které rozpracovávají úkoly v nich stanovené. Tyto plány obsahují údaje v rozsahu, který v době pandemické situace odpovídá potřebám zachování základních funkcí územního správního celku, tedy kraje.