Ochrana_verejneho_zdravi
10.7 Nozokomiální nákazy
10.7 Nozokomiální nákazy
Poskytovatel zdravotních služeb nebo osoba provozující ústav sociální péče nebo ústav sociální péče státu (dále jen "osoba poskytující péči") jsou povinny činit hygienická a protiepidemická opatření k předcházení vzniku a šíření nemocničních nákaz.
Nemocniční nákazou je nákaza vnitřního (endogenního) nebo vnějšího (exogenního) původu, která vznikla v příčinné souvislosti s pobytem nebo výkony prováděnými ve zdravotnickém zařízení nebo ústavu sociální péče v příslušné inkubační době. Nozokomiální nákaza je i ta nákaza, která se projeví po propuštění. Nozokomiální nákaza není nákaza, se kterou je nemocný do nemocnice přijat, či se zde manifestuje – v tomto případě se jedná o zavlečenou nákazu.
Nozokomiální nákazou není ani nákaza zdravotnického personálu vzniklá při výkonu povolání – v tomto případě se jedná o profesionální nákazu.
Základním znakem nozokomiálních nákaz je skutečnost, že nemocniční kmeny mají vyšší rezistenci na antimikrobní preparáty i dezinfekci. Tyto nákazy jsou příčinou vyšší morbidity i mortality pacientů.
Nozokomiální nákazy rozlišujeme dle postiženého systému na respirační nákazy, katetrové (z krevního řečiště), uroinfekce, gastrointestinální, ranné infekce a infekce pohlavního ústrojí.
Dle „zákona č. 258/2000 Sb.“ je osoba poskytující péči při výskytu nemocniční nákazy nebo při podezření na její výskyt povinna neprodleně provést protiepidemická opatření k odhalení zdroje nákazy, způsobu jejího šíření, zamezení jejího dalšího šíření a léčbě nakažených a z nákazy podezřelých fyzických osob.
Osoba poskytující péči je dále povinna
- evidovat každou nemocniční nákazu a na vyžádání poskytovat údaje o ní příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví
- neprodleně hlásit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví hromadný výskyt nemocniční nákazy, nemocniční nákazu, která vedla k těžkému poškození zdraví nebo k úmrtí
Způsob hlášení nemocničních nákaz upravuje vyhláška č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče.
Hlášení hromadného výskytu nemocniční nákazy a nemocniční nákazy, která vedla k těžkému poškození zdraví nebo k úmrtí, se podává bezodkladně, a to zpravidla telefonicky, faxem nebo elektronickou poštou místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví podle místa hlásícího poskytovatele zdravotních služeb a následně se potvrzuje na tiskopise označeném „Hlášení infekční nemoci“. Při hlášení nemocničních nákaz se vychází z evidence výskytu těchto nákaz na jednotlivých odděleních, která obsahuje identifikaci osoby s nemocniční nákazou včetně dalších zjištění o diagnóze a průběhu nákazy.
Hlášení nemocničních nákaz podléhá
- těžké poškození zdraví fyzické osoby
- hromadný výskyt, a to výskyt více než jedné nemocniční nákazy v počtu podle závažnosti infekce, které spolu časově a místně při pobytu ve zdravotnickém zařízení souvisí, a je vyvolán stejným infekčním agens nebo se vyskytují podobné klinické symptomy
- nákaza, která vedla k úmrtí pacienta, a v době úmrtí probíhal závažný infekční proces
Vyhláška č. 306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče definuje v příloze 2 infekční onemocnění, při jejichž výskytu musí být vždy nařízena izolace a léčení na infekčním oddělení, popřípadě oddělení tuberkulózy nebo venerologickém oddělení zdravotnického zařízení lůžkové péče, a jejichž léčení jsou fyzické osoby povinny se podrobit.
Mezi infekční onemocnění, při jejichž výskytu musí být vždy nařízena izolace a léčení na infekčním oddělení, popřípadě oddělení tuberkulózy nebo venerologickém oddělení zdravotnického zařízení lůžkové péče, a jejichž léčení jsou fyzické osoby povinny se podrobit, patří zejména
- akutní virové záněty jater
- paratyfus
- syfilis v I. a II. stadiu
- přenosná dětská obrna
- pertusse v akutním stadiu (dávivý kašel)
- SARS a febrilní stavy nezjištěné etiologie s pozitivní cestovní anamnézou
- spalničky
- záškrt
- úplavice bacilární v akutním stadiu onemocnění
- břišní tyfus
- tuberkulóza
- a další onemocnění, podléhající hlášení Světové zdravotnické organizaci.