Osetrovatelska_pece_o_dite

16.2 Příprava dítěte na vyšetření

16.2 Příprava dítěte na vyšetření
 
 
Základem je spolupráce dítěte, rodičů a zdravotníků. Dítě připravujeme formou hry, s využitím názorných pomůcek, řídíme se věkem dítěte. Některá vyšetření, se na základě ordinace lékaře provádějí za pomoci premedikace nebo v celkové anestézii. Ošetřování před a po vyšetření se řídí doporučením anesteziologa a ordinací ošetřujícího lékaře (např. aplikace premedikace, pitný režim, aplikace infuzních roztoků, poloha dítěte, měření fyziologických funkcí, pohybový režim, příjem stravy apod.). Velmi důležitá je příprava rodičů na jejich úlohu při ošetřování dítěte.
Fyzikální vyšetření, fyziologické funkce, odběry biologického materiálu a přístrojová vyšetření.
 
Mikroskopické, makroskopické, mikrobiologické vyšetření, kdy vyšetřovaným materiálem jsou sliny, žaludeční obsah, žaludeční šťávy, duodenální, pankreatické šťávy, stolice.
Parazitologické vyšetření; stolice na okultní krvácení, stolice na kalprotektin – kalprotektin je spolehlivý marker pro diferenciální diagnostiku nespecifických střevních zánětů, hladina kalprotektinu vyšší než 50 ug/g je považována za pozitivní (odběr stolice velikosti lískového oříšku, protein je ve stolici stabilní až 7 dní při pokojové teplotě, optimálně se uchovává v lednici); stolice na bakteriologii + anaerobní bakterie; Campylobakter (výtěr z konečníku, uchovávat v lednici); na přítomnost antigenu Helicobacter pylori (vzorek stolice o velikosti lískového oříšku, po dobu dvou dnů může být uchován při pokojové teplotě).
Přístrojová vyšetření (RTG – nativní snímky, za pomoci kontrastní látky, SONO, CT, magnetická rezonance …)
Endoskopická vyšetření (ezofagoskopie, gastroskopie, kolonoskopie diagnostická a léčebná + biopsie).
Cytologické vyšetření, bioptická vyšetření.