Osetrovatelska_pece_o_dite

19.5 Onemocnění

19.5 Onemocnění
 
 
Zavšivení vší dětskou je velmi časté onemocnění, postihuje předškolní a školní dětské kolektivy. Veš žije ve kštici, živí se krví hostitele, výměšky slinných žláz vyvolávají svědění.
Klinický obraz: důležitý je nález hnid, které veš přilepuje ke kořeni vlasů. Podle vzdálenosti hnid od kořene vlasů můžeme usuzovat na dobu trvání infekce. Při pohledu připomínají lupy, ale nedají se stáhnout. Silné svědění vede ke škrábání se vznikem exkoriací a s následnou empetiginizací a ekzamatizací postižených lokalit.
Léčba: použít dezinfekční vlasový šampon, kúru po týdnu zopakovat.
 
Atopický ekzém je chronické, zánětlivé, silně svědivé kožní onemocnění alergického původu. Má dědičný podklad, postihuje asi 10-15 % populace.
Etiologie: přehnaná reakce organismu, příčina není zcela objasněna
účastní se faktory: genetické, dráždivé vlivy z domácího prostředí, sezónní a klimatické změny, psychická zátěž, vzdušné alergeny, kontaktní alergeny, potravinové vlivy, hormonální změny.
Klinický obraz: projevy se začínají objevovat v kojeneckém věku mezi 2.-4. měsícem a trvají do 2.-3. let, zhoršení nastává mezi 5.-6. rokem života a v pubertě.
Mezi první příznaky patří zarudnutí, papuly, puchýře, které splývají v nepravidelné a mnohdy mokvající plochy na obličeji, trupu a končetinách.
Po odeznění mokvavého stadia se objevují krusty a šupiny. Přejde-li onemocnění do chronického stadia (neustoupí-li do 2. roku života), tvoří se v podkolenních a loketních jamkách, na krku a i na rukou bělavá ložiska se suchým drsným povrchem.
Při celkových infektech dochází ke zhoršení svědění a k obnovení všech akutních projevů zánětu. Děti trpí diskomfortem, intenzivně si drásají kůži až do krvácení, čímž onemocnění zhoršují.
U kojenců je první výsev na tvářích, postupuje do vlasaté části, na boltce, krk.
Z komplikací je nejčastější impetigo.
Diagnostika: rodinná a osobní anamnéza, imunologické a alergologické vyšetření
Léčba: Včasná diagnóza a léčba má obrovský význam. V klidném období onemocnění je důležité promašťování kůže, využívání částečných nebo celkových koupelí s olejovými přísadami (Linola-Fett Ölbad, Balneum Hermal Plus). Dodržování životosprávy, celá léčba musí být komplexní.
Fyzikální terapie - fototerapie, biolampa, balneoterapie. Vyhýbat se prokázaným alergenům, antihistaminika (Claritin, Zyrtec, Hismanal). Kortikosteroidní masti, dehtové preparáty, antimikrobiální preparáty.
 
Seboroický ekzém – hlavním patogenetickým podkladem je porucha činnosti mazových žláz. Výrazná je závislost na klimatických podmínkách a na psychických faktorech.
Klinický obraz: objevuje se již v průběhu prvých čtyř týdnů života. Ve kštici jsou drobné žlutohnědé šupinky na bledorůžové spodině v rozsáhlých plochách. Ze kštice se šíří dermatitida do obočí a střední části obličeje.
Léčba: lokálně salicylový olej, který 2x v týdnu (ne častěji) vždy na 3 hodiny před koupáním důkladně napustíme všechna šupinatá ložiska a následně vyčesáváme kartáčem. V úpornějších případech používáme masti a krémy s ureou (Vitella U).
 
Akne - trudovina (uhry), onemocnění, které doprovází pubertu. Výrazněji u chlapců.
Etiologie: souvisí s hormonálními změnami. Je to zvýšená tvorba mazu a rohoviny, která ucpává vývody mazových žláz.
Klinický obraz:
Acne vulgaris – nejčastější v místech většího množství mazových žláz (obličej, hruď, záda, ramena)
Acne comedonica - nejlehčí forma, nezanechává žádné stopy na kůži.
Acne papulopustulosa - uhry jsou zanícené a přidružují se sekundární zánětlivé změny.
Acne conglobata - nejtěžší forma, průběh bolestivý a zůstávají jizvy. Vznikají velké, v centru hnisající hrboly.
Léčba: odtučňování a vysušování kůže (alkoholické roztoky, zásypy, bahno). Denní ošetření nutno zahájit mýdlovou koupelí v teplé vodě + opláchnutí vlažnou vodou.
Hormonální léčba u dívek antikoncepce, u chlapců Roaccutane.
Vyhýbat se kořeněným, kyselým a pikantním jídlům, čokoládě. Psychická podpora.
 
Psoriáza (lupenka)
Postihuje všechny věkové kategorie.
Etiologie: jde o vrozenou chybu v chemických pochodech kůže, která se projevuje jejím překotným metabolismem a předčasným odsouváním ještě nevyzrálých buněk na kožní povrch. Dědičnost je však nepravidelná a onemocnění může vynechat i několik generací.
Klinický obraz: typická jsou červená ložiska krytá střídavě lesklými šupinami. Jednotlivé eflorescence splývají a vytvářejí různě velké mapovité plochy.
Lokalizace - lokty, bederní krajina, vlasatá část hlavy. Nesvědí, hojí se bez jizvy.
Léčba: musí být komplexní a její součástí musí být prevence provokačních vlivů (infekce, životospráva, psychické vlivy, léky, fyzikální a chemické vlivy, hormonální vlivy, onemocnění). Nevyléčitelné onemocnění, léčebně ovlivnitelné pouze projevy.
Lokálně - analoga D3 vitamínu, kortikosteroidy, léčebné šampony, dehty balneoterapeutika (olejové koupele).
Fototerapie – využívá se UVB, UVA záření. Vhodná je lázeňská, přímořská nebo klimatická léčba.
 
Plenková dermatitis forma intertriga (opruzení) u kojenců
Klinický obraz: projevuje se živě červenými plochami v místech, kde má dítě plenky.
Při nedostatečné hygieně kůže mohou vznikat i hlubší ohraničené kožní defekty.
Léčba: hygiena, obklady s Jarischovým roztokem, protizánětlivé masti (Bactroban, Framykoin).
 
Impetigo (stafylokokové a streptokokové)
Onemocnění dětí předškolního a školního věku, roznáší se v kolektivech hračkami, ručníky nebo jako autoinfekce při rinitidě, otitidě apod.
Klinický obraz: vyskytuje se na nekrytých částech kůže (obličej), rychle se šíří na zdravou kůži, bývá zvýšená teplota a mohou být zduřelé regionální uzliny. Onemocnění začíná jako puchýřek vyplněný tekutinou čirou, která se brzy zkalí. Okolí puchýřku je zanícené a na místě puchýřku vzniká žlutozelená krusta.
Velmi svědivé onemocnění. Dítě je vyřazeno z kolektivu – přísná izolace.
Léčba: lokální léčba má dvě fáze, především je nutné odstranit stroupky a puchýřky. Postižené místo obkladujeme slabě růžovým s roztokem hypermanganu, je možné použít i teplou vodu s mýdlem. Ve druhé fázi používáme antimikrobiální masti (Bactroban ung.). U rozsáhlejších postižení a u autoinfekcí je nutná celková léčba antibiotiky. 
Nikdy nepoužívat kortikoidové masti – usnadňují šíření infekce.
 
Soor (stomatitis candidomycetica))
Vyskytuje se u novorozenců a kojenců jako důsledek styku s infekčním agens v porodním kanále matky trpící vaginální kandiózou. Na jazyku, v ústních koutcích, na dásních a na bukální sliznici vznikají drobné skvrnky, které postupně splývají, při stržení je viditelná zánětlivá reakce. Hrozí šíření infekce na dýchací a trávicí ústrojí.
Léčba: místní antimykotika.