Osetrovatelska_pece_o_dite

21.1 Krev

21.1 Krev
 
 
Krev je životně důležitou tekutou složkou. Skládá se z krevních elementů (erytrocyty, leukocyty, diferenciální rozpočet leukocytů – lymfocyty, monocyty, neutrolily, eozinofily, bazofily, trombocyty), které jsou rozptýlené v tekuté složce krve - plazmě. Objem krve tvoří 6-8 % tělesné hmotnosti u dospělých, což představuje 4,5 až 6 litrů. Hodnota objemu krve vztažená k tělesné hmotnosti je u dětí vyšší než u dospělých.
 
Objem krve u dětí
Věk
Objem krve (ml/kg)
novorozenci
80–85
1 měsíc – 2 roky
75
2–15 let
72
 
Krevní plazma – je nažloutlá tekutina. Je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (plazmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny…) a anorganické soli. Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. Je významným regulátorem acidobazické a osmotické rovnováhy. Hodnota Ph plazmy (krve) je 7,4.
Plazma také obsahuje a přenáší látky podporující srážení krve a její obsah proteinů je důležitý pro zachování osmotického tlaku. Při poklesu obsahu bílkovin v plasmě (např. při těžké podvýživě) se z krevního řečiště do tkání dostává příliš mnoho tekutiny a důsledkem jsou otoky. Odběr krevní plazmy se nazývá plazmaferéza.
 
Erytrocyty (červené krvinky) - jsou bezjaderné krevní elementy bez organel, které mají bikonkávní tvar. Hlavní součástí erytrocytu je hemoglobin. Neumí se samy dělit a množit a proto se neustále tvoří v kostní dřeni velkých kostí, během procesu nazývaného erytropoéza (v embryu probíhá erytropoéza v játrech). Erytropoéza je stimulována hormonem erytropoetinem, který je tvořen v ledvinách. Erytropoéza je ovlivňována hormony (erytropoetin, tyroxin, testosteron, estrogen, somatotropní hormon) a je při ní důležité železo, vitamín B12 a kyselina listová. Vznik krvinky trvá 7 dní a její životnost je 100–120 dnů. Krvinky zanikají především ve slezině. Hlavní funkcí erytrocytů je přenos dýchacích plynů - kyslíku z plic do tkání a oxidu uhličitého v opačném směru.
 
Leukocyty (bílé krvinky) - hlavní funkcí leukocytů je zprostředkování imunitních reakcí. Počet leukocytů se nejčastěji zvyšuje při zánětech nebo infekčních onemocněních. Zrají v kostní dřeni a brzlíku. Pokud bílé krvinky nefungují tak, jak mají, může to vyvolat vážná onemocnění spadající do kategorie autoimunity či imunodeficience.
 
Trombocyty (krevní destičky) - jsou bezjaderné formované krevní elementy. Vznikají z megakaryocytů v kostní dřeni. Vývoj megakaryocytů ve dřeni (megakaryocytopoéza) je stimulován trombopoetinem a ovlivňován řadou dalších látek. 2/3 trombocytů se nachází v cirkulaci, 1/3 ve slezině. Trombocyty žijí 7–10 dní a většina zaniká tak, že jsou pohlceny endotelem cév. Při krvácení, infekci… trombocyty přežívají pouze hodiny až desítky minut.
Trombocyty mají významnou úlohu při hemostáze (adheze, agregace, konstrukce, tvorba trombu, hojení - proliferativní účinky).
Nedostatek nazýváme trombocytopenie, nadbytek - trombocytóza.