Osetrovatelska_pece_o_dite

25.7 Ošetřovatelská péče

25.7 Ošetřovatelská péče
 
 
Důležitý je klidný přístup k pacientovi, pro vyšetření oka potřebujeme klidné spolupracující dítě.
Sestra nebo doprovod zajistí polohu dítěte buď na klíně, nebo vleže. Hlavu fixuje v oblasti čela.
Rozevření víček – nemocné oči produkují zvýšenou sekreci, na okraje víček přikládá sterilní čtverečky, na oko netlačí a dává pozor na možnost přenesení infekce na druhé oko.
Pro vyšetření očního pozadí vkapává do očí kapky pro rozšíření zornic. Informuje doprovod o nebezpečí úrazu.
Vyšetření zrakové ostrosti – zkouší rozlišovací schopnost pomocí optotypů každým okem zvlášť, při spolupráci doprovodu dbá, aby nebyl vyvíjen velký tlak na zakryté oko, a nechává čas mezi vyšetřením očí.
Aplikace léčiv do očí – dodržuje zásady asepse, individualizace léčiv, provádí trojí kontrolu před podáním léčiva, zajistí a kontroluje popis kapek a mastí (čas a datum otevření), vhodné uchovávání (ochrana před světlem, teplota…), před aplikací provádí hygienu očí (především odstranění sekretu, na každé oko nový tampon/čtverec), při aplikaci se nedotýká oka a přebytek léčiva odsaje do mulového čtverečku. V případě záměny ihned hlásí lékaři. Řídí se vždy ordinací lékaře.
Sestra pozoruje pacienta a všímá si celkového stavu, slzení, překrvení, světloplachosti, ranního slepení víček apod. Informace zaznamenává a předává lékaři.
V případě zhoršeného vidění např. vlivem pooperačního stavu se zaměřuje na dokonalé seznámení s prostředím, na seznámení s pohybovým režimem včetně pohybu hlavy (prudké pohyby, předklony apod.). Důležité je v pooperačním období sledování pravidelného vyprazdňování, především prevence zácpy.