Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

4.4 Primární prevence vzniku nádorového onemocnění

4.4 Primární prevence vzniku nádorového onemocnění
 
 
Primární prevenci jsme definovali jako zamezení vzniku onemocnění.
Vzhledem k tomu, že vznik nádorového onemocnění je podmíněn řadou faktorů, jde o složitou problematiku. Patří sem především omezení profesionální expozice (práce s aromatickými uhlovodíky v chemickém průmyslu, práce s azbestem, práce v uranových dolech, práce se zdroji ionizujícího záření a snížení zátěže pacientů při RTG diagnostice). Nemalou roli hraje i ochrana před „pasivním“ kouřením, a snížení emisí, především polétavého prachu v ovzduší.
Dále možnosti očkování tam, kde je jednoznačně identifikován infekční agens jako etiologický činitel. V současnosti jde pouze o vakcinaci proti HPV virům.
 
Farmakoterapie jako primární prevence.
V mediích se objevuje řada zpráv o snížení výskytu některých malignit po dlouhodobém podávání léčiv.
Konkrétně se jedná o Acetylosalicylovou kyselinu (Aspirin) některé Cox2 inhibitory a vysoké dávky vitaminu C.
Obecným problémem těchto studií je jejich malá důvěryhodnost. Vzhledem ke složité problematice vzniku malignit by studie musely obsahovat minimálně desetitisíce probandů a trvat deset let a více.
Na druhé straně farmakoprevence může být účinná u některých dědičně podmíněných forem malignit (například familiární polypóza).
Efekt farmakoprevence při podávání široké populaci je ovšem toho času pochybný. Občasné zprávy v mediích lze považovat spíše za marketingový trik firem.
 
Primární prevence je však především osobní záležitostí každého z nás.
 
Doporučení pro jednotlivce zpracovala Americká onkologická společnost:
- Volte svoji stravu tak vybyla pestrá a většina byla rostlinného původu.
- Omezte konzumaci červeného a tučného masa.
- Omezte příjem tučných jídel.
- Udržujete fyzicky aktivní způsob života (dospělí minimálně 30 minut intenzivní fyzické aktivity denně, děti 60 minut).
- Udržujte si optimální váhu, snižte ji, pokud jste obézní.
- Nekuřte.
- Omezte konzumaci alkoholických nápojů.
 
Předpokládáme, že v blízké budoucnosti pokroky ve výzkumu lidského genomu umožní vytipovat jedince s významně vyšším rizikem vzniku malignit, souvisejících s určitým rizikovým faktorem (například vyšší výskyt nádorů trávicího traktu v závislosti na příjmu tuků.)