Osetrovatelska_pece_v_gynekologii
3 Ošetřování žen při zánětlivých nemocích ženských pohlavních orgánů
3 Ošetřování žen při zánětlivých nemocích ženských pohlavních orgánů
3.5 Testovací otázky
Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů jsou častým onemocněním ženy. Příčiny jsou především anatomické - rodidla se nacházejí v blízkosti močové trubice a konečníku, a funkční - možnost infekce během menstruace, při porodu a potratu, při pohlavním styku. Vyvolávají je rozličné mikroorganismy, jako bakterie, viry, kvasinky, prvoci, ale i endogenní poruchy (nedostatek estrogenů, diabetes mellitus). Nejčastěji vznikají při sexuální promiskuitě, nevhodné hygieně pohlavního života, nesprávných hygienických návycích (nesprávné utírání konečníku a genitálií, neprodyšné spodní prádlo). Vyšší riziko vzniku infekcí je také během menstruace, kdy je otevřená vstupní brána k vnitřním rodidlům, a během těhotenství, protože organismus ženy je vnímavější. Rozlišují se akutní, subakutní, chronická, specifická, nespecifická zánětlivá onemocnění.
Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění, která se vyskytují především u mladých žen ve fertilním věku. Mohou postihnout všechny části pohlavních orgánů ženy. Jejich závažnost spočívá v možných trvalých následcích a možných poruchách plodnosti (infertilita, sterilita). Dalšími komplikacemi mohou být poruchy menstruačního cyklu, bolest při pohlavním styku, nádorové změny – prekancerózy, HPV infekce, komplikace v těhotenství a během porodu (předčasný odtok plodové vody, předčasné porody, infekce novorozence). Proto se jim věnuje zvýšená pozornost. Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů jsou jednou z nejčastějších příčin návštěvy ženy v ordinaci gynekologa. Tato skutečnost přímo souvisí s rozvojem skupiny sexuálně přenosných nemocí (sexually transmittend diseases - STD) tzv. druhé generace, kde byly prokázány nové klinické jednotky, jako je např. bakteriální vaginóza nebo velmi závažný syndrom získané imunodeficience (AIDS).
Narůstající výskyt zánětlivých onemocnění přináší s sebou nejen mnohé medicínské, ale i specifické ekonomické a sociální problémy. Dochází k narušení partnerských vztahů, a to nejen v sexuální oblasti. Negativní je i psychosociální dopad na samotnou ženu. Ženy často tají onemocnění, nevěnují mu potřebnou pozornost. Nepříjemně páchnoucí výtok ženy společensky kompromituje a neurotizuje. S nemocnou se musí jednat otevřeně, ale zároveň diskrétně. Důraz je kladen na prevenci onemocnění, včasnou diagnostiku a důkladnou léčbu. Každá žena by měla znát možné komplikace nedostatečně léčených zánětlivých onemocnění.
Klasifikace zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů:
- dle lokalizace
vulvitis - zánět zevních rodidel (herpes genitalis, bartholinitis, foliculitis vulvae)
colpitis - zánět pochvy – sliznice (nejčastěji spojen s trichomonádovým, gonoroickým a mykotickým výtokem)
cervicitis - zánět děložního hrdla
endometritis - zánět sliznice dělohy
myometritis - zánět svaloviny dělohy
pelvic inflammatory disease (PID) – hluboký pánevní zánět, který postihují ženské pohlavní orgány:
salpingitis – zánět vejcovodu
oophoritis – zánět vaječníku
adnexitis - zánět vaječníku a vejcovodu
pelveoperitonitis – zánět pánevní pobřišnice pokrývající orgány malé pánve
parametritis – zánět pánevního vaziva
- dle vyvolávajícího agens
bakteriální, virové, plísňové, parazitární
- dle časového průběhu
akutní zánět – vzniká náhle, má výrazné příznaky
subakutní zánět – průběh je méně prudký než akutní, ale prudší než chronický
chronický zánět - méně výrazné příznaky, ale častější trvalé následky
rekurentní zánět – návratný, opakovaný
- dle klinické souvislosti vzniku zánětu
záněty související s graviditou, porody a potraty
záněty související s gynekologickými operacemi
záněty související s nemocemi přenášenými pohlavním stykem (STD)
indukované záněty - appendicitis aj.