Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

25.4 Diagnostika

25.4 Diagnostika
 
 
Optimální léčebný plán pacienta s plicním karcinomem musí respektovat jako východisko tyto základní diagnostické principy: určení přesných hranic rozšíření nádorového procesu (lokalizace a rozměry primárního nádoru se stanovením klinicko-anatomické formy), stupeň metastatického postižení intrathorakálních lymfatických uzlin, infiltrace přilehlých orgánů a struktur a vzdálené metastázy (stanovení stádia podle stupnice TNM).  Dále je nezbytné určit funkční možnosti životně důležitých orgánů a systémů organismu pacienta. Důležité je zdůraznit nevyhnutelnost jednotného přístupu k plánování diagnostických výkonů. Pro každého pacienta by se měl vytvořit individuální plán diagnostických postupů.
 
Základní vyšetřovací metody
RTG vyšetření je nejvýznamnější vyhledávací metodou (abreografie – snímkování ze štítu u rizikových skupin obyvatelstva např. kuřáci nad 45 let).
Bronchoskopie patří k základním vyšetřovacím metodám. Cytologické vyšetření sputa a bronchiálního výplachu je velmi cenné. Dále je možné provést transtorakální punkci periferního nádoru s cytologickým vyšetřením punktátu, perbronchiální punkce hilových lymfatických uzlin, výpočetní tomografii, bronchografii, arteriografii, venografii, scintigrafii inhalační a perfuzní, mediastinoskopii, laparoskopii a diagnostickou laparotomii. Vždy je třeba provést EKG v klidu a při námaze, určit respirační hodnoty a provést biochemické a hematologické vyšetření.