Osetrovatelska_pece_v_oftalmologii
5.4 Poranění oka chemickými a fyzikálními vlivy
5.4 Poranění oka chemickými a fyzikálními vlivy
Poleptání oka - rozsah poškození způsobeného chemickými látkami závisí především na druhu látky, koncentraci, množství a době působení. Příčinou bývá nedodržení postupů bezpečnosti při práci. Lehčí poleptání se projeví překrvením spojivky až otokem s následným odloučením rohovkového epitelu. Udává se, že nejhorší variantou je zasažení oka louhem. Ten totiž proniká velmi hluboko do struktur oka, kde způsobí kolikvační nekrózu. Dalšími mechanismy poškození se potom stávají: zasažení oka vápnem, cementem či kyselinou z autobaterií. Masivní poleptání kyselinou způsobí koagulační nekrózu. Veškerá léčba poleptání oka nemá právě uspokojivé výsledky, když není včas zahájena první pomoc, která je navíc i velice obtížná. Terapie - oko vypláchneme čistou vodou, uložíme postiženého na bok zraněné strany a výplach provádíme minimálně 10 minut. A okamžitě zařídíme převoz k lékaři.
Poškození oka ultrafialovým zářením způsobí dotyčnému značné bolesti, má pocit „písku v očích“. To je způsobeno povrchní lézí spojivky a rohovky. Projeví se s určitým časovým odstupem cca 8 hodin a postižený pak přichází k lékaři většinou v noci. Je na něm patrné křečovité svírání víček (blepharospasmus) a subjektivním příznakem je zmiňovaná intenzivní bolest. Nejčastější příčinou tohoto poškození je záření vycházející při sváření, dalším zdrojem pak může být i germicidní lampa či solux (tzv. horské slunce). Někdy se uvádí i přirozený zdroj slunce vysoko v horských pásmech na sněhu. Potíže postiženého trápí zhruba 12 hodin, pokud vyhledá lékařskou pomoc, jsou mu aplikována anestetika a doporučen chladný obklad očí.
Poškození očí viditelným spektrem.
Sem patří např. přímé pozorování slunce bez dostatečných ochranných pomůcek, zásah laserového paprsku a nakonec i pohled do centra atomového výbuchu (i z mnohakilometrové vzdálenosti). Tato poškození jsou trvalého charakteru. V případě těchto úrazů hraje opět největší roli prevence, a to nejen ochrana samotného pracovníka (při sváření), ale i těch, kteří pracují okolo.
Poškození oka elektrickým proudem
Na oku při takovém úrazu vznikají změny tepelného charakteru nebo elektrická katarakta. Veškerý průběh léčby a také prognóza závisí na době působení a teplotě.
Konečný stav pacientova zraku lze hodnotit až s odstupem času stejně jako u poleptání. V současné době však toto poškození nebývá tak časté.