Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

5.4.6 Nádory zevního nosu

5.4.6 Nádory zevního nosu
 
 
Jsou shodné s nádory jinde na kůži. Na zevním nose se často nachází bazaliom a méně často se objevuje dlaždicobuněčný karcinom, ale jeho léčbu je nutné vést radikálně. V léčbě těchto nádorů je nutné především dbát na radikalitu chirurgické léčby a následuje onkologická léčba. Nezhoubné bradavice a případně stopkaté hemangiomy, postinfekční granulomy nacházíme v nosním vchodu, terapie je chirurgická – odstranění tumoru.
 
Nezhoubné nádory jsou v oblasti vedlejších nosních dutin spíše výjimečné. Mezi časté patří osteom, papilom, hemangiomy, lymfangiomy, juvenilní angiofibrom nosohltanu. Osteom může být příčinou, spouštěcím bodem, u bolesti hlavy, terapie je chirurgická spočívá v odstranění osteomu. Papilomy vyrůstají ze sliznice nosů i paranazálních dutin a mají obdobnou skladbu a vzhled jako papilomy hrtanu. Invertovaný papilom má silný sklon k recidivám a později i malignitách. Je nutná radikální resekce.
Hemangiomy a laymfangiomy bývají vrozené a často u nich dochází ke spontánní regresi. Přestože se objevují v prvním roce života, terapie operační nebo až v 3. či 4. roku dítěte.
Juvenilní angiofibrom nosohltanu patří k nezhoubným nádorům, ale svým expanzivním růstem a silným opakovaným krvácením z nosu, může ohrozit život nemocného. Vyskytuje se u chlapců po 10 roce života, většinou spontánně regreduje v 20. až 25 letech. Příznakem je opakované silné krvácení z nosu, ztížené dýchaní nosem, bolest hlavy. Diagnostika - šetrná palpace nosohltanu, zadní rinoskopie, rtg vyšetření včetně výpočetní tomografie, selektivní angiografie, probatorní excize - vždy při hospitalizaci (nebezpečí silného krvácení). Terapie chirurgická, pro rozsah nádoru většinou ze zevního širokého přístupu.
 
Zhoubné nádory zevního nosu a obličeje nejčastější je basaliom (ulcus rodens) vyskytuje se na nosních křídlech někdy multycentricky. Začíná nenápadně jako zduření, později jako krustou krytá ulcerace. Lehké krvácení po stržení krusty nebo při dotyku by mělo vést u starších osob k biopsii. Nemetastazuje, recidivuje, zasáhne-li kost, destruuje ji, podrůstá a nekontrolovaně se šíří. Terapie chirurgická, popřípadě se použije laser.
Spinocelulární karcinom (spinaliom) je druhý nejčastější zhoubný nádor zevního nosu, roste rychle invazívně a destruktivně, metastazuje do regionálních uzlin. Léčba je radikálně chirurgická, popř. aktinoterapie. Nemocné po terapii je nutné sledovat z hlediska možných recidiv a pozdních metastáz.
Maligní melanom postihuje více ženy mezi 30–60. rokem. K diagnóze i určení terapeutického postupu je nezbytné dermatologické konzilium. Probatorní excize jsou kontraindikované pro nebezpečí rozsevu a aktivaci růstu. Terapie spočívá v radikálním útvaru a doplňuje se následnou chemoterapií podle rozhodnutí onkologa.
Nádory dutiny nosní a paranazálních dutin převládají nádory epitelové, z nich nejčastěji dlaždicobuněčné karcinomy, které vychází z čelistní dutiny, dále adenokarcinomy, častěji rostou v dutině nosní a šíři se do okolí též do intrakrania adenoidně cystické karcinomy. Terapie chirurgická, konzultaci s onkologickým odborníkem (chemoterapie, radioterapie).