Osetrovatelska_pece_v_psychiatrii
10.10 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou pudů
10.10 Ošetřovatelská péče u pacienta s poruchou pudů
Pud neboli instinktivní aktivita ovlivněná osobní zkušeností člověka, vede k uspokojení tělesného nebo duševního stavu puzení (potřeby). (RABOCH, PAVLOVSKÝ a kol., 2012)
Ošetřovatelská péče u pacientů s poruchou pudů zahrnuje např. péči o:
- pacienta s poruchou sebezáchovného pudu, tedy pacienta, který se poškozuje nebo u něhož proběhl sebevražedný pokus, případně u kterého hrozí riziko TS. U těchto pacientů je důležitý dohled a pozorování chování. Je třeba se těmto pacientům intenzivně věnovat, poskytnout jim dostatek času a prostoru na vyjádření veškerých svých myšlenek a emocí. Vzbuzení důvěry a navázání spolupráce je i v tomto případě klíčové.
- pacienta s poruchami příjmu potravy, mezi které se řadí mentální bulimie a mentální anorexie.
Při postižení bulimií dochází k opakovanému přejídání velkým množstvím potravy, které střídá buďto vyvolávání zvracení, užívání např. laxantiv nebo dietní opatření a excesivní cvičení. Typickým znakem pro bulimii je neustálý zájem o jídlo a patologické hlídání váhy.
Při anorexii dochází k cílenému snižování váhy nebo udržování podváhy pomocí dietních opatření, zvracením, excesivním cvičením, užíváním např. laxantiv atd. U pacientek dochází ke změně vnímání vlastního těla, jsou ovládány strachem z tloušťky spojené s vtíravými myšlenkami o nutnosti udržení podváhy, případně snižování váhy.
Typickým znakem poruch příjmu potravy je utajování, popírání problému a odmítání pomoci.
Změny sebepojetí a naprosté zaujetí hlídáním tělesné hmotnosti často vede k narušování sociálních vtahů nejen v rámci rodiny, ale v celé šíři dané komunity.
Při léčbě je velice důležitá ochota pacientky spolupracovat a její aktivní přístup, což je především v počátcích léčebného procesu největší problém. Spolupráce rodiny (i když často proti vůli pacientky, zvláště v době dospívání) hraje při léčbě významnou roli.
Z ošetřovatelského hlediska je zásadní kromě navázání spolupráce také získání náhledu pacientky na svůj stav a v neposlední řadě důsledný dohled na příjem stravy.
Příklady potenciálních ošetřovatelských diagnóz:
- Riziko sebepoškození vyvolané poruchou sebezáchovného pudu
- Snížení výkonnosti vyvolané mentální anorexií
- Porucha sebepojetí vyvolaná mentální anorexií
- Riziko nedodržování léčebného režimu vyvolané mentální anorexií
- Sociální izolace vyvolaná mentální bulimií
Literatura:
RABOCH, Jiří, Pavel PAVLOVSKÝ a kol. Psychiatrie. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-1985-9.
WHO. MKN – 10: Mezinárodní klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů: desátá revize. – 2. Aktualizované vydání. Geneva: WHO, 2008. ISBN 92 4 154649 2.