Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka
4.1 Vznik NANDA (North American Nursing Diagnosis Association) (Severoamerická asociace pro mezinárodní ošetřovatelskou diagnostiku)
4.1 Vznik NANDA
(North American Nursing Diagnosis Association)
(Severoamerická asociace pro mezinárodní ošetřovatelskou diagnostiku)
Potřeba snadnější komunikace mezi sestrami a kódifikace ošetřovatelských problémů klientů pro počítačové zpracování informací ve zdravotnickém systému v USA, vedly k vytvoření standardní terminologie (názvů) ošetřovatelských diagnóz.
Samotné slovo diagnóza znamená obecně:
a) umění určit (pojmenovat) problém na základě jeho projevů a příznaků,
b) závěr týkající se podstaty nějakého problému nebo jevu,
c) analýza průběhu a podstaty problému, stavu nebo situace.
Proto se neomezuje na žádnou konkrétní profesi, kvalifikuje jí pouze její odborný charakter. Proto každý, kdo vyvozuje určitý závěr o povaze problému nebo stavu diagnostikuje.
V roce 1950 se v americké ošetřovatelské literatuře poprvé objevuje slovo ošetřovatelská diagnóza, které použila Mac Manus. Od té doby vzniklo několik dalších zpřesňujících definicí ošetřovatelských diagnóz např.:
V roce 1976 definuje ošetřovatelskou diagnózu Gordonová takto: Klinická ošetřovatelská diagnóza stanovená kvalifikovanou sestrou popisuje kombinaci projevů a příznaků, které poukazují na aktuální nebo potenciální zdravotní problémy, které jsou sestry na základě svého vzdělání (udělené licence) a zkušenosti schopné a povinné léčit.
Další konference se v St. Louis konaly v roce 1975, 1978, 1980, 1982. V tomto roce byl schválen nový název - Národní konference o klasifikaci ošetřovatelských diagnóz - NANDA (North American Nursing Diagnosis Association).
NANDA existuje v USA již více jak 30 let. Jejím úkolem je zajišťovat a podporovat rozvoj standardní terminologie
a systematického seřazení (taxonomie) ošetřovatelských diagnóz, intervencí a očekávaných výsledků pro profesionální praxi. V současné době existuje Taxonomie I. a Taxonomie II.
a systematického seřazení (taxonomie) ošetřovatelských diagnóz, intervencí a očekávaných výsledků pro profesionální praxi. V současné době existuje Taxonomie I. a Taxonomie II.
NANDA používá obecný systematický postup při standardizaci terminologie a informací, podobně jako všechny ostatní obory. Z tohoto hlediska proto mají standardní NANDA diagnózy vysokou kvalitu a začínají se přejímat a používat mezinárodně.
Funkce organizace NANDA:
1. zajišťuje strukturu pro formalizaci terminologie, která popisuje aspekty ošetřovatelství,
2. zajišťuje systém pro rozvoj a standardní pojmenování ošetřovatelských diagnóz,
3. usnadňuje výzkum v oblasti ošetřovatelských diagnóz,
4. publikuje výsledky jednání konferencí NANDA, které se konají každé dva roky,
5. vydává čtvrtletní časopis,
6. zajišťuje pořádání konferencí NANDA, např. komunikaci, zdroje a napojení na síť v průběhu konference apod.
V USA se může stát členem NANDA, vedle výzkumných pracovníků v oboru ošetřovatelství, každá kvalifikovaná sestra, která má zájem o aktivní práci v této organizaci a má platnou licenci pro vykonávání praxe.
NANDA v současné době úzce spolupracuje s ICN (International Coucil of Nurses) (Mezinárodní rada sester) na tvorbě
Mezinárodní klasifikace ošetřovatelské praxe - ICNP (The International Classification for Nursing Practice) (Mezinárodní klasifikace pro ošetřovatelskou praxi)
a s dalšími mezinárodními organizacemi např. ACENDIO (Association for Common European Nursing Diagnoses, Interventions and Outcomes) (Asociace pro společné ošetřovatelské evropské diagnózy, intervence a výsledky).
ACENDIO je evropská organizace, která má stejný účel jako NANDA. Vznikla v roce1995 pod patronací Royal College
of Nursing z Velké Británie a má sídlo v Londýně. Její první konference se konala v roce 1997.
of Nursing z Velké Británie a má sídlo v Londýně. Její první konference se konala v roce 1997.
Důvody vzniku ACENDIO v Evropě:
Z důvodu integrace Evropy a realizace vědeckého systému řízení a regulace péče o zdraví v evropském regiónu, vznikla potřeba vytvořit účinné nástroje řízení a to vyžaduje vedle nové legislativy i standardizaci všech prvků, které systém zdravotní péče tvoří (např. zdravotnických zařízení, profesí, standardní klasifikaci zdravotních potřeb klientů), včetně jednotné standardní terminologie.
Vytvoření standardní terminologie je předpokladem efektivní komunikace nejen na mezinárodní úrovni, ale i uvnitř každé země.
ACENDIO má v současné době nelehký úkol - sjednotit ošetřovatelskou terminologii v Evropě. Komunikace mezi sestrami je obtížná zejména z důvodu velkých rozdílů mezi jednotlivými zeměmi. Mezi překážky patří zejména tradiční způsob myšlení a biomedicínské pojetí ošetřovatelské péče, jazyková bariéra, ale i nízká (nesystémová-nevědecká) úroveň vzdělání sester v oboru ošetřovatelství.
Iniciativu proto přebírají země, kde existují Národní centra pro výzkum v ošetřovatelství a také univerzitní pracoviště, kde probíhá výuka a výzkum v oboru ošetřovatelství (např. Itálie, Holansko, Velká Británie apod).
Hlavními cíli ACENDIO stejně jako NANDA je:
1. podílet se na vytvoření mezinárodní standardní terminologie, která bude akceptována v oboru ošetřovatelství v Evropě
a která zahrnuje všechny aspekty ošetřovatelství (např. diagnostiku, intervence, očekávané výsledky a další klasifikace),
2. podporovat uvádění této terminologie do praxe a usnadnit sestrám vyměňovat si v této oblasti informace,
3. umožnit členům profesních organizací všech zemí, spolupráci a podíl na tomto náročném úkolu.
ACENDIO a NANDA spolu úzce spolupracují a výsledkem spolupráce by měla být Mezinárodní taxonomie ošetřovatelských diagnóz.
NANDA (North American for Nursing Diagnosis Assotiation) je profesionální organizace sester pro standardizaci sesterské terminologie.
NANDA taxonomie má za úkol uspořádat ošetřovatelské diagnózy podle určitého principu - cílem je utvořit standardní
a jednotné názvy.
a jednotné názvy.
První taxonomie byla vytvořená v roce 1973 na Univerzitě v Saint Louis. Definovala 31 ošetřovatelských diagnóz, které byly uspořádány podle abecedy. Při rozšiřování se toto uspořádání ukázalo jako nepraktické. Po roce 1982 byl na konferenci v Saint Louis schválen nový název - NANDA. Cílem asociace NANDA je podporovat a zlepšovat systém ošetřovatelských diagnóz, očekávaných cílů a intervencí pro všeobecné použití u profesionálních sester.
V roce 1988 byla vytvořena NANDA taxonomie I, která čítala 9 kategorií (domén).
V roce 2000 byla vytvořena NANDA taxonomie II, která čítá 13 domén.
NANDA taxonomie II vychází z funkčních vzorců Marjory Gordonové. Obsahuje 13 diagnostických domén, každá z nich se dále větví na diagnostické třídy. Diagnostické třídy již obsahují ošetřovatelské diagnózy včetně jejich číselných kódů. Tento klasifikační systém umožňuje další plynulé doplňování nových diagnóz vycházejících z praxe.