První pomoc

21.1.2 Chemické vlivy

21.1.2 Chemické vlivy
 
 
Poleptání oka
Chemické látky poleptají přídatné orgány i povrch oka. Poškození je závislé na druhu látky, její koncentrací, množství a délce působení, teplotě a správně poskytnuté první pomoci.
Při poleptání louhem (nehašené vápno, malta, umělé hnojivo) dochází ke kolikvační nekróze, kdy látka proniká do hloubky a poškozuje oční struktury.
Kyseliny způsobují koagulační nekrózu, kdy vzniklý příškvar brání dalšímu proniknutí škodliviny do oka.
 
První pomoc
- provedeme okamžitý výplach dostatečným množství vody, dostatečně dlouho (minimálně 15 minut) vždy směrem od vnitřního koutku oka k vnějšímu tak, aby se tekutina s obsahem škodliviny nedostala do zdravého oka;
- pokud poškození způsobí pevná látka a pod víčky jsou zbytky, ty je nutné co nejdříve odstranit, aby látka na oko působila co nejkratší dobu;
- přiložíme aseptický obvaz;
- poraněného dopravíme co nejdříve k odbornému lékaři.
 
Popálení oka
Popálení oka může způsobit horký tuk, roztavený kov, plamen, horké páry nebo tekutiny. Prognóza závisí na stupni teploty a délce působení škodliviny.
Při poleptáních a popáleních rozeznáváme čtyři stupně poškození:
1. Překrvení víček, spojivek, hlenovitá sekrece, eroze – hojí se bez následků.
2. Erytém, tvorba puchýřků na kůži víček, spojivce, rohovka je šedě zakalená – má za následek drobné zákaly rohovky, zjizvenou spojivku, někdy i omezení pohybu bulbu.
3. Nekróza kůže víček, spojivky suché bez epitelu, rohovka je porcelánově bílá zkalená a necitlivá  - následky jsou stejné jako u 2. stupně.
4. Zuhelnatění – následkem je slepota.
 
První pomoc
- sterilně kryjeme postižené oko;
- zajistíme co nejrychlejší transport k odbornému ošetření.