Radiologie_a_nuklearni_medicina

2.6.4 Indikace a kontraindikace MR vyšetření

2.6.4 Indikace a kontraindikace MR vyšetření
 
 
Mezi největší výhody MR vyšetřování patří nepřítomnost ionizujícího záření pro vznik obrazů, což má zásadní význam při vyšetřování mladších pacientů. MR vyšetřování nejčastěji používáme v neuroradiologii při zobrazování onemocnění mozku, míchy a páteřního kanálu. MR dokáže zachytit ložiska, která nejsou mnohdy na CT vyšetření patrná (např. ložiska roztroušené sklerózy či akutní ischémie). Velkou výhodou je možnost zobrazení v libovolné rovině, což umožní zobrazit například celý páteřní kanál v jedné rovině. Neméně významnou indikační skupinou je zobrazování muskuloskeletálního systému, protože MR kvalitně zobrazí vazy, šlachy, chrupavky, menisky a kostní dřeň. Pomocí MR vyšetřujeme také orgány hrudníku, břicha a malé pánve, zejména z důvodu diferenciální diagnostiky ložiskových lézí. Výjimku tvoří plíce, které za normálních podmínek neobsahují vodu, tudíž jejich zobrazení je problematické. Pomocí MR angiografie zobrazujeme nejčastěji tepny Willisova okruhu, renální tepny, karotidy a periferní cévy dolních končetin.

Silné magnetické pole nevyvolává v organismu prokazatelné biologické účinky. Možným nepříznivým vedlejším účinkem může být zvýšená teplota v místě cizích kovových těles, a změna vedení nervových vzruchů. I když zatím nebyly prokázány škodlivé účinky silného magnetického pole, nedoporučuje se provádět MR vyšetření v prvním trimestru těhotenství. Problém může stísněný prostor magnetu působit klaustrofobickým pacientům, v tomto případě provádíme vyšetření v analgosedaci či celkové anestezii.

Absolutními kontraindikacemi MR vyšetření jsou implantovaný kardiostimulátor, aneuryzmatické cévní svorky, různé elektronické implantáty a kovová cizí tělesa intrakraniálně a intraorbitálně. Elektromagnetické pole totiž může způsobit změnu funkce nebo polohy implantátů, které jsou vybaveny elektronickými zařízeními. V posledních letech se však na trhu objevil typ kardiostimulátoru, který je za určitých podmínek pro vyšetření MR bezpečný.

Relativními kontraindikacemi jsou přítomnost stentů, kovových embolizačních materiálů, okluderů, kloubních náhrad a osteosyntetických materiálů implantovaných do těla před méně než 6 týdny.

Kromě těchto kontraindikací nesmíme zapomenout na specifickou vlastnost MR přístroje – přítomnost silného magnetického pole. Z tohoto důvodu si
musí pacient, doprovod i ošetřující personál před vstupem na vyšetřovnu odložit veškeré kovové předměty, jako jsou klíče, mince, nůžky, peány atp., aby nedošlo k poškození pacienta či personálu.