Radiologie_a_nuklearni_medicina

9.1.2 Nádory očnice

9.1.2 Nádory očnice
 
 
Kavernózní hemangiom: poměrně častý, benigní, pomalu rostoucí vaskulární hamatom v orbitě, dobře ohraničený, výrazně enhancuje po aplikaci KL. Klinická symptomatologie je nenápadná, pozorujeme exoftalmus, diplopii… (obr. 9.3a – c).
 
Lymfom. Obvykle se jedná o postižení non-hodgkinským typem lymfomu, může postihnout všechny struktury orbity (orbitální svaly, bulbus, slznou žlázu).
Při zobrazení je patrná měkkotkáňová, po aplikaci KL enhancující struktura. Pozorujeme exoftalmus, poruchy vizu, bolest nebývá. Léčebný efekt je po kortikoidech, cytostaticích, iradiaci nebo kombinované terapii (obr. 9.4a – c).
 
Metastázy. Relativně časté, u karcinomů plic, prsu (až ve 20 %). Postihují u dětí spíše orbitu, u dospělých bulbus (cévnatku), častá je lokalizace ve hrotu očnice. Klinický obraz dle lokalizace a velikosti ložiska, často asymptomatické.
V obrazu CT hyperdenzní ložisko oproti tuku, destrukce kostních struktur, na MR nápadně vysoký signál v T2W obrazu, izo-, hyposignální v T1W obrazu (signál obdobný svalu), enhancuje po aplikaci KL (obr. 9.5a,b).
 
Meningeom. Vychází z křídla kosti klínové, se často propaguje do orbity, zobrazení v modalitě CT a MR jako u ostatních meningeomů (obr. 9.6).
  
 
Obr. 9.3a–c MR – kavernózní hemangiom: hyposignální ložisko v T1W obrazu, hypersignální v T2W obrazu, enhancující po podání KL (šipka)
  
 
Obr. 9.4a–c MR – lymfom: infiltrace orbity lymfomem s infiltrací očního bulbu (šipka)
  
 
Obr. 9.5a,b MR – metastáza karcinomu plic. V oblasti hrotu orbity a kavernózního sinu je patrné patologické ložisko, enhancující po podání KL (šipka).
    
 
Obr. 9.6 MR – meningeom přední jámy lební propagující se i do orbity (šipky)