Teorie_osetrovatelstvi

2.2.1 Péče o zdraví před naším letopočtem

2.2.1 Péče o zdraví před naším letopočtem
 
  
O chorobách a léčitelství v době před objevením písma nás jen nedostatečně informují nálezy na kostrách, které potvrzují výskyt zubního kazu, chorob čelistí, zlomenin, opotřebování kloubů, ale také nádorů a zánětlivých chorob kostní dřeně a mozku.v mladší době kamenné se po úraze lebky dělaly trepanace kamennými škrabkami.
 
Autentické údaje o léčitelství poskytují také písemné záznamy ze starověkých civilizací v Egyptě a Mezopotámii.
K nejstarším medicínským textům (okolo r. 2100 před n.l.) patří Lékařské kompendium z Nippuru napsané sumerským klínovým písmem, které obsahuje asi 15 receptů na přípravu léků.

Hlavními doklady o medicíně faraónů jsou: Ebersův papyrus - souborný spis o různých oblastech tehdejší medicíny (vnitřní lékařství, speciální prostředky pro děti, těhotné apod.) a Smithův papyrus o ošetření ran.
 
Pravděpodobně nejstarší právní úpravou poskytování zdravotnické péče je Chammurapiho zákoník, ve kterém babylonský král Chammurapi (okolo r. 1760 před n.l.) mimo jiné, stanovil také zásady pro práci lékařů. Ustanovuje také honoráře pro lékaře a tresty za omyly neschopných lékařů, které odpovídaly staroorientálním představám práva: ,,oko za oko, zub za zub”. Největším trestem bylo useknutí rukou.