Vyziva_a_dietetika
11.5.2 Přídatné látky
11.5.2 Přídatné látky
Přídatné látky
V Evropské unii je v současné době povoleno více než 300 potravinářských přídatných látek. Ze všech těchto látek je jich u biopotravin povoleno 36. Smyslem tohoto výrazného omezení je splnit očekávání spotřebitelů ohledně co nejpřirozenějších potravin. Povolené přídatné látky mají být použity pouze nezbytně. Základním pravidlem je, že smí být použity jen ty přídatné látky, bez nichž produkt prokazatelně nemůže být vyroben, ani nemůže být dosaženo jeho trvanlivosti. Jedná se převážně o srážecí činidla, regulátory kyselosti, kypřidla, dále emulgátory a antioxidanty. Vyloučeno je použití chemicky modifikovaných tuků a škrobů, látek zvýrazňujících chuť, stabilizátorů a mnoha dalších látek. Použití arómat je omezeno. Chemicky a genovou technologií získaná arómata jsou zakázána.
Arómata
Arómata smí být použita, pokud nebyla vyrobena synteticky nebo genovou modifikací. K takzvaným přírodním arómatům patří všechna ochucovadla, která vznikla biologickou cestou, tedy i taková, která byla vyprodukována mikroorganismy nebo prostřednictvím enzymů. Tato arómata smí být použita v biopotravinách. Nesmí se jednat o geneticky modifikované kultury nebo enzymy. Pouze u arómat zřetelně označených jako „extrakt“ je jistý původ z rostliny, podle níž jsou pojmenována. Extrakty mohou obsahovat zbytky běžně používaných rozpouštědel. Chemická arómata jsou u biopotravin zakázána, stejně jako zcela umělé aromatické látky, které nemají v přírodě žádný vzor.
Sůl
U soli nejsou v nařízení Rady EU uvedena žádná omezení. Používat se můžou všechny druhy soli. Smí se zpracovávat i uměle jodidovaná sůl stejně jako soli s umělými látkami.
Technologické pomocné látky
Technologické pomocné látky jsou pomocné prostředky, které nezůstávají v produktu. Nemusí být proto deklarovány. Nikdy však nelze zcela vyloučit, že stopy těchto pomocných látek nezůstanou v potravinách. Tak tomu může být například u dělidel, která používá pekař, aby pečivo mohl snadněji uvolnit z forem.
Skupina enzymů
Enzymy nesmí být vyprodukovány genetickou modifikací. Mají velký význam především v pekárenském průmyslu, určitou roli však hrají také při výrobě různých ovocných šťáv.
Kultury mikroorganizmů
Mikroorganizmy nesmí být genetický modifikované. Na charakter a kvalitu živných médií či substrátů pro kultury nejsou kladeny žádné požadavky. Mikroorganizmy jsou používány pro výrobu četných potravin: pro kvásková a kvasnicová těsta, kysané mléčné produkty, sýr, ocet, zrání uzenin, pro zeleninu a zeleninové šťávy zkvašené mléčným kvašením i pro alkoholické nápoje.
Vitaminy a minerální látky
Vitaminy a minerální látky včetně stopových prvků, aminokyseliny a další dusíkaté sloučeniny se smí do potravin přidávat tehdy, vyžaduje-li to nějaký zákonný předpis.