Zaklady_pedagogiky_a_edukace_v_osetrovatelstvi
12.1.4 Fáze realizace
12.1.4 Fáze realizace
1) Edukační jednotka
Téma: arytmie - příčiny, příznaky, komplikace a možnosti léčby a ošetřovatelské péče při onemocnění.
Místo edukace: u lůžka pacienta na koronární jednotce intenzivní péče.
Časový harmonogram: 6. 3. 2012 od 17 do 17.25 hodin (25 minut).
Edukační forma: individuální.
Metody: vysvětlování, rozhovor, zodpovězení otázek pacienta.
Pomůcky: písemné pomůcky, papír, publikace, brožura.
Cíl:
Kognitivní - pacient ovládá vědomostí o vzniku nemoci, rozezná projevy nemoci, zná možné postupy léčby a péče v nemoci.
Afektivní - pacient verbalizuje spokojenost s nově získanými vědomostmi o chorobě a ošetřovatelské péči.
Realizace první edukační jednotky:
- Motivační fáze - povzbuzovat edukanta ke vzájemné spolupráci, vysvětlit význam nově získaných vědomostí.
- Expoziční fáze - popsat hlavní příznaky onemocnění, je důležité informovat pacienta o subjektivním vnímání nepravidelného srdečního rytmu, že to může vnímat jako nepříjemné bušení srdce. Závisí to na psychické vnímavosti pacienta. Pokud se příznaky objevují pravidelně, je možno je vypozorovat. Zároveň může vzniknout pocit dušnosti. Pokud se objeví porucha vědomí, nebo pravidelné příznaky, je nutno vyhledat lékaře.
Vysvětlit pacientovi, že pomocí vyšetření jako jsou např: EKG, krevní odběry nebo Holterovo monitorování lékaři zjistí, o jaký druh poruchy srdečního rytmu jde a následně proběhne léčba. Pacienta informujeme o možnostech farmakologické léčby, nebo léčby pomocí implantace kardiostimulátoru. Poukážeme na možnosti vzniku komplikací, které souvisí s implantací kardiostimulátoru, a ujistíme, že každá komplikace je řešitelná a pacient se nemusí tolik obávat. Při nejasnostech objasnit podané informace.
- Fixační fáze - zopakování podstatných informací, shrnutí opakovaných poznatků.
- Hodnotící fáze - rozhovor, kladení otázek pacientovi, zhodnocení zodpovězených otázek.
2) Edukační jednotka
Téma: Kardiostimulátor - popis a charakteristika přístroje, postup při implantaci kardiostimulátoru a dodržování ošetřovatelského režimu po implantaci kardiostimulátoru.
Místo edukace: u lůžka pacienta na koronární jednotce intenzivní péče.
Časový harmonogram: 7. 3. 2012 od 7.40 do 8.05 hodin (25 minut).
Edukační forma: individuální.
Metody: vysvětlování, rozhovor, zodpovězení otázek pacienta.
Pomůcky: písemné pomůcky, edukační tabulka, publikace.
Cíl:
Kognitivní - pacient má vědomosti o kardiostimulátoru, jeho popisu, funkčnosti nutnosti implantace, postup implantace kardiostimulátoru a uvědomuje si dodržování klidového a ošetřovatelského režimu po implantaci kardiostimulátoru.
Afektivní - pacient si uvědomuje význam implantace kardiostimulátoru.
Realizace druhé edukační jednotky
- Motivační fáze - povzbuzovat pacienta ke vzájemné spolupráci, vysvětlit podstatu a důležitost nově získaných vědomostí.
- Expoziční fáze - popsat pacientovi kardiostimulátor jako malý, hladký a kovový přístroj s miniaturními elektrickými obvody, který se implantuje při poruchách srdečního rytmu. Přístroj má pevnou baterii, která vydrží vydávat elektrické impulsy několik let. Vysvětlíme pacientovi, že kardiostimulátor vytváří elektrické výboje, které jsou přenášeny na svalovinu srdce a následně iniciují kontrakci.
Vysvětlíme pacientovi implantaci kardiostimulátoru. Pacient nesmí před implantací od půlnoci jíst a pít, zavedeme mu periferní kanylu. Popíšeme pacientovi implantaci, že kardiostimulátor mu bude zaveden pod kůži po malém nářezu nad nebo pod levý prsní sval. Během výkonu bude uložen na speciální stůl a místo, kde se bude kardiostimulátor zavádět, bude desinfikováno a zakryto rouškami. Popíšeme nutnost přítomnosti rentgenu, který bude umístěn nad pacientem, ten pomáhá při zavádění kardiostimulátoru na správné místo. Závěrem se rána zašije vstřebatelnými stehy. Délka výkonu je přibližně půl až 1 hodinu. Pacienta poučíme o nutnosti dodržování klidového režimu po implantaci kardiostimulátoru.
Po výkonu je nutné, aby pacient dodržoval klid na lůžku, většinou do druhého dne, musí omezit pohyby horní končetinou na té straně, kde je implantován kardiostimulátor.
Po uložení pacienta na lůžko ho poučíme o přítomnosti zvukové signalizace a podáme mu ji na dosah ruky, aby byl dodržen klidový režim. Veškeré činnosti musí provádět za přítomnosti sestry.
Pacient je obeznámen s určitou citlivostí v místě rány a mírným otokem, který obvykle přetrvává několik dní. Je zde také možnost vzniku hematomu v okolí rány.
- Fixační fáze - celkový souhrn všech podstatných informací, objasnění případných nesrovnalostí.
- Hodnotící fáze - zhodnotit, co se pacient naučil, kladením otázek a následným hodnocením jeho odpovědí.
3) Edukační jednotka
Téma: Změna kvality života s kardiostimulátorem, dodržování ošetřovatelského a životního režimu.
Místo edukace: u lůžka pacienta, koronární jednotka intenzivní péče.
Časový harmonogram: 8. 3. 2012 od 14 do 14.25 hodin (25 minut).
Edukační forma: individuální.
Metody: výklad, vysvětlování, zodpovězení otázek pacienta.
Pomůcky: edukační tabulka, informační letáky.
Cíl:
Kognitivní - pacient bude prokazovat vědomosti o životě s kardiostimulátorem a dodržování léčebného a ošetřovatelského režimu. Pacient zná zásady, které je nutno dodržovat v životě s kardiostimulátorem.
Afektivní - pacient verbalizuje dostatek vědomostí a vyjadřuje spokojenost nad nově získanými vědomostmi od sestry.
Realizace třetí edukační jednotky
- Motivační fáze - připravit pacienta na přijetí změny režimu a životního stylu, vzbudit jeho zájem ve spolupráci, příjemně přizpůsobit atmosféru.
- Expoziční fáze - během rozhovoru podat pacientovi podstatné informace o správném životním režimu, o dodržování určitých zásad v životě s kardiostimulátorem, upozornit pacienta na zvýšenou opatrnost při různých aktivitách, poskytnou edukační tabulku, či brožuru.
Pacient by neměl v následujících deseti dnech po implantaci kardiostimulátoru řídit motorové vozidlo. Po dobu 4-6ti týdnů by neměl zvedat horní končetinu na dané straně nad úroveň ramene, neměl by hrát tenis, golf, kuželky, neměl by plavat, používat vysavač a vykonávat podobné činnosti. V této době by neměl pacient zvedat předměty těžší než 5 kg. Pacient musí být také poučen o pravidelných kontrolách, na které musí docházet do příslušné kardiologické poradny.
Pacient musí po implantaci kardiostimulátoru dodržovat určité zásady: při návštěvě jakéhokoliv lékaře hlásit, že je nositelem kardiostimulátoru, při rehabilitaci nesmí dostat magnetoterapii, iontoforézu apod., nesmí svářet elektrickým obloukem nebo být v blízkosti sváření na méně než 2 m. Pacient musí sebou neustále nosit průkaz o tom, že je nositelem kardiostimulátoru.
- Fixační fáze - zopakování a shrnutí všech podaných informací a ujasnění případných nesrovnalostí.
- Hodnotící fáze - sestra zhodnotí, zda pacient pochopil důležitost dodržování zásad života s kardiostimulátorem.