Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

4.1.3 Práva a povinnosti zákonného zástupce pacienta

4.1.3 Práva a povinnosti zákonného zástupce pacienta
 
 
Za zákonného zástupce pacienta se považuje:
a) rodič - v případě nezletilého pacienta
b) opatrovník - v případě pacienta zbaveného způsobilosti k právním úkonům.
 
Těm přísluší práva uvedená pro ně v zákoně o zdravotních službách. Jedná se např. o právo na informace o zdravotním stavu pacienta, o právo vyslovit souhlas či nesouhlas s poskytnutím zdravotní služby pacientovi, o právo vyslovit souhlas či nesouhlas s hospitalizací pacienta, právo na informaci o použití omezovacích prostředků vůči pacientovi apod.
 
Na zákonného zástupce pacienta se však vztahují i některé povinnosti, které zákon ukládá pacientovi, např. dodržovat léčebný postup, pokud s ním byl vysloven souhlas, řídit se vnitřním řádem zdravotnického zařízení v případě umístění pacienta v něm, hradit cenu nehrazených nebo částečně hrazených zdravotních služeb z prostředků veřejného zdravotního pojištění, pravdivě informovat ošetřujícího zdravotnického pracovníka o dosavadním zdravotním stavu pacienta apod. Dále je zde povinnost prokázat svou totožnost v případě, že o to zdravotnický pracovník poskytující zdravotní služby pacientovi požádá.
 
Pro účely zákona o zdravotních službách se však práva a povinnosti zákonného zástupce vztahují i na pěstouna, dále na osobu, které byl nezletilý pacient svěřen do péče, a na statutárního zástupce zařízení, ve kterém je pacient umístěn, a na některé další v zákoně uvedené osoby.