Zdravy_zivotni_styl
9.7 Města přátelská seniorům
9.7 Města přátelská seniorům
Stárnutí populace a urbanizace jsou dva globální trendy, které společně tvoří významné síly formující 21. století. Současně s růstem měst se zvyšuje také podíl jejich obyvatel starších 60 let. Prodloužení života je důsledkem zásadního zlepšení péče o zdraví a růstu životní úrovně. Světová zdravotnická organizace chápe aktivní stárnutí jako celoživotní proces formovaný různými faktory, které jednotlivě i ve vzájemné interakci přispívají ke zdraví, participaci a bezpečí ve vyšším věku. Cílem projektu Města přátelská seniorům je inspirovat města, aby se stala více přátelská k seniorům a využila potenciál, který senioři pro společnost představují. Město přátelské k seniorům podporuje aktivní stárnutí optimalizací příležitostí pro zdraví, participaci a bezpečí s cílem zlepšit celkově kvalitu života lidí v procesu stárnutí. Témata, jimž je věnována pozornost, jsou venkovní prostory a budovy, doprava a bydlení, které mají značný vliv na mobilitu osob a jejich bezpečnost z hlediska úrazů a kriminality. Dalšími oblastmi, jimž je věnována pozornost, je společenské prostředí a kultura, které mají vliv na zapojení a duševní pohodu.
V praxi to znamená, že město přátelské seniorům přizpůsobuje svou infrastrukturu a své služby tak, aby byly přístupné a začleňující pro seniory s různými potřebami a schopnostmi. Zajistit, aby města byla více přátelská seniorům, je nutný a logický krok zaměřený na podporu kvality života a přínosu seniorů ve městech a udržení rozvoje a prosperity měst. Města zapojená do projektu zahrnují v současné době šest megapolí s více než 10 miliony obyvatel (Mexico City, Moskva, Dillí, Rio de Janeiro, Šanghaj a Tokio), dále „skoro megapole“, jako Istanbul, Londýn a New York, i hlavní města států, regionální centra a menší města.
Komunitní programy podpory zdraví
Dny bez úrazů
Nejsnadnější cestou ke snížení počtu úrazů a zmírnění jejich následků je prevence. Kampaň Dny bez úrazů nabízí řadu preventivních aktivit a zaměřuje se zejména na úrazy v dopravě, ale také doma, v přírodě nebo na sportovišti. Preventivní aktivity jsou cíleny zejména na děti a mládež a na seniorskou populaci. Nejohroženější věkovou skupinou z hlediska úrazů jsou děti. Úrazům dětí v dopravě je možné předcházet zapojením dětí do aktivit na dopravních hřištích, nabízejí se také osvědčené metodiky, jako jsou např. projekty „Na kolo jen s přilbou“, „Vidíš mě“ nebo „Bezpečná cesta do školy“. Kampaň Dny bez úrazů se kromě dopravních úrazů zaměřuje také na prevenci úrazů v domácnosti, ve škole, v přírodě a na sportovištích. Děti i dospělí se mohou zúčastnit praktického nácviku první pomoci zpravidla za účasti pracovníků Českého Červeného kříže nebo pedagogů a studentů středních zdravotnických škol. Běžnou součástí kampaně je nácvik, správné jízdy na kole na dopravním hřišti za účasti městské policie.
Světový den bez tabáku
Světový den bez tabáku je zdravotně výchovná kampaň, která připadá každoročně na poslední květnový den. Kampaň byla vyhlášena Světovým zdravotnickým shromážděním poprvé již v roce 1987 a upozorňuje na zdravotní rizika spojená s kouřením. Klade si za cíl prosazovat efektivní politiku vedoucí k omezení kouření v celé populaci. Světová zdravotní organizace (WHO) shrnula potřebná opatření do Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (FCTC), která představuje účinný mezinárodní nástroj ochrany veřejného zdraví před zájmy tabákového průmyslu. Úmluva zdůrazňuje právo všech lidí na nejvyšší standard a poskytuje nové právní možnosti pro jednotlivé státy při kontrole užívání tabákových výrobků. Státy, které úmluvu ratifikovaly, mohou např. provádět daňová opatření ke snížení poptávky po tabáku, regulovat složení tabákových výrobků nebo zakázat reklamu, propagaci a sponzoring spojený s tabákovými výrobky. Česká republika 2. května 2012 ratifikovala Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Úmluva platí ve 174 státech, od roku 2005 je smluvní stranou také Evropská unie (EU). Jednoznačným cílem úmluvy je neustálé snižování míry užívání tabáku. S ohledem na mezinárodní rozsah „tabákového“ problému je spolupráce napříč státy nezbytným předpokladem pro jeho úspěšné zvládnutí. U příležitosti Světového dne bez tabáku se každoročně koná řada osvětových akcí s protikuřáckou tematikou. Ke kampani se každoročně připojují Zdravá města, obce a regiony.
Světový den AIDS
Na celém světě se připomíná 1. prosinec jako Světový den AIDS. Jeho smyslem je zhodnotit výsledky různých dílčích kampaní proti této zákeřné nemoci v jednotlivých zemích a upoutat pozornost k problémům souvisejícím s touto pandemií.
Cílem kampaně je upozorňovat na zlepšení ochrany všech zranitelných skupin, ať už jsou to lidé HIV pozitivní, mladí lidé, muži i ženy poskytující sexuální služby, injekční uživatelé drog či muži praktikující homosexuální sex.