Studijni_opory
10.4 Perioperační péče o pacienta se stomií
10.4 Perioperační péče o pacienta se stomií
Předoperační péče - stomická sestra:
Stomická sestra neboli stomasestra je vyškolená sestra, která se specializuje na péči o pacienty se stomií. Poskytuje veškeré informace o ošetřování stomie. Informuje pacienta o předoperační péči, edukuje pacienta o jednotlivých pomůckách při ošetřování stomií. Poskytuje informace o stravování a vyprazdňování. Spolupracuje s rodinou. Řeší krizové situaci a problémy související se stomií pacientů. Aktivně se podílí na přednáškové činnosti.
Stomasestra zajišťuje:
- podporu a pomoc v přijetí nové životní situace se stomií, vyrovnávání se s pocity strachu, nejistoty a úzkosti, sdílení jejich starostí a nejistoty,
- informace o ošetřovatelské péči se založením a ošetřování stomie,
- praktický nácvik postupů v oblasti péče o stomie,
- informace o firmách, které dovážejí stomické pomůcky,
- informace o všech typech stomických pomůcek a doplňkovém sortimentu,
- rady, jak vhodně ošetřovat kůži okolo stomie a jak zabránit jejímu podráždění,
- informace o případných komplikacích,
- rady jak se zachovat při poruchách vyprazdňování stomie (zácpa, průjem, aj.),
- všeobecné rady o správném stravování,
- rady a tipy na cvičení a pohyb pro zlepšení fyzické kondice,
- doporučení pro cestování,
- kontakty na odborné poradny,
- informace o sdruženích a klubech stomiků.Dlouhodobá předoperační péče:
Předoperační péče se provádí na pracovišti, kde bude proveden chirurgický výkon. Pacient spolupracuje s lékařem a se stomasestrou. Stomasestra si pacienta pozve na edukační rozhovor, který trvá minimálně 30 minut. Je zde vysvětleno na modelu co je stomie, předvede jednotlivé druhy pomůcek, doplňkový sortiment, brožurky a informuje klienta o stravování. Podrobně s pacientem probere předoperační přípravu, vyprázdnění střeva před operací a odpovídá na dotazy pacienta. Každý pacient svou životní situaci bere jinak. Velmi prospěšné je umožnit kontakt s psychologem. Někdy stačí, pokud proškolená stomická sestra zodpoví veškeré dotazy pacienta a naslouchá mu. Dostatek informací před operací vede k lepší spolupráci pacienta i rodiny se zdravotníky. Péče o psychický stav pacienta u nás zatím není příliš rozvinutá, ovšem může výrazně usnadnit zvládnutí náročné životní situace. Před operaci je nutné mít dostupné výsledky všech vyšetření, připravit operační pole a střevo, zakreslit místo pro vyšití stomie, se kterým musí pacient souhlasit. Při akutních operacích, by se měl informovat pacient těsně před operací, ale většinou v praxi je informován spíše až po zákroku. Závisí to na stavu nemocného a na rozhodnutí lékaře. Je třeba, aby pacient při zakreslování místa stomie stál. Stomická sestra si prohlédne břicho. Při zakreslování je důležité se vyhnout kožním záhybům, pupku a jizvám. Také se bere ohled na spodní prádlo a oblečení. Umožní pohybové aktivity s již nalepeným sáčkem (např. sed, leh, předklon apod.). Zakreslují se dvě varianty - jak kolostomie, tak i ileostomie. Nevhodně vyšité stomie komplikují pozdější ošetřování stomie a pacientovi zabraňuje bezproblémové a snadné aplikace pomůcek pro odchod stolice. Dříve nebo později by se musela stomie chirurgicky upravit anebo vyšít nová stomie na jiném, lepším, místě.
U psychicky labilních pacientů se zakreslení stomie provádí na sále (ad sebevraždy poučených potenciálních stomiků vpředvečer operace). Je vhodnější provádět zakreslení stomie až na sále v anestezii.
Předoperační příprava u plánovaného výkonu:
Pacient je zpravidla přijímán na chirurgické oddělení 1-2 dny před plánovaným výkonem. Lékař vysvětlí typ operace, podrobně ho informuje o výkonu a možných komplikací. Pacient podepíše souhlas s operací.
U plánovaných stomií je dostatek času k psychické i fyzické přípravě pacienta, tak i k výběru vhodného umístění stomie. Důležitá je také fyzická příprava nemocného.
Fyzická příprava pacienta znamená:
- dva dny před operací jí pacient pouze bujón a má dostatečný příjem tekutin,
- den před operací pije pouze dostatek tekutin,
- mechanická příprava střeva (Fortrans),
- příprava operačního pole (oholení),
- prevence tromboembolické nemoci,
- individuální antibiotická profylaxe.Současný ošetřovatelský trend směřuje ke zkrácení doby přípravy před výkonem. Pacient přijímá potravu a tekutiny co nejdéle, minimalizuje se příprava střeva. Naopak po operaci se co nejdříve zatěžuje trávicí trakt (fast-track systém).
Bezprostřední pooperační péče:
Pacient je zpravidla umístěn na JIP nebo ARO, záleží na závažnosti operačního výkonu. Důležité je monitorování vitálních funkcí, aplikace parenterální, enterální výživy, péče o invazivní vstupy. Na sále se již přilepí jednodílný průhledný sáček. Některé firmy dodávají sterilní systémy aplikovatelné během výkonu na operačním sále. Kontroluje se tvar, velikost, barva, otok stomie. Množství a barva sekretu. Stomická sestra dochází za pacientem denně a podle stavu provádí edukaci. Ke každému pacientovi se přistupuje individuálně. Zatěžování organismu běžnou stravou lze až po obnovení střevní pasáže. Většinou je to asi čtvrtý den po operaci. Rehabilitace pacienta by měla začít hned první den.
Následná pooperační péče:
Cílem je naučit pacienta soběstačnosti při ošetřování stomie. Edukace je individuální a postupná. Stomická sestra ze začátku provádí výměnu pomůcek sama a vysvětluje postup. Pacient se divá a při nejasnostech se sestry ptá. Poté se pacient již do ošetřování stomie zapojuje, sestra mu pomáhá, radí. Postupem času již pacient sestru nepotřebuje a stává se soběstačným.
Edukace:
Pojem edukace v přeneseném smyslu slova znamená vést vpřed, vychovávat či vzdělávat. Je to proces, kdy dochází k ovlivňování chování a jednání jedince. Smysl edukace je dojít k pozitivní změně v dovednostech, postojích a vědomostech. V ošetřovatelské péči se může do edukace zahrnout některé činnosti sestry, např. kdy pacienta informuje o předoperační přípravě, či o správném stravování po operačním zákroku.