Studijni_opory

10.10.2 Komplikace

10.10.2 Komplikace
 
  
- Kožní komplikace stomií
Kožní komplikace stomií mohou být různého charakteru. Jejich spektrum sahá od lehkého podráždění kůže až k závažným změnám na kůži. Všem komplikacím je společné to, že většinou začínají vcelku neškodným zčervenáním, ze kterého se však při jeho zanedbání může vyvinout závažný problém. Nikdo nezná vaši stomii lépe než vy sami. Z toho důvodu byste při jakýchkoli změnách na kůži, při nesnášenlivosti některých materiálů a obtížích s ošetřováním stomie měli být pozorní, tyto změny sledovat a neprodleně se o nich poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo stomickým terapeutem. Nepodceňujte změny na kůži. Čím dříve budou změny rozpoznány, tím spíše se podaří na základě odborného posouzení a ošetření předejít případným komplikacím!
 
- Podráždění kůže kolem stomie
Tento nejčastější druh komplikace se vyskytuje většinou v souvislosti s příliš velkým vystřiženým otvorem na ochranné podložce nebo v důsledku úniku moči pod ochrannou podložku. Informujte svého ošetřujícího lékaře nebo stomickou sestru. Preventivně byste měli dbát na to, aby byl vystřižený otvor ochranné podložky přesně přizpůsoben velikosti vaší stomie a abyste pravidelnou výměnou urostomického sáčku předešli úniku moči mimo sáček.
 
- Alergie
Alergii způsobují většinou materiály, ze kterých jsou urostomické pomůcky vyrobeny. Alergie se projevuje mimo jiné svěděním, zarudnutím kůže a případně i bolestmi. Informujte svého ošetřujícího lékaře nebo stomickou sestru. S jejich pomocí je nutné zjistit a odstranit příčinu alergie.
 
- Plísňové onemocnění (mykóza)
Plísňová onemocnění se vyskytují většinou s podobnými příznaky jako alergie (svedení, zarudnutí a pálení kůže). Zatímco alergie je spíše ostře omezena na určitou partii, je plísňové onemocnění na kůži rozptýlené. Informujte svého ošetřujícího lékaře nebo stomickou sestru. Lékař zahájí odpovídající léčbu. Preventivně se doporučuje - dodržování hygieny v okolí stomie a pravidelná výměna
urostomických pomůcek.
 
- Zánět vlasového míšku (folikulitida)
Záněty vlasového míšku bývají často způsobeny nesprávným odstraňováním ochlupení (nedostatečným holením). Příčinou vzniklého podráždění kůže bývá náhodné vytržení chlupu při odlepování podložky a výměně stomických pomůcek.
Informujte svého ošetřujícího lékaře nebo stomickou sestru. Lékař zahájí odpovídající léčbu. Preventivně se doporučuje dodržovat hygienu v okolí stomie a pravidelně holit ochlupení.
 
- Obecné komplikace stomií
Tyto změny se týkají přímo vaší stomie a vyžadují okamžitou návštěvu vašeho ošetřujícího lékaře nebo příslušné stomické sestry.
a) Břišní kýla (hernie)
Každá operace břicha muže omezit stabilitu břišní steny. Při příliš velké zátěži, například v důsledku zvedání těžkých břemen, se muže střevo vychlípit skrz břišní stenu. Břišní stěna se v tomto místě vyklene směrem ven.
b) Vtažení (retrakce) stomie
Při retrakci se stomie trychtýřovité stáhne zpět pod úroveň kůže. Příčinou muže být například zvýšení tělesné hmotnosti. V tomto případe dochází snadno k zánětům kůže, protože kůže na břiše muže přijít do styku s výměšky. Pomoci muže použití konvexního urostomického systému s páskem. Tyto změny se týkají přímo vaší stomie a vyžadují okamžitou návštěvu vašeho ošetřujícího lékaře.
c) Další možné obtíže
Vzhledem k bezprostřednímu sousedství střeva, močového měchýře a pohlavních orgánu muže při operaci dojít k poškození nervových drah, které řídí funkce těchto orgánu. V důsledku toho se mohou vyskytnout následující komplikace:
poruchy potence (erektilní dysfunkce), často se opakující vzestupné infekce močových cest (směrem k ledvinám). V každém případe informujte svého ošetřujícího lékaře nebo stomickou sestru.