Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.4 Onemocnění kůže vyvolané koky

6.4 Onemocnění kůže vyvolané koky
 
 
Pyodermie jsou hnisavá kožní onemocnění. Vznikají vlivem streptokoků a stafylokoků, které mohou vyvolat samotná kožní onemocnění, nebo druhotně infikovat jiné kožní choroby, zejména svědivé – impetiginizace. Klinický obraz pyodermií – intenzita a průběh závisí jak na virulenci koků, tak na rezistenci a reaktibilitě organizmu. Stafylokoky a streptokoky se vyskytují i na zdravé kůži, ale zdravá kůže má autodezinfekční schopnost. Onemocnění vzniká při porušení struktury nebo kontinuity kožního povrchu, při porušení ochranného kyselého pláště a vlivem dalších faktorů (nedostatečná hygiena, vlhko, teplo, prach). Snížená odolnost se vyskytuje u diabetiků, při nádorových onemocněních, AIDS, imunodeficientních stavů, u kachektických onemocnění.
 
Pyodermie rozeznáváme:
a) povrchové – postihující epidermis – impentigo, contagiosa, bulla repens, anguli infectiosi. Příčina: streptokoky, stafylokoky, i smíšené infekce.
 
Impetigo – příčina je ß hemolitický streptokok nebo stafylokok. Výskyt impentiga u dětí, hlavně v kolektivech a v letních měsících a přenos je z člověka na člověka nebo z předmětů (hračky, mycími a holícími potřebami apod.). Projevy bývají převážné na obličeji, a místech přístupných doteku kontaminovaných rukou. Jde o drobné rychle praskající puchýřky, pokrývající se medově žlutými strupy z tkáňového moku, provázené zduřením regionálních lymfatických uzlin. Hojí se bez jizev s dočasnými červenými skvrnami a pigmentací. Léčení: teplý roztok hypermanganu – tamponem mechanicky odstraníme puchýře a krusty a pak aplikujeme masti (ordinované lékařem, např. salicylovou kyselinu – Saloxyl ung., nebo antibiotika). Prevence: hygiena, dezinfekce předmětů, čistota prádla.
 
Obr. č. 14 Impetigo
  
 
b) folikulární – ostiofolliculitis, folliculitis, folliculitis eczematosa barbae, sclerotisans nuchae, furunkulus, furunkulosis, carbunculus. Příčina: stafylokoky.
 
Pyodermie folikulární - příčinou jsou stafylokoky, postihují ústí vlasových kořínků nebo celý vlasový kořínek a popřípadě i jeho okolí – furunkl. U furunklu se šíří infekce do hloubky a okolí, kde dojde k nekróze kořínku a okolí tkáně. Furunkl se vyskytuje kdekoliv na těle, jednotlivě i mnohočetně. Nebezpečné jsou na rtech, nosů a v nosolícních rýhách, kde hrozí přechod infekce do nitrolební dutiny a zánět mozkových blan. Furunkl se hojí s jizvou. Karbunkl vzniká splynutím několika furunklů, vytvoří se bolestivý zánětlivý hrbol s infiltrací podkoží. Po vyhnisání se abscesy vyprazdňují několika píšťalovitými otvory. Proces je obvykle provázen teplotou, celkovou nevolností, třesavkou, slabostí, hrozí sepse. Je častý u diabetiků a u mužů. Léčení: drobných povrchových pupínků – při koupeli v hypermanganu otíráním a setřením krytby gázou, Solux nebo teplé obklady, zvýšená hygiena, další léčba dle ordinace lékaře – chirurgický zásah a vysoké dávky antibiotik.
 
Obr. č. 15 Pyodermie folikulární
  
 
c) potních a apokrinních žláz – ostioporitis (impentigo Bockhart), hydradenitis, suppuratíva axilaris, periporitis. Příčina: stafylokoky.
 
Pyodermie potních žlázostioporitis –impentigo je to hnisavý zánět postihuje ústí potní žlázy. Suppuratíva axilaris – hluboký zánět velkých potních žláz v podpaží způsobený stafylokoky. Může postihnout velké potní žlázy v oblasti konečníku, genitálu nebo i na prstních bradavkách. Projevuje se silnou bolestivostí zánětlivých hrbolů, někdy splývají až do valovitých útvarů napříč axilou a píštělovitě se provalují, průběh je zdlouhavý s recidivami a remisemi. Příčina je nejasná, průběh je zdlouhavý. Léčení: dle lékaře, hygiena, koupel v hypermanganu. Periporitis jsou mnohopočetné abscesy potních žláz kojenců, vyskytující se u zeslabených nebo špatně živených dětí v zátylku, na zádech, hýždích, které tvoří polokulovité červené hrboly velikosti hrachu až oříšku, které postupně měknou a po perforaci se z nich vyprázdní žlutý hnis. Léčení: dle lékaře, hygiena, koupel v hypermanganu, důležitá je prevence.
 
d) hluboké postihující korium – erysipelas, ekthyma, phlegmona. Příčina: streptokoky.
 
Erysipelas – růže – akutní streptokokové onemocnění kůže a podkožního vaziva. Jeho nejčastější lokalizace jsou bérce, obličej, může se vyskytnout kdekoli. Vstupní bránou infekce jsou na obličeji ragády kolem nosu při streptokokové rýmě, meziprstní praskliny při mykóze, drobné oděrky, bércové vředy. Příznaky – bolesti hlavy, kloubů, svalů, vysoké teploty, zimnice, třesavka, schvácenost, nevolnost až zvracení. V místě postižení se objeví zarudnutí a otok. Zánětlivá plocha se šíří do okolí lymfatickými cestami kůže, je ostře ohraničená, plaménkovými výběžky. Často se zánět stupňuje do puchýřů až s krvavým obsahem, nebo dojde k odumření postižené tkáně a k flegmóně. Léčení: odborným kožním lékařem – léčba ATB, obklady. Ošetření záleží na stádiu choroby.
 
Obr. č. 16 Erysipelas
  
 
Flegmóna je akutní hnisavé onemocnění podkožní tkáně. Příčina: stafylokoky. Na kůži jsou projevy plošného zduření, zarudnutí a nepřesné ohraničení vůči okolí, později se silnou bolestivosti zvláště na dotek.
Může být provázená vysokou teplotou. Léčba jako u erysipelu – ATB, ordinace odborným lékařem v spolupráci s chirurgem.
 
Obr. č. 17 Flegmóna
  
 
e) vázané na nehty – paronychia coccogenes. Příčina: stafylokoky. Nehtový val je zduřelý, živě červený, bolestivý. Zpod valu lze vytlačit hnis. Léčení: ordinace dle odborného lékaře ve spolupráci s chirurgem. Léčba ATB, obklady – hypermanganové, jodová tinktura, salicylové masti.
 
f) chronické – šankriformní pyodermie, pyodermia vegetans, granuloma pyogenicum, teleangiektatický granulom, acne necroticans. Příčina: různá.
 
Pyodermia vegetans vzniká z poranění, z vředu a z jiných pyodermií. Nejčastěji se vyskytuje na končetinách jako prominující ložisko různé velikosti s houbovitými granulacemi, mezi nimiž vytéká po zatlačení z četných píšťalovitých otvorů hnis. Ten zasychá na povrchu ložiska v krustě. Průběh je chronický, trvá i několik měsíců. Léčení: jako u jiných pyodermií. Granulace odstraníme, dezinfekce s jodpolyvidonem, lokálně aplikujeme obklad – růžový roztok hypermanganu, kyselina fusidinová v kréme, celkově antibiotika dle vyšetření citlivost.
 
Obr. č. 18 Pyodermia vedetans