Zdravotnicke_pravo_ve_vztahu_k_osetrovatelstvi

2 Zdravotní služby a zdravotní péče

2 Zdravotní služby a zdravotní péče
 
 
 
Zákon definuje jednak druhy, jednak formy zdravotní péče.
 
Druhy zdravotní péče rozlišuje následující:
a) neodkladná péče - jejím účelem je omezit vliv náhlých stavů, které bezprostředně mohou ohrozit život nebo vážně ohrozit zdraví pacienta. Poskytnutí neodkladné péče nemůže být poskytovatelem odmítnuto.
b) akutní péče - jejím účelem je odvrácení vážného zhoršení zdravotního stavu, aby byly zjištěny skutečnosti nutné pro stanovení léčebného postupu nebo pro jeho změnu
c) nezbytná péče - jedná se o péči, kterou z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav pacienta, který je zahraničním pojištěncem. Pojištěná osoba a její rodinní příslušníci, pobývající v jiném členském státě EU než v členském státě pojištění, mají nárok na věcné dávky, které se stanou nezbytnými ze zdravotních důvodů během jejich pobytu, s přihlédnutím k povaze těchto dávek a očekávané délce pobytu.
d) plánovaná péče - jedná se o zdravotní péči, která není péčí uvedenou shora pod písmeny a) - c).
 
Podle účelu poskytnutí zákon rozeznává následující druhy zdravotní péče:
a) preventivní péče - jejím účelem je včasné vyhledávání faktorů, které jsou v příčinné souvislosti se vznikem nemoci nebo zhoršením zdravotního stavu. Spočívá v provádění opatření směřujících k odstranění nebo minimalizaci vlivu těchto faktorů a předcházení jejich vzniku. Zahrnuje provádění preventivních prohlídek, jejichž obsah stanoví zvláštní právní předpis. Preventivní prohlídky zajišťuje registrující poskytovatel.
 
b) diagnostická péče - jejím účelem je zjišťování zdravotního stavu pacienta a okolností, jež mají na jeho stav vliv. Cílem je získání informací potřebných ke stanovení diagnózy a individuálního léčebného postupu. Jejími slovy jde o zjištění nemoci, a tím obvykle i její příčiny a její léčení.
 
c) dispenzární péče - jejím účelem je dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího nemocí, u kterého lze důvodně předpokládat změnu zdravotního stavu.
 
d) léčebná péče - jejím účelem je příznivé ovlivnění zdravotního stavu s cílem vyléčení nebo zmírnění důsledků nemoci.
 
e) posudková péče - jejím účelem je zjištění, zda:
- nebude zdravotní stav pacienta negativně ovlivněn nároky, které na něho klade výkon práce.
- zdravotní stav pacienta je v souladu s předpoklady a požadavky stanovenými pro výkon práce
Činnost tzv. posudkových lékařů je upravena zvláštními předpisy.
 
f) léčebně rehabilitační péče - jejím účelem je obnovení fyzických a dalších funkcí pacienta cestou odstranění funkčních poruch, popř. stabilizací jeho zdravotního stavu. Jsou-li při ní využívány přírodní léčené zdroje ve smyslu lázeňského zákona (zákon č. 164/2001 Sb.), jde o lázeňskou léčebnou rehabilitační péči.
 
g) ošetřovatelská péče - jejím účelem je udržení, podpora a navrácení zdraví, rozvoj, zachování nebo navrácení soběstačnosti. Součástí je i péče o nevyléčitelně nemocné a zajištění klidného umírání a důstojné přirozené smrti.
 
h) paliativní péče - jejím účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí nevyléčitelnou chorobou, tedy o vytvoření podmínek pro klidné a důstojné umírání. Jde o komplexní víceoborovou péči. Nejdůležitější je přitom léčba bolesti a řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů nemocných. Je zde umožněn časově neomezený kontakt nemocného s rodinou.
 
ch) lékárenská péče - jejím účelem je zajišťování, příprava, úprava, kontrola a výdej léčiv a zdravotnických prostředků podle zákona o zdravotnických prostředcích. (zákon č. 123/2000 Sb.) a potravin pro zvláštní lékařské účely. To vše včetně poskytování poradenství a dalších služeb v oblasti prevence (např. měření krevního tlaku apod.) a hospodaření s léky.
 
Zákon uvádí následující formy zdravotní péče:
a) ambulantní péče
b) jednodenní péče
c) lůžková péče
d) zdravotní péče poskytovaná ve vlastním sociálním prostředí pacienta
 
ad a) Ambulantní péčí rozumíme zdravotní péči, při které se nevyžaduje hospitalizace pacienta, ani jeho přijetí na lůžko do zdravotnického zařízení poskytovatele jednodenní péče. Poskytuje se jako:
- primární - jejím účelem je poskytování preventivní, diagnostické, léčebné a posudkové péče. Dále je účelem koordinace poskytovaných zdravotních služeb jinými poskytovateli.
- specializovaná - je poskytována v rámci jednotlivých oborů zdravotní péče.
- stacionární - jejím účelem je poskytování zdravotní péče pacientům, jejichž zdravotní stav vyžaduje opakované denní poskytování ambulantní péče.
 
ad b) Jednodenní péče je zdravotní péčí, při které se vyžaduje pobyt pacienta na lůžku po dobu kratší než 24 hodin. Musí být zajištěna nepřetržitá dostupnost lůžkové intenzivní péče.
 
ad c) Lůžková péče je
- akutní péče intenzivní - v případě náhlého selhání nebo ohrožení životních funkcí pacienta
- akutní péče standardní - je poskytována pacientovi:
- s náhlým onemocněním, které ohrožují zdraví pacienta, ale nevede k bezprostřednímu selhání životních funkcí
- za účelem provedení zdravotních výkonů, které nelze provést ambulantně
- následná péče - je poskytována pacientovi, u kterého došlo ke stabilizaci zdravotního stavu a jeho stav vyžaduje doléčení v lůžkovém zdravotnickém zařízení.
- dlouhodobá péče - je poskytována pacientovi, jehož zdravotní stav nelze léčebnou péčí podstatně zlepšit a bez soustavné ošetřovatelské péče se zhoršuje.
 
ad d) Zdravotní péče poskytovaná ve vlastním sociálním prostředí pacienta je:
- návštěvní služba
- domácí péče, kterou je ošetřovatelská péče, léčebně rehabilitační nebo paliativní péče poskytována v domácím prostředí pacienta. Takto lze ve vlastním sociálním prostředím pacienta provádět i umělou plicní ventilaci a dialýzu.