Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii
3.3 Pomocná vyšetření v ORL
3.3 Pomocná vyšetření v ORL
Pomocná vyšetření – v otorinolaryngologii za ně považujeme laboratorní metody:
- mikrobiologické vyšetření (bakteriologické, virologické, mykologické – vyšetření slin, stěry z ran),
- biochemické, hematologické, serologické, endokrinologické, imunologické, bioptické, revmatologické, genetické vyšetření (vrozené vady na obličeji),
- sekret z ucha, nosu, dutiny ústní – mikrobiologické, tkáň – histologie.
Konziliární vyšetření ordinujeme u nemocného s akutním či chronickým celkovým onemocněním. Odborná konzilia – ORL, interní, alergologické, oftalmologické vyšetření a neurologické vyšetření při nedoslýchavosti, ušních šelestů, závratí. U operačních výkonů vyžadujeme interní předoperační vyšetření.
Rentgenové vyšetření (RTG) je zaměřeno při zlomeninách a úrazech, na zhodnocení stavu při ORL onemocnění. Boční snímek nosních kůstek, RTG VDN dvě nebo tři projekce.
Sialografie je rentgenové vyšetření průchodnosti slinných žláz pomocí kontrastní látky.
Scintigrafie – dle patologie a metody k zobrazení nádorů a patologií a to i dynamického obrazu funkce některých orgánů. Scintigrafie lze využít pro průkaz úniku mozkomíšního moku, kostních metastáz aj. Po aplikaci izotopu je dle poločasu a dynamiky vylučování či akumulace určen interval snímaní scintilační kamerou. Příprava a poučení o provádění vyšetření a aplikaci izotopu, vyloučení alergiků, nikdy neprovádíme vyšetření u těhotných žen, u žen vždy provádíme jen do 9. dne po začátku menstruace.
Computerová tomografie (CT) – počítačové zpracování rtg. záření všemi tkáněmi, vyšetření měkkých částí tváře, diagnostika nádoru, vedlejších dutin nosních, poškození čelistního kloubu.
Nukleární magnetická rezonance (NMR) – počítačové sledování změn chování různých buněk v lidském těle při působení silného magnetického pole s magnetickou indukcí. V otorinolaryngologii se využívá zejména k zobrazení orofaciálních tumorů včetně angiomů, vyšetření temporomandibulárního kloubu včetně jeho dynamiky. Při vyšetření NMR není pacient vystaven ionizujícímu záření.
Příprava pacienta na vyšetření - u pacienta je nutno vyloučit přítomnost kovu v těle, proto se pečlivě vyptáváme na všechny kovové částice, kardiostimulátor, kochleární implantát, zubní můstek z kovu a jiné. Metodika je závislá na zobrazovaném objektu.
Před vyšetřením pacienta poučíme, aby odložil kovové součástky (šperky, ale také kov z oděvu). Poučíme ho o průběhu vyšetření (aplikace kontrastní látky).