Biofyzika

4.5.3 Elektrostimulace

K terapeutickým účelům se tkáně stimulují nejčastěji pravoúhlými impulsy o době trvání desetin až jednotek ms, které se opakují s frekvencí jednotek až desítek Hz. Proud bývá řádu desítek mA, napětí okolo 10 V. V klinické praxi se lze setkat se stimulací srdce (kardiostimulace), periferních nervů, mozku, míchy, močového měchýře či střeva.
 
Dočasná kardiostimulace se používá při takových poruchách srdečního rytmu (například při infarktu myokardu), při kterých lze v budoucnu očekávat normalizaci. Nejvhodnější je katetrizační zavedení stimulační elektrody do pravé srdeční komory. Existují jednak stimulátory s pevnou frekvencí, jednak stimulátory typu „on demand“, jejichž činnost je podle potřeby inhibována biopotenciálem srdečních komor.
 
Trvalá kardiostimulace se používá v případech, kdy lze očekávat trvalou poruchu srdečního rytmu. Nejobvyklejší je opět katetrizační zavedení stimulační elektrody do pravé srdeční komory. Stimulátor s vlastním zdrojem se implantuje pod kůži. Opět přicházejí v úvahu stimulátory s pevnou frekvencí anebo stimulátory typu „on demand“.
 
Urostimulátory slouží k elektrické stimulaci močového měchýře. Používají se při poruchách funkce močového měchýře (například při úrazech míchy). Elektrostimulace má v tomto případě vyvolat koordinovaný stah hladkého svalstva močového měchýře. Přitom nesmí být podrážděny svěrače močové trubice, jež by zabránily vypuzení moče.
 
Elektrostimulace střeva se aplikuje krátkodobě, zejména ke zvládnutí ileózních stavů.
 
Elektrostimulace periferních nervů se používá u částečně ochrnutých osob. Jde o trvalou elektrostimulaci, která způsobuje stah určitých svalů, například při chůzi, kdy elektrostimulace například umožňuje ohyb v kotníku. Dnes jsou již hlášeny velké skupiny nemocných, u kterých se elektrostimulací periferních nervů podařilo podstatně zlepšit či normalizovat chůzi.
Elektrostimulace má uplatnění i v jiných oblastech jakou je například kochleární implantát, nazývaný je též "elektronické ucho"; mohou částečně vrátit sluch některým neslyšícím osobám. Elektroda či systém elektrod je implantován pacientovi extra- nebo intrakochleárně. Jde potom o extra- nebo intrakochleární stimulaci.