Ekonomika a pojišťovnictví

5 Financování zdravotní péče


5.1 Testovací otázky

 
Řešení financování nákladů na zdravotní péči je v rozvinutých zemích světa různé. Vyplývá z ekonomických možností dané země, z historického vývoje, z míry solidarity ve společnosti a řady dalších faktorů.
 
Obecně však platí, že ve vyspělých zemích není tíha těchto nákladů ponechána jen na pacientech samých. Vždy je zde vysoká míra úhrad z veřejných zdrojů, ať už mají podobu zdravotního pojištění či jinou, neboť v těchto zemích převládá stanovisko, že nemoc je především rizikem společnosti a až druhořadě rizikem jednotlivce.
 
I když v současné době vidíme i u nás tendence k úspoře celospolečenských výdajů ve všech sférách života společnosti, což souvisí se všeobecnou snahou o úsporu veřejných výdajů v důsledku úsilí o snižování státní zadluženosti, která vyvstala na povrch ve všech vyspělých zemích jako důsledek globální finanční krize konce první dekády 21. století, fakt, že náklad na zdravotní péči není možno ponechat jen na bedrech pacientů, je neoddiskutovatelný. Ve vyspělé společnosti prostě nemohou být náklady na zdravotní péči ponechány jen na pacientech, protože v řadě případů by tito vůbec nebyli schopni tyto náklady unést. A kromě toho stále platí, že úroveň zdravotní péče hrazené z veřejných zdrojů je kritérium vyspělosti dané společnosti. Ve vyspělých společnostech se také předpokládá vysoká úroveň solidarity zdravých s nemocnými.
 
Obecně tedy platí, že způsoby řešení nákladů na zdravotní péči jsou ve vyspělých zemích různé a liší se od sebe především:
a) podílem veřejných zdrojů na celkových výdajích
b) rozsahem přímých úhrad od pacientů
c) existencí či neexistencí zdravotního pojištění a jeho rozsahem
d) způsobem stanovování cen za zdravotní služby apod.
 
Formy financování zdravotních služeb je možno rozdělit na dva základní způsoby:
a) nepřímé financování – spočívající v tom, že pacient se na hrazení nákladů na zdravotní péči podílí nepřímou cestou zdravotního pojištění a příspěvků z různých rozpočtů, ať už státních či municipálních, které jsou tvořeny především z výnosů různých daní a poplatků
b) přímé financování – spočívající v přímých úhradách nákladů zdravotní péče pacienty nebo v jejich různé míře přímé spoluúčasti na těchto úhradách.

PEKOVÁ, PILNÝ, JETMAR. 2008, s. 352