Informační systémy ve zdravotnictví

4.7.3 Vybrané funkce

SUMA (Součet)
Funkce provede součet vybrané oblasti nebo vybraných oblastí buněk. Lze ji nejrychleji vložit tlačítkem Součet na kartě Domů ve skupině Úpravy. Funkce SUMA se nachází v kategorii funkcí Matematické a trigonometrické v Knihovně funkcí na kartě Vzorce.
 
PRŮMĚR
Funkce spočítá průměrnou hodnotu z vybrané oblasti buněk, ve kterých jsou zapsána čísla. Do průměrné hodnoty se tak nezapočítávají prázdné buňky. Lze ji nejrychleji vložit tlačítkem Průměr na kartě Domů ve skupině Úpravy. Funkce PRŮMĚR se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
 
MAX (Maximum)
Funkce z vybrané oblasti zjistí a zobrazí nejvyšší hodnotu (číslo). Funkci nejrychleji vložíte tlačítkem Maximum na kartě Domů ve skupině Úpravy. Funkce MAX se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
 
MIN (Minimum)
Funkce z vybrané oblasti zjistí a zobrazí nejnižší hodnotu (číslo). Funkci nejrychleji vložíte tlačítkem Minimum na kartě Domů ve skupině Úpravy. Funkce MIN se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
 
POČET (Počty)
Funkce z vybrané oblasti spočítá a zobrazí počet buněk, ve kterých je zapsáno číslo Funkci nejrychleji vložíte tlačítkem Počty na kartě Domů ve skupině Úpravy. Funkce POČET se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
 
POČET2
Funkce z vybrané oblasti spočítá a zobrazí počet neprázdných buněk, tedy počet buněk, v kterých je zapsáno číslo, text nebo jakýkoliv znak. Funkce POČET2 se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
Při výběru všech výše uvedených funkcí pomocí kategorií zobrazených v knihovně funkcí nebo přes dialogové okno Vložit funkci bude zobrazeno identické dialogové okno Argumenty funkce pro vložení oblastí buněk, které budou do výpočtu zahrnuty.
 
 
V levé horní části okna  je vždy uvedena použitá funkce, do textových polí se uvádějí odkazy na buňky (argumenty), které budou zahrnuty do výpočtu. Jednotlivých odkazů může být ve výpočtu použito až 255. V zobrazeném okně je popsána činnost vybrané funkce ƒ a vlastnost vkládaných argumentů .
 
ZAOKROUHLIT
Funkce zaokrouhlí uvedené číslo na zadaný počet desetinných míst nebo na celá čísla. Funkce zaokrouhluje automaticky nahoru nebo dolu podle aritmetických pravidel. Funkci najdete na kartě Vzorce v kategorii Matematické a trigonometrické funkce.
 
 
- Do řádku Číslo se uvádí číslo nebo odkaz na buňku s číslem, které chcete zaokrouhlit (v našem případě buňka B8 s hodnotou 92 744).
- V řádku Číslice vyjádříte číslem, jak se bude uvedené číslo zaokrouhlovat (v našem případě číslo -2 značí zaokrouhlení na stovky).
Kladné číslo v řádku Číslice stanoví, na kolik desetinných míst bude hodnota zaokrouhlena, záporné číslo bude hodnotu zaokrouhlovat doleva od desetinné čárky.
 
COUNTIF
Funkce z vybrané oblasti spočítá a zobrazí počet buněk, které splňují určitou vloženou podmínku. Funkce COUNTIF se nachází v kategorii funkcí Další funkce v podkategorii Statistické.
 
 
- Do řádku Oblast se uvede kontrolovaná oblast buněk (v našem případě oblast B2 až B7)
- Do řádku Kritérium se uvede podmínka pro počítání buněk (v našem případě se určí počet buněk, ve kterých je zapsaná hodnota vyšší než 16 000).
 
KDYŽ
Logická funkce KDYŽ se používá při testování hodnot a vzorců a na základě vyhodnocení podmínky vrátí jednu ze dvou možných odpovědí (hodnot). V odpovědích může být zadán text, číslo, vzorec nebo funkce.
Funkce v prvním řádku Podmínka ověřuje, je-li zadaná podmínka splněna nebo ne. Na základě vyhodnocení podmínky vrací hodnotu uvedenou v poli Ano, popřípadě v poli Ne.
Příklad:
Budeme porovnávat náklady a tržbu za prodej určitého výrobku. Bude-li tržba vyšší než náklady, bude se jako výsledek zobrazovat text Zisk, v opačném případě Ztráta. V tomto případě se jako Ztráta bude zobrazovat i situace, kdy náklady a tržba budou vyrovnány.
1. Označte buňku, ve které chcete zobrazit výsledek (buňka C2)
2. Vložte funkci KDYŽ
3. V zobrazeném dialogovém okně zadejte argumenty pro výpočet
a. Zadejte podmínku – tržba je větší než náklady (B2>A2)
b. Do řádku Ano zadejte zobrazovanou hodnotu při splnění podmínky (Zisk)
c. Do řádku Ne zadejte zobrazovanou hodnotu při nesplnění podmínky (Ztráta)
 
 
4. Potvrďte tlačítkem OK.
V našem příkladu bude v buňce C2 zobrazen text Zisk.