Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

2.1.2 Chronická leukémie

2.1.2 Chronická leukémie
 
 
U chronické myeloidní leukémie byla po řadu let zjištěna pro ni typická chromozomální odchylka, takzvaný Philadelphský chromozom. Přítomnost této genetické odchylky je hlavním diagnostickým kriteriem onemocnění.
Chronická myeloidní leukémie je spojená s nestabilní genetickou informací maligních buněk. Pokud nemoc není léčena, přibývají další změny v genetické informaci nádorových buněk, agresivita onemocnění se stupňuje, až se posléze nemocný ocitne ve fázi, která se podobá akutní leukémii.
Onemocnění se vyvíjí postupně a v počátcích onemocnění nemusí mít nemocný žádné problémy. Nemoc tedy může být diagnostikována náhodně při odběru krve z jiných důvodů, kdy je zjištěn zvýšený počet leukocytů. Na rozdíl od akutní leukémie nemá nemocný příznaky spojené s krvácením nebo atypicky závažným průběhem relativně banálních infekcí.
Nemocní si naříkají na nespecifické příznaky jako: pocit tlaku v levém podžebří – způsobený zvětšenou slezinou, pocit plného žaludku, únavnost, váhový úbytek, noční pocení. Při podezření na toto onemocnění upřesníme diagnózu při vyšetření diferenciálního krevního obrazu, ve kterém je záplava neutrofilních buněk a posléze se objevují i blasty.
Molekulárně biologickým vyšetřením je poté prokázána příslušná změna genetické informace.
Základním léčebným postupem u tohoto onemocnění je podávání inhibitorů tyrosinkináz. U absolutní většiny nemocných s chronickou myeloidní leukémií tyrosinkinázy navodí remisi, je však nutné jejich dlouhodobé užívání.
Díky léčbě tyrosinkynázou se z tohoto onemocnění stává skutečně chronické onemocnění. Nemocní jsou bez obtíží a při optimální léčbě se odhaduje, že průměrná doba přežití nemocných s touto malignitou se pohybuje kolem 25 let.
 
Mezi méně časté myeloproliferativní nemoci, tedy onemocnění, kdy porucha vzniká na úrovni kmenové krvetvorné buňky, patří i řada méně častých onemocnění.
patří sem především:
- Polycytémie
- Primární trombocytémie
- Primární myofibróza
- Hypereozinofilní syndrom
- Myeloodisplastický syndrom
- Chronická lymfatická leukémie