Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

6.1.2 Riziko vzniku onemocnění

6.1.2 Riziko vzniku onemocnění
 
 
Celou populaci lze rozdělit na skupinu s průměrným rizikem vzniku onemocnění (hovoříme o sporadickém karcinomu), skupinu s vyšším rizikem a skupinu s vysokým rizikem vzniku rakoviny konečníku. 
Do skupiny s vyšším rizikem patří osoby s pozitivní rodinnou anamnézou - onemocněním kolorektální rakovinou. Riziko vzniku nádorového onemocnění je u příbuzných prvého stupně oproti anamnesticky němé skupině dvojnásobné. Dále do ní zahrnujeme nemocné s nespecifickými střevními záněty. Nádory, které vznikají na základě nespecifických střevních zánětů (colitis ulcerosa, Crohnova nemoc) se podílejí na celkově 5-7 % všech diagnostikovaných nádorů. Dlouhodobě neúspěšně léčená ulcerózně kolitida je rizikovým faktorem vzniku nádoru ve všech etážích střeva.
 
Skupina s vysokým rizikem vzniku onemocnění zahrnuje hereditární formy onemocnění.
Patří sem autozomálně dominantní onemocnění, jakým je familiární polypóza. Na základě familiární polypózy však vzniká méně než 1 % onemocnění. Pokroky molekulární biologie nám umožňují v postižených rodinách rozlišit nositele mutace (APC gen) a jedince bez rizika. Díky tomu můžeme stanovit individuální program kontroly, popřípadě zvolit tzv. preventivní chirurgický výkon.
Nejčastější hereditární formou je tzv. Lynchův syndrom známý také jako hereditární nonpolypózní karcinomový syndrom. Odhaduje se, že na jeho podkladě vzniká až 15 % nádorů. Jde o onemocnění s autozomálně  dominantním typem dědičnosti.  Nádory na jeho podkladě vznikají obvykle do 45 let věku.
 
Pro skupiny s vyšším a vysokým vznikem rizika vzniku kolorektálního karcinomu jsou vypracovány zvláštní dispenzární programy. Osoby s rodinnými dispozicemi by měly být koloskopicky vyšetřeny 10 let před věkem, u kterého byl zachycen nádor u příbuzného. Příbuzní nemocných s familiární polypózou mají být vyšetřeni geneticky, další péče závisí od záchytu genu APC. U rodinných příslušníků nemocných s hereditárním nonpolypozním karcinomovým syndromem je také na místě genetické vyšetření. Pokud se nepodaří vyloučit familiární zárodečnou mutaci je třeba intenzivní endoskopický dohled.