Osetrovatelska_pece_v_neurologii
6.11 Syfilis CNS
6.11 Syfilis CNS
Syfilis cerebrospinalis
Vzhledem k dobře dostupné léčbě antibiotiky jsou neurologické projevy vzácné. Rizikovými skupinami jsou narkomané a nemocní s AIDS. Původcem je spirochéta Treponema pallidum. U neléčené syfilis se ve ¼ případů 6 měsíců od nákazy objeví akutní syfilitická meningitis odpovídající invazi treponem na meningy. Vlastní mozkový parenchym zůstává nepostižen.
Neurolues
Za 5-15 let od nákazy se u neléčených objevují postižení mozkových cév, které připomíná cévní mozkové příhody. Za 5-20 let po infekci se objevuje u 7 % neléčených progresivní paralýza a tabes dorzalis tzv. metaluetické postižení. Infekční je syfilis od nákazy do konce 2. roku choroby.
Při progresivní paralýze je postižena mozková tkáň i pleny. V klinickém obraze převažují psychické příznaky, nekritičnost, ztráta sebeovládání, megalománie (velikášství). Dochází k psychickému rozpadu. Zornice jsou typicky zneokrouhlené, bez reakce na osvit, obvykle nestejné šířky, což se označuje jako Argyll-Robertsonovy zornice. Objevují se poruchy písma a výslovnosti, rozvíjí se demence. V moku i v krvi jsou pozitivní reakce na lues. V léčbě se uplatňují antibiotika s využitím horečky.
Při tabes dorsalis jsou postižené zadní provazce a míšní kořeny. Postiženo je hluboké čití, jsou vyhaslé šlachově-okosticové reflexy, je porušen polohocit a pohybocit s průvodními krutými kořenovými bolestmi. Objevuje se porucha chůze, která je ataktická spolu s postižením kloubů (tabická artropatie), přítomná může být i porucha zornic. Intelekt přitom porušen není.
Někdy se u téhož nemocného příznaky kombinují jako taboparalýza.