Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii
5.8 Lymfatické uzliny
5.8 Lymfatické uzliny
Uzlinový krční syndrom - nejčastěji jsou zduřením postiženy lymfatické uzliny v měkkých částech krku. Příčinou zduření uzlin bývají akutní nebo chronické lymfonoditidy provázející záněty v horních cestách dýchacích a polykacích, ale i lymfonoditidy specifické (tbc, sarkoidóza) nebo lymfonoditidy jako součást celkových onemocnění, např. mononukleózy, toxoplazmózy - nemoci z kočičího škrábnutí a další.
Zduření krčních uzlin bývá také více než polovině případů prvním klinickým projevem maligních lymfomů hodgkinského i nehodkinského typu, jejich výskyt narůstá.
Příčinou zduření zevního krku mohou být změny mimouzlinové, patří sem laterální a mediální krční cysty, benigní nádory, hemangiomy a lymfangiomy, neurogenní nádory a nádory karotického glomu, dále různá onemocnění štítné žlázy a velkých slinných žláz.
Infekční mononukleóza – je angína a zduření krčních uzlin jedním z nejčastějších příznaků. Onemocnění postihuje hlavně děti a mladistvé, nezabírá na běžnou antibiotickou léčbu, pro vleklý průběh s remitujícími teplotami nebo přetrvávající subfebrilií. Diagnózu infekční mononukleózy potvrdí Ericsonova nebo Paulova-Bunnelova serologická zkouška a v krevním obraze nález zvýšeného počtu přechodných forem lymfomonocytů. Terapie – symptomatická - klid na lůžku, antipyretika, zapářkové obklady na krk, hygiena dutiny ústní a hltanu, šetřící dieta, vitamíny.
Toxoplazmóza – onemocnění způsobuje protozoon Toxoplazmóza gondii, jeho hostitelem je kočka a nespecifickými nositeli jsou savci a někteří ptáci. Rozlišují se formy - konatální a postnatální. Terapie - kombinuje se pyrimetamin se sulfadiazínem a spiramycinem. V krevním obrazu bývá u subakutních forem lymfocytóza a monocytóza.
Nádory mízních uzlin mohou být primární nebo sekundární. Prvotní benigní lymfomy jsou raritou, naopak maligní jsou poměrně časté. Maligní lymfomy se dělí patologickoanatomicky na hodgkinovské a nehodgkinovské. Sekundárními nádory jsou metastázy. Diagnostika - ultrazvuk, CT, MR.
Lymphogranuloma malignum - Morbus Hodgkin
Onemocnění zpravidla začíná jako místní postižení krčních uzlin. Postižené uzliny jsou indolentní, tuhé, pohyblivé s tvorbou konglomerátů. Klinická diagnóza vychází z místního nálezu, vyšetření ostatních regionů mízních uzlin. Terapie časných stadií - používá se radioterapie, v pozdních stadiích chemoterapie.
Nehodgkinovské lymfomy
Termín shrnuje početnou skupinu lymforetikulárních zhoubných nádorů, vycházejících z buněk imunitního systému. Dělí se na lymfomy s nízkým a vysokým stupněm malignity. Začleňuje se sem též chronická lymfatická leukémie. Udává se, že přes 75 % těchto lymfomu se manifestuje nejdříve v oblasti krčních uzlin. Je velký sklon ke generalizaci. Diagnostika je založená na hematologickém, histologickém, biochemickém vyšetření. Terapie – převažuje chemoterapie, někdy v kombinaci s radioterapií.