První pomoc

5.3.1 Zajištění průchodnosti dýchacích cest bez pomůcek

5.3.1 Zajištění průchodnosti dýchacích cest bez pomůcek
 
 
Průchodnost dýchacích cest zajistí mírný záklon hlavy eventuálně předsunutí dolní čelisti. Je to manévr bezpečný a účinný. Při podezření na trauma krční páteře je možné požádat asistující osobu, aby udržovala hlavu a šíji v neutrální poloze. Dobře upevněné zubní náhrady můžeme ponechat v dutině ústní, protože udržují tvar měkkých tkání a anatomii daného prostoru. Odstraňujeme jen viditelné těleso, které tvoří překážku umělého dýchání.

Dýchání z plic do plic ústy
Postiženému mírně zakloníme hlavu a vyčistíme dutinu ústní. Prsty pravé ruky stiskneme nosní dírky a zhluboka se nadechneme. Široce otevřeme ústa, přitiskneme je kolem úst postiženého a vydechneme vzduch do jeho plic. Při tom pozorujeme, jestli se zvedá hrudník. Oddálením úst umožníme výdech, kontrolujeme, jestli hrudník klesá a současně se nadechujeme. Vdechovaný objem je u dospělého postiženého cca 500-600 ml. Vdech by neměl trvat déle než 1 sekundu. Pokud vykonáváme jen dýchání (oběh krve je zachovaný), pak dýcháme frekvencí 10 vdechů za minutu.

Dýchání z plic do plic nosem
Postiženému uzavřeme ústa palcem ruky a předsuneme dolní čelist. Obemkneme nos a vdechneme do nosních průduchů. Na dobu pasivního výdechu postiženému otevřeme ústa. Tento způsob používáme například při traumatech v dutině ústní.

Dýchání z plic do plic u dítěte
U malých dětí nezakláníme hlavičku, zůstává v neutrální poloze. Maximálně můžeme podložit lopatky složenou plenou. Vdechujeme malé množství vzduchu současně do úst a nosu. U novorozenců je objem vdechovaného vzduchu jen obsah našich úst (60-80 ml).