Radiologie_a_nuklearni_medicina

2.6.3 Druhy MR zobrazení

2.6.3 Druhy MR zobrazení
 
 
V medicíně využíváme různé techniky MR vyšetřování. Kromě tomografického zobrazování - MRI (magnetic resonance imaging) lze provést i zobrazení cévního systému - MRA (magnetic resonance angiography) a u některých přístrojů též spektroskopii - MRS (magnetic resonance spectroscopy). Zejména pro výzkumné účely se výjimečně provádí funkční MR (fMR).

Při tomografickém vyšetřování MRI získáváme obrazy pomocí různých typů sekvencí, díky nimž získáváme informace o rozdílech v relaxačních časech T1 nebo T2 anebo sledujeme pouze distribuci protonů ve vyšetřované tkáni. Podle toho nazýváme používané sekvence jako sekvence vážená podle času T1, T2 a podle protonové denzity PD. Zhotovení každé sekvence trvá většinou několik minut, proto délka MR vyšetření většinou dosahuje 20-30minut, jsou ale i technicky a tudíž i časově náročnější vyšetření, jak je např. vyšetření srdce nebo plodu. Pro získání dostatečné informace o tkáni musíme porovnávat získané obrazy z různých sekvencí. Stejné struktury mají na různých typech sekvencí různou intenzitu signálu a zobrazují se tudíž odlišně.  Např. tekutina má na T2 sekvenci vyšší signál (na snímku je bílá), v T1 zobrazení má nižší signál (na snímku je černá). Proto se během vyšetření zhotovuje větší množství sekvencí v libovolné rovině. V poslední době se postupně vyvinuly nové typy sekvencí, které zkracují celkovou dobu vyšetření. Tyto sekvence trvají pouze několik sekund a dají se synchronizovat se zadržením dechu, což zlepšuje zobrazení pohyblivých orgánů, zejména srdce a orgánů břicha. V některých případech používáme pro ještě lepší rozlišení kontrastních látek, zejména při diagnostice ložiskových lézí.

K zobrazení cév používáme
MR angiografii. Při ní používáme speciální sekvence, které odliší tekoucí krev, a proto nemusíme aplikovat kontrastní látku. K zobrazení periferního cévního řečiště však kontrastní látku použít musíme.

MR spektroskopie umožňuje získat informace o biochemickém složení tkáně bez bioptického odběru. Při MRS studujeme pouze malou část orgánu, výsledkem vyšetření je křivka znázorňující zastoupení jednotlivých látek ve vybrané oblasti.

Funkční MR umožňuje zobrazit místa v mozkové kůře, která se aktivují na základě určitého podnětu, např. při pohybu prstu. Praktického využití dosáhla funkční MR v diagnostice epileptických ložisek nebo před operací mozku, kdy se následně operatér může vyhnout důležitým místům.
 
Obrázek č. 2.21 Druhy MR zobrazení – MRI, MRA, MRS
Zdroj: Autor