Rehabilitacni_osetrovatelstvi

8.1.3 Plně mobilní klienti

8.1.3 Plně mobilní klienti
 
 
Rehabilitační péče u osob, které nemají žádná výrazná pohybová omezení, spočívá především ve snaze udržet co nejlepší fyzickou a psychickou kondici, která je předpokladem plnohodnotného života. Měla by napomáhat tomu, aby se každý jedinec mohl dle svých přání a představ plně zapojit do společenského života.
 
LTV 
Léčebný tělocvik u osob bez poruchy lokomoce provádíme především skupinově („společenská událost“), můžeme využít i cvičení s hudbou. Cvičení zaměříme na prevenci vzniku bolestí páteře a kloubů, správný stereotyp dýchání, posilování svalového korzetu, koordinační cvičení a trénink vytrvalosti jako prevence proti kardiovaskulárním potížím. Využít můžeme i cvičení s náčiním (tyče, velké a malé míče) nebo u nářadí (žebřiny, židle). Vyloučeno není ani požití rotopedu či chůzového trenažeru. Nezapomínáme na trénink správného stereotypu chůze po rovině i po schodech. Na odlehčení a navození dobré nálady je možné zařadit i seniory oblíbený zpěv a lidové tance.
 
ADL (Activity Daily Living)
Kromě tréninku soběstačnosti a sebeobsluhy se u mobilních osob zaměříme na nácvik běžných denních aktivit. Jde o to, naučit se tyto pravidelné úkony provádět správně, tedy tak, abychom své tělo zbytečně nepřetěžovali a nepoškodili. K těmto obvyklým činnostem řadíme například zvedání předmětů ze země, nošení těžkých břemen, sed a stoj jako pracovní polohy (mytí nádobí, sed u počítače, práce na zahradě atd.). ADL můžeme procvičovat individuálně nebo skupinově, vždy však prakticky, nezůstáváme jen u ukázky či teorie.
 
Fyzikální terapie
Možnosti FT využíváme hlavně k ovlivnění neduhů, které se i u plně mobilních osob ve stáří často vyskytují (bolesti kloubů a páteře, nedostatečné prokrvování periferních částí těla, svalové atrofie, kožní defekty, lehké parézy, kontraktury, atd.). Při aplikaci FT procedur musíme vždy dobře znát aktuální zdravotní stav jedince a brát v potaz individuální kontraindikace.
- Vířivá a perličková lázeň
- Parafínová lázeň, nosiče tepla (např. fango)
- Biolampa
- Plavání a cvičení ve vodě - plavání a pohyb ve vodě patří mezi nejzdravější fyzické činnosti. Vlhké a teplé ovzduší velmi dobře působí na respirační systém. Pohyb v odlehčení šetří celý pohybový aparát, teplota vody napomáhá k uvolnění zkrácených svalů a kontraktur a k dobrému prokrvení, symetrický pohyb proti odporu vody posiluje svalový korzet. Plavání jako vytrvalostní pohyb zlepšuje fyzickou kondici a posiluje kardiovaskulární systém. V neposlední řadě má pozitivní vliv na psychickou pohodu. Mnohdy se k dobré náladě přidá i vliv cestování, je-li plavání realizováno formou pronájmu hodin na bazénu.
 
Ergoterapie
Při pracovní terapii využíváme všech znalostí, praktických schopností a celoživotních zkušeností jedince. Pro klienty připravujeme program jak individuálně, tak ve spolupráci s ostatními, v interiéru i na zahrádce, popřípadě v přírodě. Snažíme se vybírat nejen činnost zájmovou, ale i takovou, která bude mít praktický užitek – například zvelebování interiéru či práce na zahradě. Kromě příjemného, smysluplného využití volného času může mít klient dobrý pocit z práce pro ostatní a z pocitu vlastní „důležitosti“.
 
Psychoterapie
Dobrá psychická pohoda je nezbytným předpokladem zdraví a dobré fyzické kondice. Pasivita a deprese často vedou k apatii, špatné spolupráci a následnému zhoršení celkového zdravotního stavu. Proto je důležitým úkolem nejen rehabilitace, všemi dostupnými prostředky působit nejen na fyzickou kondici, ale i na psychiku každého jedince. Veškerá činnost a přístup ošetřujícího personálu by měl u klienta vyvolávat pocit, že je potřebný a důležitý pro své okolí, že je nezastupitelnou součástí celku, že je jedinečný. Že jeho život neztratil stářím na kvalitě a že může nadále dělat to, na co byl zvyklý a co ho uspokojuje, nezávisle na tom, jak dalece je svým zdravím limitován.
 
Jako všeobecně uznávané formy a přístupy psychorehabilitace a psychoterapie lze uvést několik příkladů:
Preferujeme individuální přístup, s klientem hovoříme, rozebíráme jeho problémy, vyslechneme ho, nezesměšňujeme jeho problémy a obavy.
Životní prostor klienta se snažíme maximálně vybavit pomůckami, které mu usnadní běžné denní činnosti. Snažíme se, aby nejbližší okolí klienta bylo zařízeno nejen prakticky, ale i esteticky.
Pocit domácího prostředí navodí i přítomnost vlastního nábytku (zejména oblíbeného pohodlného křesla) či osobních předmětů (fotografie, obrázky a jiné dekorace).
Snažíme se zajistit dostatečný přísun informací a společenský přehled – sledování TV, poslech rádia, čtení či předčítání novin a knih.
Zajišťujeme a podporujeme „kulturní život“, například formou promítání starých filmů, pořádání besed, dětských vystoupení, „diskoték“ pro seniory (muzikoterapie).
Nezastupitelnou funkci přítele mají zvířecí miláčci – pokud je to možné s ohledem na aktuální zdravotní stav, doporučujeme využití canisterapie (terapie za přítomnosti cvičeného psa). Také je možné zřídit akvária či klece (venkovní voliéry) se zpěvnými ptáky. Jako součást ergoterapie je například možné i vyrábět krmítka a budky pro ptáky.