Rehabilitacni_osetrovatelstvi

16.5.1 Pokyny pro období do první ambulantní kontroly

16.5.1 Pokyny pro období do první ambulantní kontroly
 
 
Pohybový režim v době do první ambulantní kontroly, tj. prvních šest týdnů, se příliš neliší od posledních dnů hospitalizace v nemocnici. Nadále při chůzi pacient užívá pro oporu berle, většinou podpažní vysoké a odlehčuje operovanou DK. Nadále platí striktní zákaz všech pohybů a úkonů, které byly uvedeny v předchozím textu. Je vhodné pacienty důrazně edukovat a varovat, neboť s přibývajícími silami často pacient opomene daný zákaz a toto opomenutí je pak příčinou velmi nepříjemných komplikací, znamenajících návrat do nemocnice, nutnost další narkózy, případně operace! Nejčastější takovou komplikací je vykloubení endoprotézy.
 
S každou i banální infekcí musí pacient navštívit praktického lékaře! Přítomnost jakéhokoliv cizorodého materiálu v organizmu, znamená zvýšené riziko přenosu bakteriální infekce do tkání v okolí tohoto materiálu. Tento jev se u kloubních náhrad objevuje dosti často. Proto pokud vzplane například angína, zánět v ústní dutině, zánět močových cest, nebo se vytvoří hnisavé ložisko v kůži, je naprosto nezbytné podávání antibiotik po celou dobu trvání této infekce. Toto pravidlo platí i po celý zbytek pacientova života! Stejné podávání antibiotik musí být zavedeno i při všech stomatologických výkonech v ústní dutině, gynekologických výkonech, endoskopických výkonech například v trávicím traktu, drobných chirurgických výkonech či poraněních.
Pacient nadále používá elastické punčochy na dolní končetiny, případně si končetiny bandážuje. Dodržuje dostatečný pitný režim. Tato opatření jsou nutná jako prevence tvorby trombů v žilním hlubokém řečišti, zánětů žilního systému a následné plicní embolizace.
 
Pokud je pacient v tomto období doma, je nezbytné, aby pokračoval ve cvičení, které se naučil v nemocnici.